Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator AVR na USB [usbasp]

Mateusz120986 04 Lip 2007 22:59 68792 118
  • Programator AVR na USB [usbasp]

Witam

Chciałbym zaprezentować wykonany przeze mnie programator do układów firmy ATMEL. Projekt został zaczerpnięty ze stronki
    http://www.fischl.de/usbasp/

PCB wykonane u Barańskiego ( www.baranski.net.pl ). Niestety o potrzebie zastosowania zenerków na 3.6V dowiedziałem sie po wykonaniu PCB więc trzeba było dolutować je od spodu :)

W załączniku macie wszystko co potrzeba do zbudowania tego programatora :
    -schemat
    -PCB ( już z miejscem na zenerki)
    -avrdude + graficzna nakładka AVR8_Burn-O-Mat
    -giveio + instrukcja jak to zainstalować
    -libusb0

Przy poprawnym zmontowaniu i zaprogramowaniu uP + fusy układ działa bez problemu i jeszcze mi sie nie zdarzyło jak narazie by wyskoczyły jakieś błędy w zapisie , odczycie albo weryfikacji

Obdowe wykonam po miesiącu bezawaryjnej pracy bo narazie nie wiadomo czy warto :)

Programator AVR na USB [usbasp] Programator AVR na USB [usbasp] Programator AVR na USB [usbasp]

Moderowany przez androot:

Pierwsze zdjęcie trzeba wstawić na samym początku, zanim się cokolwiek napisze, używając "Załaduj zdjęcie". Wtedy pokaże się ono na stronie głównej!

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    sprzedam programator AVR + PIC, USBasp i Brenner 8 http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1812499&highlight=
    Specjalizuje się w: automatyka, mikrokontrolery
    Mateusz120986 napisał 647 postów o ocenie 25, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gdynia. Jest z nami od 2004 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    majster256
    Poziom 21  
    chyba sobie taki zbuduje:)

i rada dla autora: w cyfrówce chyba nie takie straszne ale w analogu nalezy unikać poligonów nie połączonych z masa ( takich 'wiszących w powietrzu') robiłem kiedyś stabilizator dość precyzyjny i ten mały szczegół na PCB wpływał na tętnienia na wyjściu o kilkadziesiąt mV

programator bardzo fajny 6/6
  • Computer ControlsComputer Controls
    RPG
    Poziom 13  
    Ile kosztuję taka atmega jaką masz w programatorku ?
    I jak wygląda przebieg programowania ?
    I jakie procesory możesz tym programować.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    obsługiwane uP ( po lewej opcja avrdude ,ktorej i tak nie bedziesz musiał znać korzystając z graficznej nakładki , po prawej modele procków)

m6450 = ATMEGA6450
    m3250 = ATMEGA3250
    m645 = ATMEGA645
    m325 = ATMEGA325
    usb1287 = AT90USB1287
    usb1286 = AT90USB1286
    usb647 = AT90USB647
    usb646 = AT90USB646
    t84 = ATtiny84
    t44 = ATtiny44
    t24 = ATtiny24
    m2561 = ATMEGA2561
    m2560 = ATMEGA2560
    m1281 = ATMEGA1281
    m1280 = ATMEGA1280
    m640 = ATMEGA640
    t85 = ATtiny85
    t45 = ATtiny45
    t25 = ATtiny25
    pwm3 = AT90PWM3
    pwm2 = AT90PWM2
    t2313 = ATtiny2313
    m168 = ATMEGA168
    m88 = ATMEGA88
    m48 = ATMEGA48
    t861 = ATTINY861
    t461 = ATTINY461
    t261 = ATTINY261
    t26 = ATTINY26
    m8535 = ATMEGA8535
    m8515 = ATMEGA8515
    m8 = ATMEGA8
    m161 = ATMEGA161
    m32 = ATMEGA32
    m6490 = ATMEGA6490
    m649 = ATMEGA649
    m3290 = ATMEGA3290
    m329 = ATMEGA329
    m169 = ATMEGA169
    m163 = ATMEGA163
    m162 = ATMEGA162
    m644 = ATMEGA644
    m324 = ATMEGA324
    m164 = ATMEGA164
    m16 = ATMEGA16
    c128 = AT90CAN128
    m128 = ATMEGA128
    m64 = ATMEGA64
    m103 = ATMEGA103
    8535 = AT90S8535
    8515 = AT90S8515
    4434 = AT90S4434
    4433 = AT90S4433
    2343 = AT90S2343
    2333 = AT90S2333
    2313 = AT90S2313
    4414 = AT90S4414
    1200 = AT90S1200
    t15 = ATtiny15
    t13 = ATtiny13
    t12 = ATtiny12
    t11 = ATtiny11

koszt ATmega 8 u mnie to 4.70 zł wiec niewiele :) tylko pamiętaj , że tego ATmega8 który siedzi w programatorze też trzeba zaprogramować :)

a tu masz schemat prostego programatora do lpt, zrobisz na pająka , zaprogramujesz nim ATmega8 i masz sprawny programator na USB

Samo programowanie gotowym programatorem i po zainstalowaniu driverów jest banalne. Odpalasz AVR8_Burn-O-Mat ( graficzna nakładka na avrdude) i wszystko jak na dłoni :P tu masz screena z programu

pozdro
    Gienek
    Poziom 35  
    Czy to tak ciężko czytać ze zrozumieniem. To jest programator do AVR (pełna lista procesorów - powyżej).
    c++
    Poziom 22  
    Witam,
    jaki byl calkowity koszt konstrukcji (wlacznie z PCB)
    PZDR
    mardar
    Poziom 21  
    Czy można tu zastosować kwarc o mniejszej częstotliwości bo akurat 12MHz nie mam pod ręką?
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    nie można zastosować innego kwarcu bo częstotliwość definiujesz potem w programie .. chyba, że zmienisz w sofcie to może ci ruszy ale ja sie akurat na C nie za bardzo znam ( wole Bascom) , poza tym byś musiał inaczej fusy ustawić

koszt:
    -PCB 16zł ( ale lepiej sprawdzić na stronce http://www.baranski.net.pl/nowy_kalk/kalk.html bo za bardzo nie pamiętam)
    - ATmega8 4,80 zł
    - gniazdo USB-B 1,5 zł
    - kwarc 12Mhz 2.30 zł
    - 2x led 0,60 zł
    - rezyst 0,14zł ale miałem swoje :D
    - kondensatory 0,40 zł ?
    - podstawka DIL20 + DIL8 do uP ~ 0,40 zł
    - gniazdo ~ 0,80 zł

razem ok 26,94 ale jak by samemu robić PCB to by wyszło ok 10 zł :P
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    ale przecież nie zużyjesz całego wytrawiacza na taką małą pcb :) a termotransfer sie robi jakies 15 min ( już z rozgrzaniem naniesieniem i ze zdrapaniem papieru). zamiast soldermaski można roztwor kalafonii w denaturacie ( wspaniały zapach :D ) ale i tak powiem szczerze, że opłaca sie zamowic pcb bo przynajmniej jest idealnie wykonana i sie nie trzeba męczyć :D

a co do szybkości programatora, to 4KB kodu sie programuje ok 2s i przynajmniej nie ma błędów w porównaniu z prostymi programatorami na LPT które całego kompa zamulają
    Kristof-72
    Poziom 13  
    Witam!

Mam pytanie odnośnie w/w modelu programatora, a mianowicie czy obsługiwany jest bezpośrednio z poziomu AVR Studio ?.

Pozdrawiam
    Krzysztof.K
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    http://www.allegro.archiver.pl/programator-avr-isp-szybki-usb-windows-linux-310-32600.html
    Cytat:
    Programmer Type : usbasp Dzięki temu że avrdude uruchamia się z linii poleceń - można go bez problemu zintegrować z AVR-Studio lub WINAVR - i programować wprost jednym naciśnięciem guziczka...

ale z własnego doświadczenia to nie wiem , bo nie korzystam ,wiec nie będę ręczyć za to, że zadziała :)
    Tomekddd
    Poziom 23  
    witam jestem bardzo poczatkujacy i mam pytanko do autora
    jezeli mozesz opisz mi jak tym sie programuje
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    może troche nie trafie z odpowiedzią ale postaram sie odpowiedzieć :)

1. robisz sobie jakiś projekt oparty na jednym z obsługiwanych przez ten programator mikrokontrolerów
    2 piszesz soft do procka, który chcesz użyć , albo ściągasz go
    3 podpinasz sobie ten oto programator do portu usb a drugie gniazdo łączysz ze złączem ISP które masz na płytce z układem który sobie wykombinowałeś i chcesz go teraz zaprogramować
    4 odpalasz program AVR8_Burn-O-Mat, ustawiasz fuse bity , podajesz ścieżke do programu który chcesz wgrać do Twojego układu
    5 klikasz WRITE
    6 dostajesz komunikat, że programowanie zakończono powodzeniem

jeśli nie trafiłem z odpowiedzią to bardziej sprecyzuj pytanie

POZDRO ALL
    Tomekddd
    Poziom 23  
    dzieki to mi wystarczy
    czyli zeby zaprogramowac jakiegos procka to musze miec wykonany ukladzik z wejsciem "ISP" tak??
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    uu. widze że ktoś sie porywa na głębokie wody nie umiejąc pływać :) w poście zrobiłem błąd .... chodziło o SPI :) zrobisz sobie układ, podłączysz programator do magistrali SPI i będzie sz mógł wgrywać soft. a na początek polecam troche lektury :)
    np.
    http://www.edw.com.pl/ea/mikroprocesory.html
    http://toxygen.net/avr/
    http://freefm.pluton.one.pl/mike/avr/wstep.html
    http://mikrokontrolery.of.pl/

itd... poszukaj na google bo nie gryzą:D

pozdro
    muszynsk
    Poziom 12  
    Witam.

Mam dwie uwag odnośnie schematu.

1. Dlaczego rezystory szeregowe linii danych USB maja wartość 69 Omów?
    Według specyfikacji USB terminacja powinna mieć wartość 28-44 Omów dla transmisji full speed 12Mb/s oraz 44.5-49.5 Omów dla transmisji HighSpeed 480Mb/s. Dlaczego użyto innych wartości?

2. Diody 3.6 Volta są wykorzystane wyłącznie podczas stressu 5V - zwarci 5V we wtyczce USB do linii danych. Dodatkowo, jeżeli procesor jest wykonany w technologi z zasilaniem 5V wówczas taki diody są zbędne. Co więcej sygnał danych może mieć amplitudę do 4.4V, a więc diody zniekształcą sygnał.

Bardzo proszę o nazwę dokumentu w którym zalecono wykorzystanie takich diód.

Pozdrawiam,
    Michal
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    1 Nie wiem czemu takie rezysty zostały użyte, ale dla mnie najważniejsze jest, że działa :) możesz sie zapytać autora projektu pod adresem tfischl(malpa)gmx.de

2 nazwa dokumentu ... proszę bardzo ... ten dokument to sie nazywa DOŚWIADCZENIE :)... wile osób robiło już ten programator i nie każdemu działa bez tych diod( u mnie tez nie działało). Nie bardzo rozumiem co oznacza "podczas stressu" ale w specyfikacji pisze,że USB poziomy napięć na liniach danych są 3,3V , a uP daje na wyjściu 5V tu masz linka do tego samego programatora wykonanego przez kogoś innego i też stosowali 3.6V zenki bo im po prostu bez nich nie działało.. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic737159-30.html

pozdro :)
    Tajniaq
    Poziom 11  
    [quote="Mateusz120986"]
    a tu masz schemat prostego programatora do lpt, zrobisz na pająka , zaprogramujesz nim ATmega8 i masz sprawny programator na USB

Mam pytanie do tego programatora..
    Czy tego At90S2313 trzeba programować? (domyślam sie ze nie ale wole sie upewnić)
    O co chodzi z tymi liniami na gnieździe DT104 te linie z lpt i z procka są tam połączone razem? bo skoro sygnały idą to po co jest ten układ?
    I ostatnie pytanie dotyczy tego kondensatora na końcu czy jest on potrzebny tam wogóle? bo coś dopisali po angielsku i nie czaje
    Aha no i najważniejsze gdzie tu wyjście na Atmege8 i które te końcówki do których nóżek atmegi podłączyć by ja zaprogramować?

będę wdzięczny za pomoc :)
    sylwunia35
    Poziom 18  
    Potrzymaj płytkę w rozpuszczalniku to się kalafonia rozpuści. Zelnerki pod spodem to trochę dziwne jak na wierzchu jest tyle miejsca. Ja zrobiłem chyba ze 15 tych programatorów i wszystko zmieściłem na płytce która jest jeszcze mniejsza. Ale tak to fajnie.
    Tomekddd
    Poziom 23  
    mam jeszcze pytanko czy da sie tym zaprogramować procka bez tego złącza SPI??
    bo chciałbym sobie zbudować takie coś na atmege 8 ale tam nie ma takiego złącza i co w tedy??
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    Tajniaq napisał:
    Czy tego At90S2313 trzeba programować? (domyślam sie ze nie ale wole sie upewnić)

To jest właśnie układ który programujesz. Tam masz wstawić tę atmegę8.

Tajniaq napisał:
    O co chodzi z tymi liniami na gnieździe DT104 te linie z lpt i z procka są tam połączone razem? bo skoro sygnały idą to po co jest ten układ?

To nie układ, to po prostu goldpiny, czyli gniazdo do podłączenia.

Tajniaq napisał:
    I ostatnie pytanie dotyczy tego kondensatora na końcu czy jest on potrzebny tam wogóle?

Można go tam wstawić, ale nie trzeba. Lepiej jednak, żeby był.

Tajniaq napisał:
    Aha no i najważniejsze gdzie tu wyjście na Atmege8 i które te końcówki do których nóżek atmegi podłączyć by ja zaprogramować?

Jak już pisałem, zamiast at90s2313 podpinasz Atmege8. Wyprowadzenia musisz znaleźć w datasheecie (nocie katalogowej) np TUTAJ. Szukasz nóżek tak samo oznaczonych jak w przypadku at90s2313.

Dodano po 2 [minuty]:

Tomekddd napisał:
    mam jeszcze pytanko czy da sie tym zaprogramować procka bez tego złącza SPI??
    bo chciałbym sobie zbudować takie coś na atmege 8 ale tam nie ma takiego złącza i co w tedy??

atmega8 ma możliwość programowania ISP (nie SPI), więc nie ma żadnego problemu. Jak podłączyć to pod procek, to możesz poszukać w necie.
    Tajniaq
    Poziom 11  
    mam pytanie do tego prostego programatora..
    jaki powinien być kwarc jeśli chce zaprogramować atmege8..
    taki jak na schemacie 4mhz czy 12mhz ??

i jeszcze jedno.. Poprzednik napisał bym podłączył te wyprowadzenia do uP zamiast At90S2313 to Atmege8 z tego schamatu niżej.. ale jak zobaczyć można na nim (chodzi mi o spis wyprowadzeń atmegi a nie cały schemat) to nóżki PB.6 i PB.7 do których jest podłączany programator to w atmedze są wejściem kwarcu.. wiec jak mam podłączyć ten prosty programator pod atmege i zaprogramować ją by potem wykorzystać w tym schemacie co poniżej??
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    tu macie opis jak zbudować programator to jest chyba STK200/300

http://ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/budo_pro.html

bardziej łopatologicznego opisu nie znalazłem :) jest wszystko opisnane co i jak podłączyć tylko, że tam autor jako przykład połanczanego ukłądu ma AT90S2313. a w waszym przypadku linie RST , MISO, MOSI , GND , SCK ,Vcc podłanczacie do odpowiednich wyprowadzeń w ATmega8 i to cała filozofia.

pozdro
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    Tajniaq, nóżki nie muszą się zgadzać, ważne, żeby linie się zgadzały, tak jak mówi poprzednik. RST , MISO, MOSI , GND , SCK ,Vcc to właśnie linie, w każdym procesorze mogą znajdować się na innej nóżce, Wszystko można sprawdzić w nocie katalogowej. I tak w układzie at90s2313 PB.6 to pin 18 linia MISO. W atmedze8 MISO to również pin 18, lecz oznaczony już PB.4. Nie ma to żadnego znaczenia. Tak dojdziesz co i gdzie podłączyć. Spójrz tylko na rysunki wyprowadzeń.
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    lock bity służą do zabezpieczania softu :)
    fusy służą do ustawiania częstotliwości, źródła generatora , czasu startu uP i jeszcze paru f-cji

podaj jakiego typu jest to generator? kwarc ,rc czy może coś innego? no i na jaką częstotliwość?

jeśli chodzi ci o rezonator do tego programatora to tu masz cały dobry opis jak co poustawiać [strona 6] http://ostry.w.szu.pl/bin/USBasp/USBasp_manual.pdf
    Chesunio
    Poziom 10  
    Bardzo interesujące...
    Ja mam w szkole dopiero pierwszy rok ukł. mikroprocesorowe więc jestem jeszcze "zielony" w tym temacie...
    Za rok mam pracownie z Mikrokontrolerów..
    Będziemy właśnie pracować na AVR-ach i na 8051 więc wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej...
    Pozdrawiam...