Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Otwieranie drzwi pukaniem

mi_ma 05 Lip 2007 08:01 7127 14
  • Otwieranie drzwi pukaniem

Dzisiaj projekt mechanizmu otwierającego drzwi. Za klucz służy kod wprowadzany przez pukanie. Gdy zostanie rozpoznany i zaakceptowany, mechanizm otwiera zamek w drzwiach.

Urządzenie składa się z dwóch części. Elektronicznej odpowiedzialnej za rozpoznanie i zaakceptowanie kodu oraz elektromechanicznej pozwalającej otworzyć drzwi. Znacznie łatwiej jest zaaplikować urządzenie w drzwiach, gdzie zamek otwierany jest okrągłą gałką. Wystarczy wtedy dwukierunkowy silnik połączyć z nią za pomocą paska.
    Jeśli chodzi o część elektroniczną, to w gruncie rzeczy wystarczyłoby ją zbudować z mikrofonu, prostego wzmacniacza i mikrokontrolera odpowiedzialnego za wszystkie operacje. Jako kontrolera użyto tu ATTiny2313.
    Niestety autor nie umieścił wsadu do kontrolera. Jednak sprowadza się on do interpretacji kodu i uruchomienia motoru w odpowiednim trybie (zamykanie/otwieranie)

=============================================

=============================================

Otwieranie drzwi pukaniem
    Otwieranie drzwi pukaniemOtwieranie drzwi pukaniem

źródło http://hackedgadgets.com/2007/06/12/knock-to-open-door/
    film http://www.youtube.com/watch?v=mfbQ6ueiM1g&eu...F2007%2F06%2F12%2Fknock%2Dto%2Dopen%2Ddoor%2F

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 750, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    john_t
    Poziom 29  
    Dobre to z punktu widzenia konstrukcji elektronicznej. Ale nie jest to dobre zabezpieczenie drzwi. Kod można łatwo skopiować poprzez akustyczne, zdalne nagranie kodu za pomocą np: dyktafonu a nawet telefonu komórkowego, po czym skopiować to na drzwiach i je otworzyć.
    yego666
    Specjalista PLD
    Uklad bardzo przypomina klaskacz do wlaczania oswietlenia.
    W celu podniesienia stopnia bezpieczenstwa sugeruje by zamiast pukania i mikrofonu uzyc podczerwieni.
    W obudowie od pilota samochodowego wstawic procek (Attiny) , ktory bedzie nadawal wybrana sekwencje sygnalow.
    Wprawdzie tez mozna to skopiowac, ale to juz nie jest takie oczywiste.
    przemek_d20
    Poziom 17  
    Urządzenie może nie za bardzo zabezpiecza drzwi ale można je wykorzystać w innych miejscach gdzie poziom zabezpieczenia nie jest ważny.
    wilkk
    Poziom 11  
    ooo rany! Ludzie, przecież wiadomo, że nie chodzi tu o stopień zabezpieczeń. Jak komuś będzie zależało na bezpieczeństwie to sobie zrobi karty magnetyczne, pastylki dallasa, albo czytnik linii papilarnych.
    To tylko kolejny pomysł, jak można wykorzystać mikrokontroler. Moim zdaniem ciekawy.
    O! Jak dla mnie super rozwiązanie do pokoju małego dzieciaka- dzieciak zadowolony, że ma "tajny kod" a rodzic spokojny ze zabezpieczenie da sie złamać:D
    Mon
    Poziom 14  
    Pomysł wydaje się być interesujący dla niepełnosprawnych.
    yego666
    Specjalista PLD
    wilkk napisał:
    ooo rany! To tylko kolejny pomysł, jak można wykorzystać mikrokontroler. Moim zdaniem ciekawy.
    W mysl tego genialnego spostrzezenia sugeruje wykonac kopie mostu siekierkowskiego albo PKiNu wylacznie z procesorow.
    Wyobraz sobie ile biednych procesorow znajdzie tam zatrudnienie ?
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Raczej nie nazywałbym tego zamkiem kodowym, to taka "klamka". ;) Musi robić wrażenie na obserwatorach, ale na dobrą sprawę jedynie zabawka a nie realne zabezpieczenie tego, co jest za drzwiami.
    Niemniej jako zabawka bardzo mi się podoba, tylko ten brak obudowy... ;)
    merien
    Poziom 14  
    Moim zdaniem urządzenie bardzo pomysłowe i szczególnie przydatne w domu. Szczególnie gdy mamy upierdliwe rodzeństwo które nie wie że trzeba zapukać zanim się wejdzie ;)
    WoŹnY
    Poziom 28  
    Według mnie fajny pomysł. Drzwi bez klamki a można otworzyć :D Można by zrobić pokój i zamykac tam znajomych. pomierzyć czasy kiedy kto i czy wogóle sobie z tym poradzi - ot taki eksperyment ,mały :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Jedwab11
    Poziom 9  
    Jestem początkujący więc może moje obawy są bezpodstawne, ale zastanawia mnie czemu reset jest podpięty do vcc.
    elektronik7
    Poziom 11  
    mi_ma:

Świetny pomysł. Ocena 4/5. Tylko ta estetyka... Ale przecież tu chodzi przede wszystkim o to, że by działało :D

Jedwab11:

Twoje obawy są bezpodstawne. Zauważ, że przy RESET znajduje się ukośnik ( /RESET ). Znaczy to, że chodzi o logikę z inwersją. W tym przypadku podanie zasilania to logiczne "zero" dla resetu.
    jakub_grzeszczak
    Poziom 12  
    Trzeba wgrwyac program w tego scalaka? czy wystrczy odpowiednio poałczyc?
    Tajniaq
    Poziom 11  
    taaa
    mikrokontroler musi być zaprogramowany by po odczytaniu kodu wiedział co robić i którymi pinami wysłać sygnał na zewnatrz..
    Niestety wsadu do mikrokontrolera nie ma..
    ani tutaj ani na stronie autora
    :cry: