Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aktywny lewitator

mi_ma 05 Jul 2007 08:24 15401 21
Optex
  • Aktywny lewitator

Tematem artykułu jest lewitator elektromagnetyczny zbudowany potrafiący utrzymać w powietrzu jakikolwiek przedmiot zawierający w środku magnes (o rozsądnym ciężarze).

Urządzenie różni się od tych dostępnych w sklepach (np. lewitujących globusów) tym, że tutaj przedmiot jest utrzymywany w powietrzu dzięki balansowaniu siłami zamiast dobrania odpowiedniej konfiguracji magnesów w stosunku do konstrukcji.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mikrokontrolera i czujnika podczerwienie, który detektuje położenie obiektu. Następnie mikrokontroler ma za zadanie utrzymać obiektu na zadanej wysokości według dobranych parametrów.

Wysokość zależy od ciężaru obiektu i siły magnesów w obiekcie. Wysokość jest ustawiana przez przytrzymanie obiektu w powietrzu między magnesem a sensorem i naciśnięciu przycisku.

Aktywny lewitatorAktywny lewitatorAktywny lewitator

Obiekt będzie lewitował w punkcie gdzie siła grawitacji jest równa sile wytwarzanej przez magnesy. Program cały czas działa aktywnie, więc wysokość jest cały czas sprawdzana i utrzymywana.

Aktywny lewitatorAktywny lewitatorAktywny lewitator

źródło http://www.instructables.com/id/E04KZEEF2FRVEHF/
    program http://www.instructables.com/files/orig/FL3/38P8/F2FRVEKZ/FL338P8F2FRVEKZ.zip

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 791, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
  • Optex
    Avien
    Level 11  
    fajne to :D jak myślicie można by coś takiego zbudować tylko że 2 albo 3 razy większe (zęby utrzymał większy ciężar)?
    knights
    Level 12  
    Czemu nie. Ciekawe czy można coś takiego zrobić do utrzymywania człowieka w powietrzu?
    kuba_kuba1
    Level 2  
    musialby polknac calkiem spory magnes :P
    max391
    Level 12  
    Patrząc na to i na wypowiedz knights wpadł mi do płowy dziwny pomysł zwiększyć rozmiary tego urządzenia wielokrotnie i zrobić fotel magnetyczny wyobrażcie sobie siedzicie na na fotelu który nie ma kółek ani nic co dotyka ziemi poprostu płyniecie w powietrzu przez pokój
  • Optex
    Colina2
    Level 16  
    fajny pomysł, a co do tego fotela to ja dziękuje...
    bo jakoś mi sie nie widzi spać sobie w takim polu elektromagnetycznym jakie musiało by być wytworzone żeby utrzymać jakieś 100kg w powietrzu....:|
    Miłosz16
    Level 15  
    "takim polu elektromagnetycznym jakie musiało by być wytworzone żeby utrzymać jakieś 100kg w powietrzu...."

to fakt strach pomyslec co by bylo gdyby do pokoju wpadło cos na co odzialywuje magnes ... np jakis metal...
    Silence87pl
    Level 12  
    max391 wrote:
    Patrząc na to i na wypowiedz knights wpadł mi do płowy dziwny pomysł zwiększyć rozmiary tego urządzenia wielokrotnie i zrobić fotel magnetyczny wyobrażcie sobie siedzicie na na fotelu który nie ma kółek ani nic co dotyka ziemi poprostu płyniecie w powietrzu przez pokój

Propo fotela, chyba łatwiej byłoby zamontować magnesy w podłodze i w fotelu zwrócone tymi samymi biegunami (będą się odpychać) :) Tylko będzie problem jak łyżka spadnie na podłogę xD
    Colina2
    Level 16  
    Silence87pl wrote:

Tylko będzie problem jak łyżka spadnie na podłogę xD

większym problemem to by było ustawienie tego fotela w taki sposób żeby on sie unosił (musiał by być idealnie ustawiony żeby nie "zeskoczył" z pola magnetycznego drugiego magnesu)
    thor_16
    Level 11  
    Fotel fotelem, a co ze szkodliwością pola magnetycznego na organizm człowieka?? Bo do utrzymania 100kg to musiałoby być całkiem spore...
    max391
    Level 12  
    no to mi się rozwiały marzenia o lewitującym fotelu ;)
    raceman
    Level 18  
    thor_16 wrote:
    Fotel fotelem, a co ze szkodliwością pola magnetycznego na organizm człowieka?? Bo do utrzymania 100kg to musiałoby być całkiem spore...

A jakie są znane szkodliwe efekty na organizm ludzki?Znasz jakieś potwierdzone naukowo?Bo z tego co wiem to na razie nikt nie umie nic takiego udowodnić :).Dla przykładu podam ,że w urządzeniach NMR (Rezonans magnetyczny) stosowanych do badań mózgu itp ,masz indukcje pola magnetycznego wynoszącego 4 Tesle i jakoś nic nikomu nie jest :)
    thor_16
    Level 11  
    Z tego co wyczytałem z podręcznika to głównym zagrożeniem ze strony pola EM jest długotrwałe przebywanie w jego zasięgu oraz wartość częstotliwości tego pola(pisze tam że powyżej 10^4Hz). Zależy z jaką częstotliwością pracowałby lewitron i ile czasu byśmy w fotelu spędzali. I ciekawe jaką wartość pola by wytwarzał. No więc ja śnić w nim bym sie nie odważył ;P
    Dexter23pl
    Level 26  
    przejrzałem to wszystko i czy jest jakiś normalny schemat do tego?
    ssaku
    Level 11  
    po prostu z przedmiotami martwymi można robić co sie komu podoba w granicach rozsądku. A co do unoszenia człowieka to zdecydowanie nie w taki sposób ale można probować ;) może ktoś lubi pole.. i nabiał na twardo czy tez z ciete białko, smacznego:)
    marasneo
    Level 15  
    Wypowiem sie jako fizyk.
    U nas w pracowni na nieszawska street mielismy kiedys projekt w ramach koła naukowego - zbudować urządzenie rownowazace siły oddziaływan pionowych w ziemskim polu grawitacyjnym.

Zasada działania tego urzadzenia jest chyba oczywista, wystarczy wytworzyc pole o odpowiedniej indukcji by zrownowazyc przyciaganie grawitacyjne w pozycji pionowej. Zastosowany układ ma na celu oddziaływanie na bezwładnosc ciała, gdyz nie wiele trzeba by zostalo ono wybite z pozostalych osi w przestrzeni konfiguracyjnej, mowie o x, y, z uznaje za os pionowa kompensacji sił.
    Chyba nawet mam jeszcze projekt tego urzadzenia wraz ze schematami na podstawie czujnika, mikrokontrolera i diody laserowej.

Przyznam, ze przedstawiony projekt przez kogos tam;), wykonany jest bardzo schludnie i ładnie. Efekty takze sa wpozadku. Układ elektorniczny steruje cewkami magnetycznymi.

Jelsi chodiz o pomysl wykonania fotela.. ;) jest dziecinnie oczywisty;) -> polecam teorie dipoli magnetycznych, zastosowanie: poduszki magnetyczne.
    JEDNAK?
    Nie stety by ludzkie ciało moglo zostac uniesione na jakimkolwiek kawałku magnesu, niezbedne jest wytworzenie poteznego pola o ekstremalnej dla zdrowia człowieka indukcji magnetycznej B. Postaram sie to ciekawe zagadnienie przeliczyc:) Jest bardzo proste, zrobie to w wolnej chwili.

Szacunkowo B bedzie wynosic .. 1-2 Tesle. Ale moge sie mylic, to nalezy przeliczyc.
    Wykonanie takiego fotela jest mozliwe, jednak musial by posiadac naprawde potezne zrodlo zasilania, tutaj odsylam do CERN, zderzacze hadronow, synchrotrony. Szczegolnie te ostatnie jako ulepszone modele cyklotronow wymagaja poteznych nabiegunnikow magnetycznych.

Przykladowo w Cern synchrotron (urzadzenie do przyspieszania elementarnych czastek naładowanych przy zachowaniu stałego pedu relatywistycznego) w 79 roku juz uwazal za niezbedne dzialac w polu powyzej 1.5 T.

Standardowe magnesy, np neodymy, czy samarowe(najsilniejsze) ktore uwazamy za dosyc silne, mocne, (pola koercji, pozostalosc magnetyczna, petla histerezy), posiadaja wartosci indukcji magnetycznych rzedu mikro i najczesciej militesli.
    Mowa o magnesach mieszczacych sie w dłoni;).
    Czy tez magnesach głosnikowych.

Pozdro, Marek;)

ps/. Wpływu bardzo negatywnego dzialania pola magnetycznego na organizm człowieka nie udalo sie do tej pory do konca dowiesc.
    Jednak sadze, ze taki wpływ istnieje.
    Nie tyle co oczywiscie na sprzet elektroniczny w domu, co na ludzkie zdrowie.
    Inaczej ma sie sprawa z polem elektrycznym, ktore jest bardzo szkodliwe, połaczeone w jednosc z magnetycznym dajac fale elektromagnetyczna jest jeszcze grozniejsze dla ludzkiego organizmu, szczegolnie mózgu.
    Dexter23pl
    Level 26  
    O i to jest wypowieź trafna.
    Avien
    Level 11  
    marasneo wrote:
    Wypowiem sie jako fizyk.
    U nas w pracowni na nieszawska street mielismy kiedys projekt w ramach koła naukowego - zbudować urządzenie rownowazace siły oddziaływan pionowych w ziemskim polu grawitacyjnym.

Zasada działania tego urzadzenia jest chyba oczywista, wystarczy wytworzyc pole o odpowiedniej indukcji by zrownowazyc przyciaganie grawitacyjne w pozycji pionowej. Zastosowany układ ma na celu oddziaływanie na bezwładnosc ciała, gdyz nie wiele trzeba by zostalo ono wybite z pozostalych osi w przestrzeni konfiguracyjnej, mowie o x, y, z uznaje za os pionowa kompensacji sił.
    Chyba nawet mam jeszcze projekt tego urzadzenia wraz ze schematami na podstawie czujnika, mikrokontrolera i diody laserowej.

a czy mógłbyś wstawić to tutaj? a wracając do tematu czy możliwe jest wybudowanie pojazdu który by sie unosił nad ziemia? tak żeby mógł sie poruszać po nie wyznaczonej przestrzeni (gdzie ktoś zachce)?
    marasneo
    Level 15  
    Dobre pytanie, gdyby nie narzucony temat, powiedzialbym: poduszkowiec.
    Jednak wiem doskonale o co ci chodzi.
    Jak wiemy;) teoretycznie magnetyzm bierze sie z nikad, mowi o tym takze 2 prawo maxwella (gauss dla magnetyzmu), linie pola magnetycznego sa zawsze zamkniete, nie jak w przeciwienstwie do pola elektrycznego, gdzie linie pola zaczynaja sie i koncza na ładunkach.
    Co do pytania, ponoc istnieje mozliwosc pobudzania wysokoenergetycznego molekuł pod wpływem m in bardzo silnego pola magnetycznego, tego typu urzadzenia byly juz konstruowane.
    Mianowicie keidys mielismy cyl wykladow popularnonaukowych organizowanych dla ludzi z zewnatrz uczelni, miedzy innymi o magnetycznych wlasciwosciach materii: dia,para, ferro - magnetyzmie.
    Okazuje sie, ze jeden z austiackich naukowcow strorzyl lewitator w ktorym mogly swobodnie lewitowac lekkie organizmy zywe bez uzycia zadnych dodatkowych magnesow. Miedzy innymi zaby.
    Nie znam tutaj dokladnie teorii ale specjalnie odszukam:) poniewaz to dosyc ciekawa sprawa.

Odnoszac te fakty doswiadczalne do twego pytania, musze powiedziec, ze materia nieozywiona po jakiej winien poruszac sie taki pojazd, nie spełnia raczej załozenia wzbudzania magnetycznego (chyba tak to sie nazywalo). Dla tego wlasnie raczej na chwile obecna musialbym odrzucic teze, jakoby mozna bylo zbudowac pojazd oddzialujacy z materia nieozywiona poprzez pole magnetyczne, gdyz materia w takim wypadku nie ma prawa uzyskania wlasciwosci silnych wlasciwosci magnetycznych (ziemia nie jest przeciez ferromanetykiem w całej obietosci chocby powierzchniowej).
    Jesli ktos cos wie wiecejna ten temat, chetnie wysłucham:)naprawdę.

Jednak informacji na ten temat zaczne jeszcze dzis szukac.
    Co do schematu, poszukam naprawde, :) jelsi znajde, wkleje:)

Dodano po 7 [minuty]:

... I chyba udalo mi sie znalezc, tak.
    Mam tutaj 2 sposoby na wykonanie lewitronu, jeden mniej drugi bardziej sprytny;).
    Oba przewijalysie juz na elektrodzie.
    Zalaczam plik.
    Attachments:
    marasneo
    Level 15  
    sory ale plik jest dosyc duzy..1,79 mb.jednak mysle, ze warto jelsi ktos naprawde chce zbudowac taki wlasnie lewitron jaki zostal ukazany wyzej, tutaj znajdzie odpowiedni opis i schemamty:>).

Pozdroofki.
    Avien
    Level 11  
    a ile by wyniósł koszt budowy takiego urządzenia, w przybliżeniu?
    speedmaster555
    Level 1  
    Czy to jest niebezpieczne dla ludzi z rozrusznikiem serca??