Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiatrowa ładowarka dla urządzeń mobilnych

mi_ma 05 Lip 2007 08:34 12178 11
  • Wiatrowa ładowarka dla urządzeń mobilnych

Wokół dostępnych jest już bardzo dużo urządzeń pozwalających ładować akumulatory urządzeń mobilnych. Jednak próba zbudowania przenośnej wiatrowej ładowarki jest czymś ciekawym.
    Prototyp ważący 150g może być zamontowany na namiocie. Jednostka jest zaprojektowana tak, aby generować i przechowywać energię w ciągu dnia, tak aby móc ładować urządzenie wieczorem. Firma Orange współpracuje w projektowaniu tego urządzenia Uniwersytetem w Teksasie, tak aby skonstruować urządzenie wykorzystujące efektywnie zalety klimatu w Anglii zapewniając źródło ciągłej energii.
    Urządzenie nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży, ponieważ cały czas trwają prace nad udoskonaleniem turbiny przed wprowadzeniem produktu na rynek.

źródło http://hackedgadgets.com/2007/06/20/wind-powered-mobile-phone-charger/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 762, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • AdexAdex
    Marek_321
    Poziom 12  
    Bardzo ciekawy pomysł.
    Czy na przykład by dało się coś takiego zamontować na dachu samochodu?
    Tylko nie mówcie, że łatwiejsze jest zastosowania przetwornicy i zasilania jej z gniazdka zapalniczki.
    To by był dostęp do "własnego wiatru", a potem na namiot i dalej się ładuje...
    Matkas
    Poziom 15  
    Na pewno by się dało zamontować na dachu samochodu,ale trzeba by było wzmocnić trochę bo by połamało.Niezły projekt.Ciekawe jakiego silnika i układu użyli.

Pozdrawiam
  • AdexAdex
    gregoorr
    Poziom 17  
    Marek_321 napisał:
    Bardzo ciekawy pomysł.
    Czy na przykład by dało się coś takiego zamontować na dachu samochodu?
    Tylko nie mówcie, że łatwiejsze jest zastosowania przetwornicy i zasilania jej z gniazdka zapalniczki.
    To by był dostęp do "własnego wiatru", a potem na namiot i dalej się ładuje...

No chyba że koszty dodatkowego paliwa były by większe niż oszczędności na energi. Najlepsze to chyba urządzenie działające stacjonarnie. W samochodzie jest wiatraczek, który jest mało kiedy używany, ten na chłodnicy włączany po przegrzaniu. W trakcie jazdy jak "odpoczywa", mógłby działać jako ładowarka.
    hagrid
    Poziom 11  
    Taki wiatraczek na dachu samochodu wyglądałby dość ciekawie i pojazd zwracałby zapewne uwagę :D na dach to bardziej mi pasuje panel słoneczny
    (np w postaci szyberdachu) taki bardziej opływowy i nie gryzłby po oczach jak taki wiatrak :D
    mi_ma powinno być ważący :D
    dreki.eldheitur
    Poziom 11  
    No zawsze jak zabraknie wiatru można pokręcić śmigiełkiem i coś naładujemy.
    zbyrek
    Poziom 23  
    A słyszeliście o turbinie terbi?? Podobno są wydajne :D
    Dj Haker
    Poziom 35  
    A ja zbudowałem z kolega taki mały domek i planuje zrobić tam prąd na 6v z takiego wiatraczka i przymocowanego do niego dynama... Niestety będzie potrzebny wiatr, ale ja mieszkam w górach więc to nie problem :) Jeśli uda mi sie wymyślić jakiś sposób na prąd to wkleje go tu na forum, razem z fotografiami.
    arek59
    Poziom 29  
    Ja mam wiatrak do ładowania dwóch akumlatorów 12V 50Ah i zasila przetwornice z dc12V na ac220V, 500w. Śmigło wykorzystałem z wycinki (blachy) wzmocniona średica ok 3,70m, i obraca genarator prądu. Prądnice wykorzystałem z silnika prądu stałego od skutera elektrycznego na napięcie 36V i mocy 300W. w generatorze powstaje prąd stały i przechodzi przez mostek gretza 35A/400V, bezpiecznik 15A i ładuje akumlatory i z akumlatorów zasila przetwornice i oświetla chałupke. Najlepsza jest podczas burzy bo ładnie ładuje (raz śmidło wyleciało) Podstawe wykorzystałem z rury wodocągowej, wys 5,5metra i posiada obracający się maszt pod wiater. Ma przekładnie w stosunku wiatrak 10 i prądnica 1 czyli 10 do 1 łańcuchem od motorowera.
    life27
    Poziom 15  
    hagrid napisał:
    Taki wiatraczek na dachu samochodu wyglądałby dość ciekawie i pojazd zwracałby zapewne uwagę :D na dach to bardziej mi pasuje panel słoneczny
    (np w postaci szyberdachu) taki bardziej opływowy i nie gryzłby po oczach jak taki wiatrak :D
    mi_ma powinno być ważący :D

robiliśmy z kolegą niedawno testy, znalazłem u siebie wiatraczek na 12V do samochodu, taki do chłodzenia w upały, przypięliśmy go na dach samochodu i jeździliśmy, z podłączonym do końcówek woltomierzem.
    Mam nawet gdzieś plik Excela z wykresami zależności prędkości samochodu do napięcia i wychodził w miare liniowy (hehe nie był brany pod uwagę wiatr)
    Kiedy robiłem zwarcie na kabelkach od wiatraka, nawet dość mocno iskrzyło, (wiatrak stawał) wiec podejrzewam że może i prąd też nie był jakiś symboliczny. Podłączaliśmy diody led i je nawet przepalaliśmy (wysokim napięciem)
    Oj ile zabawy i śmiechu było...
    Ciekawe jak można by było zmagazynować taką energię, może jakiś mały akumulator żelowy + stabilizator
    maxpa
    Poziom 12  
    spoko chciałbym mieć coś takiego :)