Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena: Pionowa delta 11m

PKi 05 Lip 2007 13:22 4803 11
  • #1 05 Lip 2007 13:22
    PKi
    Poziom 21  

Witam.

W związku z wyjazdem postanowiłem zbudować tymczasową antenę typu delta.

Ma to być rozwiązanie tanie, proste i skuteczne na pasmo 11m CB. Ma pracować DXowo. Czytałem sporo o tych deltach, ale nie do końca jestem pewien że wszystko dobrze zrozumiałem.

Czytałem ten opis: http://www.thebrowns.fsnet.co.uk/20mdelta.htm

Czy dobrze rozumiem, żeby antena pracowała podobnie jak pionowa antena (powiedzmy zwykła 1/2f) to delta musi być rozwieszona pionowo czy poziomo?

Dla mnie najwygodniej było by ją powiesić jako trójkąt ostrym końcem w dół.

Dopasowanie przez balun 4:1 czy może być ćwierćfalowy odcinek 75 Om?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

0 11
  • #2 05 Lip 2007 13:26
    gimof
    Poziom 27  

Mała uwaga, w linku jest delta na 20m.

0
  • #3 05 Lip 2007 13:57
    PKi
    Poziom 21  

Tak, spoko, wiem jak przeliczyć na 11m.

0
  • #4 05 Lip 2007 14:21
    irekr
    Moderator

...a dopasowanie 4:1 to odcinek półfalowy.....

Dodano po 3 [minuty]:

....i dla anten tego typu - pojedyncza delta - nie ma specjalnie znaczenia jak jest ustawiona.
    Ustawienie punktem zasilania do dołu jest lepsze niż ustawienie zasilaniem do góry ale to co jest na rysunku powstało pewnie z tego, ze autor miał jeden punkt podparcia jednego górnego końca, a dolny odcinek w zasadzie wisiał tuz nad ziemią.

0
  • #5 05 Lip 2007 14:31
    gimof
    Poziom 27  

Jeżeli jeszcze mogę małą uwagę dorzucić, mówi się ( i nawet w praktyce to się sprawdza), że pionowa delta pozioma delta bardzo dobrze pracuje na kraj, a pionowa typowo na dx`y.

0
  • #6 05 Lip 2007 14:43
    gilong
    Poziom 18  

a mogl by mi ktos podac wymiary lub zdjecia delty poziomej na 11m?bardzo bym byl wdzieczny:)

0
  • #7 05 Lip 2007 14:48
    gimof
    Poziom 27  

gilong napisał:
    a mogl by mi ktos podac wymiary lub zdjecia delty poziomej na 11m?bardzo bym byl wdzieczny:)

Długość obwodu anteny obliczamy ze wzoru L=K* λ. Współczynnik K jest większy od 1 i wynosi ok. 1,02-1,05.

1
  • #8 05 Lip 2007 15:33
    PKi
    Poziom 21  

irekr napisał:
    ....i dla anten tego typu - pojedyncza delta - nie ma specjalnie znaczenia jak jest ustawiona.
    Ustawienie punktem zasilania do dołu jest lepsze niż ustawienie zasilaniem do góry ale to co jest na rysunku powstało pewnie z tego, ze autor miał jeden punkt podparcia jednego górnego końca, a dolny odcinek w zasadzie wisiał tuz nad ziemią.

Punkt zasilania decyduje o polaryzacji anteny, pionowa lub pozioma. Autor chciał mieć polaryzację pionową (i ja też chcę), dla tego zasilił antenę nieco wyżej narożnika.

Czy mam rozumieć że delta autora definitywnie wisi pionowo?

Skąd wzieła się charakterystyka prawie dookólna w płaszczyźnie poziomej?

0
  • #10 05 Lip 2007 22:21
    PKi
    Poziom 21  

OK, tak zrobię i napiszę tutaj mały reporcik w przyszłym tygodniu jak zbudowałem i jak działa.....

0
  • #11 28 Lip 2007 22:16
    PKi
    Poziom 21  

Hej.
    Antenę powiesiłem. Zrobiłem ją z PKL'ki (rozdzieliłem i wykorzystałem tylko jedną linkę), 3 izolatorów teflonowych, trochę sznurka i kawałka odcinka 75Om jako dopasowanie.

Na początki zasiliłem antenę u dołu, zrobiłem kilka lokalnych łączności i zdecydowałem się dla próby zmienić punkt zasilenia. Zasiliłem 88cm od dołu.

Po zmianie zasilania antena pracowała już trochę bardziej pionowo. Z odległości około 12km lepiej byłem słyszany na antenie poziomej niż na pionowej.

Czy może ktoś wyjaśnić w którym miejscu zasilić tą antenę aby pracowała z polaryzacją pionową?

Oto link do zdjęcia: http://cqdx.pl/photogallery.php?photo_id=18

Co do strojenia to nie było problemu, stroiła się trochę za niżej niż planowałem (26MHz a planowałem 27MHz) ale dość szeroko tak że nie było problemu z pracą na 27,5MHz. Zrobiłem DXa ponad 2800km na północ z mocą 21W PEP. Antena wisi na wysokości 3-5m nad poziomem ziemi. Lokalnie łączności robiłem około 20km w FMie 10W.

0