Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

reklama z diod led- pomóżcie

05 Lip 2007 15:05 4543 10
  • Poziom 11  
    Witam
    chciałbym wykonać reklamę świetlną z diod led, która będzie wyraźna i dobrze widoczna w nocy nawet z większej odległości, otóż ma to być napis "Quady", zamierzam zrobić ją z dwukolorowych diod czerwono-niebieskich
    jeśli ktoś ma w tym jakieś doświadczenie i mógł by mnie nakierować na jakiś fajny pomysł to będę bardzo wdzięczny, diody najlepiej umieścic jedna przy drugiej czy zachować pomiędzy nimi jakiś odstęp? jaka wielkość liter będzie optymalna?, zaznaczam że napis będzie stał na billboardzie przy drodze i ma on być widoczny dla przejezdnych samochodów
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 31  
    przy drodze? Mogą cię opie.. opiec niebiescy panowie za generowanie zagrożenia na drodze...

Co do diód, to rozrysuj sobie literki, i pooglądaj z dala.
    Potem w obrysie tych literek pomontuj diody.. Ale Z racji panów niebieskich proponuję Ci diody pomarańczowe lub same czerwone.. Migających czerwonych i niebieskich bym nie brał, bo moga zwyczajnie kazać zdemontować z załącznikiem w postaci grzywny
  • Poziom 11  
    hmmm o tej kwestii nie pomyślałem... dlaczego uważasz że do pomarańczowych lub niebieskich diod nie będą mieli zastrzeżeń?
    co do połączenia równoległego- da sie to połączyć w sprytniejszy sposób niż ciągnąć setki kabli? jakieś kostki, listwy etc. ?
    Pzdr.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Mowie że czerwone albo pomarańczowe.

Znaczy się nie gwarantuję spokoju, tylko że mniejsze ryzyko "czapiania"... Po prostu możesz powiedzieć, że przy okazji ta reklama lekko spowalnia samochody (w końcu te 3 metry od drogi jest) więc nie wypadną z zakrętu. A niebiesko-czerwonych to kierowcy wypatrują, a jak zobaczą to hamują dość gwałtownie..

Czemu setki kabli? Poza tym nie równolegle tylko mieszanie. Powiedzmy 5 diod+rezystor 330-630Ohm w szeregu (opcja dla 12V), i takie moduły dopiero równolegle

Równoległe łączenie nie oznacza setek kabli... nie musisz wszystkiego ciągnąć do zasilacza...
    reklama z diod led- pomóżcie
    Nieopisane kwadraciki to oczywiście te moduły 5led+rezystor
    o takie coś pozwoli Ci zaoszczędzić pare metrów.

A właśnie... to będzie stało "w polu" czy w miejscu gdzie jest i tak sporo reklam? i na jakiej wysokości i ile od drogi?
    Od tego zależą moje odczucia co do kolorystyki, zasilania i mrygania diód ;)

Co dołaczeniówek, to polecam wszelkiej maści listwy elektryczne srubowe (do nabycia za grosze w elektrycznych i za najątek w elektroniccznych ;) )
  • Poziom 11  
    mój szef powiedział "je..ć i sie nie bać" :) robimy dwu kolorowe, faktycznie mieszane połączenie jest bardzo dobrym pomysłem, że sam na to nie wpadłem..., tylko o jakich diodach mówisz że 5 diod w szereg + rezystor, same 5 diod 3v połączonych w szereg da 15v + rezystor to osłabi ich moc, no jeśli już mowa o zasilaniu 12v, (popraw mnie jak sie myle)
    a może użyć zasilacza 24v i robić moduły po 8 diod(?)
    co do umiejscowienia reklamy to nie stoi ona "w polu" ale w pobliżu dwóch innych reklam, odległość od drogi to jakieś 3m. a wysokość z 2.5m
    wszelkie uwagi mile widziane
  • Poziom 31  
    Jak 2.5 nad ziemią to w sumie już możesz czerwono-niebieskie... policjantom powiesz, ze kto stawia radiowóz na sygnale na wysokości pierwszego piętra ;)

Ja liczyłem diody 2v, stąd te 5szt. ;)

Oczywiście, ze możesz mieć 24V. Z tym nie ma problemów... Ja jednak wolałbym 12V...

Mieszane połączenie zrób tak, żeby każda litera miała własny + i własny -
    to ułatwi późniejszą rozbudowę np. o mryganie czy przygasanie, a nawet jakieś ciekawsze efekty(np pod wodzą mikrokonrolera)
    I myślę, że kazda litera powinna mieć oba kolory...
    Na początek np. naprzemienne miganie wszystkich liter...

A ten ukłąd kolegi HouseDeeJay nie bardzo się nadaje, ponieważ elementami wykonawczymi są triaki, więc potrzeba napięcia przemiennego... Dla LEDów niesamowicie skomplikowałoby układ...

Proponuję najprostszy migacz dwukolorowy, a jako element wykonawczy odpowiedni tranzystor. W razie problemów rozrysujemy wspólnymi siłami :)

Na razie policz, ile ledów przypada na każdą literę(jeden kolor)

I oczywiście podziel się wynikami :)
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Ale można troche przerobić PCB i można wykorzystać... Do "+" modułu diodowego podłączyć zasilanie a "-" modułu podłączyć to wyjścia tranzystora który steruje triakiem :D
    Wrzuciłem ...bo pomyślałem ,że się przyda :wink:
  • Poziom 31  
    tak... ale wtedy tylko jedna litera będzie świecić...
    Taka by była reklama, jak z koziej dudy kobza :F

Co do efektów to jeszcze poszukam ciekawych rzeczy ;)
  • Poziom 11  
    tak też zrobię, każda litera będzie miała swój "+" i "-" co do ilości diod to sie przekonam pewnie na początku następnego tygodnia, myślę że litery wielkości A4 będą za małe... ale to wyjdzie w praktyce, diody będą umieszczone jedna przy drugiej w oprawkach, wszystko będzie robione na pcv albo plexie, co do odpowiedniego układu to zapewne będę go szukać tutaj u Was :)
    P.S wytargowałem dobrą cenę na diody dwu kolorowe z złotówki na 50gr :)