Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopasowanie impedancji

05 Lip 2007 15:53 4281 13
  • Poziom 29  
    Cześć,

mam źródło sygnału o imp. wyj. 500ohm i filtr dolnoprzepustowy o imp. wej. 50ohm. Jak to najładniej dopadować? Źródłem jest detektor fazowy RPD-1.
  • Poziom 16  
    transformator 1:9 na rdzeniu tv dwuotworowym
  • Poziom 29  
    To się chyba nie nadaje. Taki transformator przepuszcza DC?
  • Poziom 21  
    A skąd mamy wiedzieć, że ma przepuszczać ? Może warto by na samym wstępie opisać wszystkie wymagania zamiast prowokować do generowania niepotrzebnego ruchu na łączach.

Jeśli naprawdę zależy Ci na otrzymaniu pomocy to opisz swe wymagania:
    (na przykład)
    - zakres częstotliwości
    - poziom przenoszonej mocy
    - ewentualnie wszystkie inne.
    Ale zrób to na samym wstępie, zamiast pisać "eeee... to się nie nadaje bo ..."
  • Poziom 29  
    SP1AQU napisał:
    A skąd mamy wiedzieć, że ma przepuszczać ? Może warto by na samym wstępie opisać wszystkie wymagania zamiast prowokować do generowania niepotrzebnego ruchu na łączach.

Napisałem w pierwszym poście że jest to detektor fazowy RPD-1.

SP1AQU napisał:

Jeśli naprawdę zależy Ci na otrzymaniu pomocy to opisz swe wymagania:
    (na przykład)
    - zakres częstotliwości
    - poziom przenoszonej mocy
    - ewentualnie wszystkie inne.
    Ale zrób to na samym wstępie, zamiast pisać "eeee... to się nie nadaje bo ..."

Częstotliwości: DC-10kHz, i okolice 160MHz. Chcę wyfiltrować składową sumacyjną (160MHz) a zostawić okolice DC. Mam filtr dolnoprzepustowy na 40 MHz ale 50Ohm. A imp. wyjściowa detektora fazowego do 500Ohm, więc na niedopasowaniu sporo się odbija i wraca do detektora. A może zrobić filtr o imp. 500Ohm?
  • Poziom 21  
    Skoro tak, to ja nie zawracałbym sobie głowy tym filtrem na 40 MHz i jego dopasowaniem, tylko zrobiłbym dolnoprzepustowy filtr aktywny o częstotliwości odcięcia rzędu 10-50 kHz. Dla tych częstotliwości możesz użyć niemal pierwszego z brzegu wzmacniacza operacyjnego, choćby z serii TL07x. Jeśli właściwie zaprojektujesz (ew. wybierzesz właściwą konfigurację) to filtr zapewni przeniesienie składowej stałej oraz nie będzie odwracał fazy.
    Jeśli nie masz zbytniego pojęcia o filtrach aktywnych, a nie chcesz się zagłębiać w rozważania teoretyczne, to rzuć okiem na książkę "Wzmacniacze operacyjne" Piotra Góreckiego. Niezwykle przystępnie napisana książka dla początkujących oraz dla tzw.praktyków.
    A do projektowania filtrów polecam np. program FilterSolutions z NuHertz. Można ściągnąć z internetu demo z pewnymi ograniczeniami funkcjonalnymi.
  • Poziom 11  
    nie chciałem rozpoczynać nowego posta :

czy moze ktoś mi pomóc, nie umiem tego znaleźć,
    jak zrobić dopasowanie z 28Ohm na 50Ohm. Doczytałem , że ma być to równoległy kabel 75omowy, ale jaka ma być jego długość?

http://www.dk7zb.fox28.de/dk7zb-match.htm <--

Dopasowanie impedancji
    Dopasowanie impedancji

i druga sprawa :
    jak obliczyć długość lini l2? co to jest n? v? :(

Dopasowanie impedancji

proszę o pomoc
  • Poziom 11  
    aha, dzięki wyczerpującą pomoc :D
  • Poziom 11  
    jest hura! na samym początku ! jest jaśniej ale nie do końca, co to jest K=współczynnik skrócenia 0,66, ? dlaczego taka wartość, zakłada sie ją jako domyślną?

i drugie, λ=2069, to jest długość fali? :puppydogeyes:
  • Poziom 30  
    W podanej literaturze , stronice : 187 i 850

Marek
  • Poziom 11  
    znudzeni koledzy krótkofalowcy ! jak liczy się to l2?