Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorska wiertarka do płytek drukowanych

uaz 21 Sty 2004 08:36 54700 80
    Awdeg
    Poziom 26  
    Ja wykorzystałem statyw z powiększalnika do zdjęć.Sprawdza się w 100%.
    Kupisz za grosze na Allegro,lub giełdzie.
  • TermopastyTermopasty
    grzeskk
    Poziom 33  
    Ja mam wiertarkę ze starej pompki wylewającej wode z Polara 663, małe futerko na wale mikroprzełącznik. do tej pory wierciłem ręcznie a teraz mam stojak tzn. sztywna podstawa i moja wiertarka umieszczona na ~0,5m wysięgniku tuż nad płytką i wiercenie polega na dociskaniu wiertarki do płytki - podstawowa zaleta zero mechaniki, wierteł nie łamie bo ruch po okręgu jest znikomy,można wiercić duże płytki a wada tylko płytki i stoi w garażu
    Pozdrawiam
    Bzzz
    Poziom 17  
    moja wiertarka to nic innego jak silniczek na 12V i przylejone wiertelko na poksyline;) dziala jak nalezy ale cos sie kiedys wymozdzy narazie styknie;)
  • TermopastyTermopasty
    heynow
    Poziom 19  
    ja mam inny patent posiadam przedłużacz do wiertarki zbudowany na zasadzie linki od licznika w uchwyt przedłużki wchodzą wiertła do 5 mm wiertarka leży z zablokowanym przełącznikiem operując ręcznie wierce

pomysł z prowadnicą od szuflady jest niezły zastanawiam się nad połączeniem prowadnicy od szuflady z tą moją "pytką"
    super_sonic
    Poziom 17  
    Bzzz napisał:
    moja wiertarka to nic innego jak silniczek na 12V i przylejone wiertelko na poksyline;) dziala jak nalezy ale cos się kiedys wymozdzy narazie styknie;)
    a ten silniczek daje rade???bo ja o czyms taki myslalem tylo nie wiem jaki silnik moge zastosowac aby dal sobie rade z laminatem :?:
    spektra
    Poziom 18  
    Swego czasu prawie osiem lat temu popełniłem kostrukcję wiertarki do płytek. Konstrukcja była odwrotna. Wierło wychodziło od spodu płytki. Specjalnie skonstruowane wrzeciono łożyskowane w wysokoobrotowych łozyskach, z chwytem na profesjonalne krótkie wiertła widiowe. Napęd poosiowy wiertła mechaniczny. Napęd obrotowy wiertła realizowany przez przekładnię pasową. Silnik mocy rzędu 100W, obroty około 5000. Można było wiercić trzy płytki jednocześnie. Celownik optyczny - pryzmat z nacięciami na krzyż. Całość mała i bez ograniczeń wielkości płytki. Jakość otworu wystrczająca do wykonywania metalizacji otworów. Muszę znaleźdż ten projek. Chciałem dołożyć do tego dwie śruby mikrometryczne z silnikami krokowymi. Była by to już wiertarka numeryczna "łykająca" tasemkę wierceń z programu PCB
    Bzzz
    Poziom 17  
    :arrow: coma_white

silniczek mam z radia samochodowego i spokojnie przewiercisz laminat wierce tak juz dosyc dlugo.jezeli bedziesz to robil to musisz odpowiednio wiertelko wycentrowac bez zadnych odchylow .jak dla mnie wierci super .
    Tomekob
    Poziom 14  
    Przeglądam to co napisaliscie jest tego sporo. Kazdy ma coś do powiedzenia ale przecież o to chodzi ktos sobie cos wybierze dla siebie. Mam tylko pytanie szukam jakiegoś malego futerka albo cos w tym stylu. W elfie sa male uchwyty ale są bardzo drogie wiec odpadaja. Jesli ktoś wie gdzie tego szukać niech da znać. Planuje to zalożyć na silnik wymontowany z wkrętarki. Bez przekładni taki silnik ma naprawdę duże obroty a i zmocą nie grzeszy. Potrzebuję tylko jakiegoś uchwytu na wiertła.
    jacur
    Poziom 32  
    jesli chodzi o uchwyty na wiertla to poszukaj w sklepach z elektronarzedziami albo w marketach dla majsterkowiczow czasami tam mozna znalezc cuda ale musisz kupic jak najmniejszy rozmiar tak zeby mozna bylo dobrze zamocowac wirtlo o srednicy 0.7mm lub nawet mniejsze
    Tomekob
    Poziom 14  
    Dzięki jacur za podpowiedz, ale czy może masz coś konkretnego na myśli (myślę o sklepie, markecie), ponieważ temat drążę już jakiś czas i nic niestety nie spotkałem w sklepie. Myślę tu o małych uchwytach, bo duże to nie problem. Szukałem w Castoramie (Poznań), ale niestety nic nawet podobne. Jeśli coś takiego spotkałeś daj znać gdzie konkretnie tego szukać. Dzisiaj dałem tokarzowi duże futerko samozaciskowe i silnik od wkrętaki trochę to śmiesznie wygląda, bo futerko jest takie duże jak silnik ok. 4 cm średnicy jak to tokarz zobaczył to patrzył na mnie trochę dziwnie jak ja chcę tym wiercić. Musiałem mu tłumaczyć, że to będą małe wiertła i istotne jest ilość obrotów a nie moc silnika (tak mi się wydaję). Jutro mam odebrać tulejkę redukcyjną (oś silnika 3.1 mm a gwint w futerku, 3/8”) jeśli wszystko będzie się trzymać osi to myślę, że będzie rewelacja zobaczymy. Tak, więc jacur, jeśli masz coś konkretnego na myśli gdzie tego szukać daj proszę znać. Mieszkam niestety od Poznania 80km i nie mogę zbyt dużo buszować po sklepach.
    jacur
    Poziom 32  
    co do uchwytu to mam kumpla ktory handluje elektronarzedziami zapytam sie go o namiary na jakas firme handlujacom czym takim jak cos zdobede to dam znac :)
    Kejor
    Poziom 11  
    Ja zrobiłem wiertarke do płytek jak kolega na pierwszej stonie pisał na wzór wiertarki dużej,tylko ileś tam razy pomniejszonej.Jest na jednej kolumnie można obracać nią do okoła kolumny o 360 stopni.jest to zaleta przy wierceniu więkrzych płytek.(bez przekręcania wywierce płytke szerokości 20 cm)
    Silnik kupiony na bazarze za wschodniej granicy(lotniczy wysoko obrotowy na 27V) zsilany z zasilacza 24V.
    Wysokość wiertarki ustawiam odkrecając zacisk ustawiając na odpowiedniej wysokości .Silnik zamocowany dwoma objekami,na oske silnika wcisnąłem tulejke teflonową . po właczeniu silnika z odpowiednią podtrzymką skalpelkiem obtoczyłem na odpowiedni wymiar pasujący do uchwytu.kupionego na bazarze wielkość do 6 mm.Rych roboczy wiertarki około 5 cm na spręrzynie powrotnej.Całość jest wypolerowana i pochromowana (oprócz silnika i uchwytu).
    karlos79
    Poziom 33  
    Pozdrawiam was terz pracuje nad projektem wiertarki do PCB na razie zrobiłem ręczną z silnika 24V od magnetowidu i uczhwytu od miniaturowej miertarki PICO (czy ktoś pamięta tę firme?) Obecnie uruchomiłem sterownik trzech silników krokowych które będą napędzały głowice wiertarsą w osiach X Y Z . Sterowanie na razie ręczne ale biore się za pisanie programiku na AVR-ka chce zrobić wiertareczke która będzie łykać pliki z protela
    I tu jest prośba jak napisać taki programik, może ktoś z was robił coś podobnego ? zapraszam do współpracy
    Pozdrowionka!
    klaudiabaka
    Poziom 11  
    Ja mam wiertarke zrobioną z silnika od gramofonu typu np "emanuel", "artur" Dokładnie to mam 3 wiertarki z osadzonymi na stałe wiertłami 0,8 1 1,2mm. Na oś nabiłem wałeczek stalowy i wywierciłem w nim otwór wiertłem o danej średnicy, wiertła, które osadzam na kalafoni, podgrzewając lutownicą. Gdy jest miękka, to wierło można idealnie wycentrować. Do wiertarki mam stojak zrobiony na zasadzie spreżystego przemieszczania czrterech płaskownikówprzykręcanych do otworów w rdzeniu silnika. Do tego prosta wajha i działa bez zarzutu. Jest cicha i precyzyjna.
    Ptolek
    Poziom 36  
    A jednak przymierzam się do zrobienia stacjonarnej wiertarki. Mam pytanie do uaza, czy te prowadnice od szuflad są wystarczająco sztywne i precyzyjne ?
    I skąd wziąć mały uchwyt wiertarski...
    Znalazłem coś na stronie Proxxona: www.proxxon.com, w dziale TOOL ETS FOR INDUSTRY AND DENTISTRY > Spares , tam jest taki uchwycik od 0,5 - 3,2 mm, mam tylko wątpliwości co do zastosowania tego uchwytu no i ceny. Bo nie wiem jakie on ma mocowanie, czy da się coś z tego zrobić... Uchwyt z tego co się dowiedziałem, można zamówić i kosztuje około 20 - 30 zł.
    Gdzie można kupić coś podobnego w Krakowie albo zamówić ?
    Prawdopodobnie wykorzystam jakiś silnik od wycieraczek. Zamiast statywu planuję zrobić ruchomą dźwignię, taką jak w gilotynie do obcinania zdjęć. Nie będzie to chodziło osiowo, i zastanawiam się czy przy ramieniu długości 30 cm i ruchu góra-dół około 3mm będzie to przeszkadzało.
    Evangelo
    Poziom 15  
    A może któryś by rypnął tu zdjęciem swojej "maszyny",pozdrawiam.
    webster
    Poziom 13  
    witam
    tak jak to kiedys obiecalem zamieszczam tutaj zdjecie oraz schematy do wiertarki stacjonarnej ktora wykonalem w tym roku w ramach pracy dyplomowej ;)
    duza czesc tej pracy powstala dzieki pomocy osob z forum ktore wprowadzaly mnie w tajniki dziedziny elektorniki i dlatego z checia odwdziecze sie za pomoc odpowiadajac na wszelkie Wasze pytania ;)
    dodam tylko ze oczywiscie projekt nie jest super przemyslany i mozna sie w nim do wielu rzeczy przyczepic, no ale bylo to moje pierwsze powazniejsze urzadzenie i dlatego licze na wyrozumialosc ;)
    a ponizej zamieszczam pare zdjec oraz schematy plytek :
    webster
    Poziom 13  
    dodam jeszcze moze pare szczegolow technicznych ;)
    jako wiertarke wykorzystalem oryginalna szlifireke wielofunkcyjna dostepna w hipermarketach;
    posuw odbywa sie za pomoca silnika krokowego ktory sterowany jest ukladami l297 i l298(stopien wzmacniajacy);
    nad caloscia kontrole sprawuje uprocek atmela 90s2313;
    dodatkowo pozycjonowanie miejsca wykonania otworu ulatwia plamka laserowa pochodzaca od laserka dostepnego na bazarach i w kioskach ( promiec ograniczony-przechodzi przez maly otworek wykonany igla - daje to w efekcie plamke rzedu niecalego mm;
    wykonany nawiew wykorzystujacy powietrze wydostajace sie z wiertarki - do zdmuchiwania opruszkow ;)
    no to by bylo chyba na tyle
    lolopuk
    Poziom 11  
    Ja nie wiem jak można mieć problem z osadzeniem wiertła w futerku większym od niego. Nie można poprostu owinąć wiertełka taśmą (najlepiej papierową, albo jeszcze lepiej materiałową)??? też przymierzam się do skonstruowania takiej wiertarki. mam silnik i futerko od wiertarki typu akku firmy FAUST model B 96 VE. Wada jedna że ma mało odrotów (550 RPM) ale zato napięcie 9,6 v (8 akumulatorków AA, bo oryginalny akumulator zię spsuł i miał tylko 1200 mAh, a te akumulatorki co ja mam mają 2300 mAh). Narazie muszę ją trzymać w ręce, ale przymierzam się do zrobienia statywu. Dobrym pomysłem myśle że są te prowadnice od szuflad, ale musiały by mieć jakiś hamulec albo coś, żeby się nie przesuwały.
    pozdrawiam
    _jta_
    Specjalista elektronik
    lolopuk napisał:
    Ja nie wiem jak można mieć problem z osadzeniem wiertła w futerku większym od niego. Nie można poprostu owinąć wiertełka taśmą (najlepiej papierową, albo jeszcze lepiej materiałową)???

Próbowałem wcisnąć wiertło w koszulkę izolacyjną zdjętą z przewodu - ślizga się,
    i pewnie to samo będzie po owinięciu wiertła czymkolwiek; chyba najlepiej wziąć
    rurkę metalową o średnicy wewnętrznej takiej jak średnica wiertła, i wkleić używając
    kleju o dużej wytrzymałości spoiny, i klejąc na całej powierzchni. Można by naklejać
    taśmę, ale musi być bardzo cienka - inaczej wyjdzie nierówno, i nie wycentruje się,
    a będzie jeszcze taki problem, że uchwyt wiertarki ją wgniecie - lepszy jest metal.
    KiK_club
    Poziom 11  
    A ja używam "profesjonalnej" wiertarki kolumnowej. Jest to wiertarka DEDRA produkcji PRC :) . Kosztowała w Castoramie całe 198 zł. Kupiłem ją, bo... kosztowała 198 zł. Jak się okazało, działa nieźle. W kolumnie coś łomocze i dudni, ale wrzeciono chodzi dokładnie "w osi". Uchwyt, zwykły wiertarski, nie pozwala na stosowanie wierteł poniżej 1 mm, dlatego używam wierteł maszynowych (od automatów wiertarskich). Wiertła takie są piekielnie twarde i pryskają od najlżejszego skrzywienia, ale w tej DEDRZE działają i nie pryskają, co nieźle świadczy o "biciu" wrzeciona. Przy okazji, przydaje się też jako... wiertarka kolumnowa do grubszych prac.
    voltart
    Poziom 11  
    Jurecky morzesz wysłać mi na meila ten opis z MT volt_art(malpa)tlen.pl
    caro
    Poziom 12  
    Dużo ciekawych pomysłów. Dodam swój, otóż silnik od wentylatorka samochodowego (taki stary przyklejany do szyby) umocowany na wysięgniku na sprężynie. Wisi ok. 1 cm nad płytką i przy wierceniu tylko go naciskam. Co do trafienia w punkt na płytce wiertło musi być zaostrzone na "chytro" tzn. ostry kąt wierzchołkowy. To naprawdę się sprawdza.
    partiax
    Poziom 11  
    Witam.
    Dużo osób ma kłopoty z wierceniem otworów w płytce gdy wiertło jest
    troszkę krzywe lub ztępione, gdyż ciężko jest trafić w punkt.
    Mam wiertarkę AD-19 [12V,18000 obr/min]
    W miesięczniku EdW-nr9/1999 znalazłem schemat i opis :
    [Inteligentny sterownik wiertarki]-jest poprostu idealny.
    OPIS W skr...
    Po załączeniu wiertarki wiertło obraca się bardzo wolno i niema kłopotu z
    trafieniem w punkt nawet gdy wiertło jest krzywe lub tępe,dopiero kiedy
    przyłożymy wiertło do płytki (pod wpływem nieznacznego obciążeni wiertarki) zaczyna pracować na maxa i po problemie.
    U mnie chodzi już 2 lata bez kłopotów.

- Polecam go wszystkim - :)
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A po co wyważać otwarte drzwi? Wystarczy przejrzeć oferty firm takich jak Dremel, Proxxon, czy choćby Topex. Mają w swojej ofercie sprzęt przeznaczony do prac modelarskich. Są to miniwiertarki, miniszlifierki, wiertarki z wałkiem giętkim, itd. Często w kompletach występuje kilka głowic (lub są do dokupienia), statywy... Są wyposażone w regulatory obrotów. I ceny wcale nie zabijają. Rzeczy te można obejrzeć np. na giełdzie we Wrocławiu (facet stoi na lewym rogu przed mostkiem, wchodząc od strony Robotniczej). Można też sprawdzić ofertę firmy Pronar (choć to akurat droga firma specjalizująca się w naprawdę profesjonalnych narzędziach)
    caro
    Poziom 12  
    A może od razu kupić wiertarkę numeryczną. Myślałem że wymieniamy się pomyśłami co można zrobić z tego co mamy w domu i jak to wykorzystać ale widocznie się myliłem.
    Patryk987
    Poziom 17  
    ja mam wiertarkę z silniczka od kaseciaka z wiertełkiem przymocowanym za pomocą termo-rurek i zasilam to z baterii 9V albo akumulatorków 12V regulację obrotów mam na jednym tranzystorze i jednym potencjometrze :P
    tplodz
    Poziom 11  
    Witam dodaję zdjęcie małej stołowej wiertareczki, jaką zrobiłem z wiertarki akumulatorowej.Może to Ci pomoże .Zasilenie 12 v dwubiegowa ,obroty 0-1500 na drugim biegu.Moc 12 woltowej wiertarki akumlatorowej.Obroty można zwiększyć do 2500obr rezygnując z przekładni,ale tracisz na mocy.
    Ja nie robiłem jej typowo do płytek z drukiem , potrzebowałem mocnej ,małej ,stojącej i precyzyjnej.Z domowych śrubek prawdopodobnie nie wykonasz,zresztą nie wiem może i tak.

Pozdrawiam »