Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amatorska wiertarka do płytek drukowanych

uaz 17 Nov 2004 10:36 58315 80
Altium Designer Computer Controls
    rcpilot
    Level 15  
    tplodz wrote:
    Witam dodaję zdjęcie małej stołowej wiertareczki, jaką zrobiłem z wiertarki akumulatorowej....

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Czy możesz podać jakiej wiertarki użyłeś?
  • Altium Designer Computer Controls
    tplodz
    Level 11  
    Wiertarka AEG,po wyjęciu z obudowy posiada zwartą konstrukcję,sprzęgło zlikwidowałem.
    Wykorzystałem elementy wyłącznika wiertarki (do regulacji obrotów )
    Stojak od jakiejś mini wiertarki.
    Wszystkie elementy elektroniczne pod czerwoną osłoną.
    Wystające przełączniki to,
    wyłącznik główny,
    przełącznik na ciągłą prace , dlatego że uruchamia sie po lekkim naciśnięciu dzwigni,po puszczeniu dzwigni i powrocie w położenie początkowe uruchamia się hamulec.
    przełącznik na obroty regulowane lub pełne.
    regulator obrotów.
    Przy dzwigni przełącznik obrotów prawo- lewo ,używam przy wykonywaniu większej ilości gwintów.
    Przy kolumnie regulowane ogranicznki głębokości wiercenia lub frezowania.
    Na wiertarce żółty plastyk to przełącznik mechaniczny 1lub 2 bieg.
    Minus zbyt słaba (miękka) dzwignia przy wierceniu wiertłem od 5 mm wzwyż.Ale to kwestia wymiany.
    Akumulatory w podstawie za szufladką.
    Jest jeszcze szkło powiększjące ,osobno mocowane ,ale nie zawsze używam.
    Wiertarkę można wyjąć i zamocować dramela lub podobne.
    Myślę że opisałem wszystko dołączam zdjęcie wnętrzności.Niezbyt ładnie to wygląda ,ale miejsca bardzo mało.
    Mat2000
    Level 11  
    Witam. Nie wiem o co tyle hałasu. Najlepsza metoda to kupić tanią wiertareczkę do płytek i odpowiednio zamocować na jakimś sensownym statywie. Cały koszt nie powinien przekroczyć 100 zł
    tplodz
    Level 11  
    Zdaje sie że kolega Mat2000 rozwiązał wszystkie problemy.
    czarek18
    Level 25  
    a ja mam patent na wiertarke w trzy minuty najpierw musimy zdobyć silnik robimy to tak że bieżemy popularną kostkę do łonczenia przewodów obieramy ją z plastikowej izolacji i z jednej strony wkładamy wałek silnika i prztkręcamy a z drugiej wiertło z czego wiertło trzeba owinąć papierem żeby miało większą średnice i tak samo przykręcamy do tego dajemy mały przełoncznik typu mikroswitch i mamy wiertarke bicie ma jak wibrator ale co można stwożyć w tak krutkim czasie
    pozdrowionka dla wszystkich wytrawiaczy płytek
  • Altium Designer Computer Controls
    Patryk987
    Level 17  
    nielepiej i szybciej połączyć ośkę z wiertłem termokurczliwymi rurkami
    czarek18
    Level 25  
    Muśle że nie bo jak chce zmienić wiertło to odktęcam tylko jedną śrubke a nie psuje całej wiertarki no i niema poślizgów i jest sztywno połonczone
    a jak u ciebie pojawi sie poślizg to całe połonczenie musisz robić od nowa
    Patryk987
    Level 17  
    jak dasz kilka rurek to jest sztywne
    a poco zmieniać wiertło
    dla mnie tak może być bo mam wiertła tylko o jednej grubości
    invx
    Level 25  
    Quote:
    Do wiercenia używam
    wierteł widiowych kupionych na bazarze.

to wiercisz z udarem w plytkach ?
    serwis
    Level 37  
    invx wrote:
    Quote:
    Do wiercenia używam
    wierteł widiowych kupionych na bazarze.

to wiercisz z udarem w plytkach ?

A Tobie wiertło widiowe tylko kojarzy sie z wieszaniem szafek w kuchni :twisted:

Wiertła ,o których wpomina kolega wyzej, należą do narzędzi profesjonalnych, którymi wiercenie to jest sama przyjemność.
    Jedyny mankament, to ze sa bardzo kruche, i wiertarka musi być wykonana bardzo precyzyjnie; a w zasadzie to owiert tymi wiertłami jest wykonywany na wiertarkach numerycznych.
    pukury
    Level 35  
    witam !!wiertła widiowe są świetne jak nie złamiesz to wywiercisz kilkaset otworów im większe obroty ytm lepiej nawet do 30000 tys obrotów (wiertło fi 1mm) pozdrawiam !!
    serwis
    Level 37  
    pukury wrote:
    witam !!wiertła widiowe są świetne jak nie złamiesz to wywiercisz kilkaset otworów im większe obroty ytm lepiej nawet do 30000 tys obrotów (wiertło fi 1mm) pozdrawiam !!

Chciałbym co nieco sprostować; nie kilkaset otworów, a kilka tysięcy 8-) ,a obroty mogą dochodzić do 90000 obr/min (np.wiertarka Excellon) 8-)
    pukury
    Level 35  
    witam !! po pierwsze parametry tyczą się wiertarki typu wynalazek domowy -bez blokady płytki,bez prowadzenia wiertła,a i bicie wrzeciona jest jakie jest po drugie literatura podaje jak zwykle tak i inaczej np.technologia i montaż płytek drukowanych WNT dla wierteł fi 1 do 64000obr\min przy posuwie 7,7 m\min (str 166) w warunkach amatorskich nie do osiągnięcia a zresztą i w jakim celu za jeden dzień wyrobilibyśmy normę za cały rok ! WESOŁEGO WIERCENIA !!
    invx
    Level 25  
    widiowe czyli tylko do udaru z tego co wiem ... znaczy ze ma na koncu taki spiek, i tym bez udaru nie da sie wiercic, a co do obrotow to zazwyczaj sa nisko obrotowe, i to sa profesionalne. np. TIVOLY ale widze ze wy o jakis innych mowicie, mozecie jakas fotke dac?
    pukury
    Level 35  
    witam !! widia - potoczna nazwa węglików spiekanych wiertła o których mowa są wykonane w całości z węglików , nawiasem mówiąc rodzajów węglików jest bardzo bardzo wiele (fotki niestety nie posiadam) Wiertła te można kupić niekiedy u przyjaciół zza Buga lub w sklepach - w krakowie były po 5 zł jako rzekł Serwis wiertarka musi być dość precyzyjna o wierceniu z ręki należy zapomnieć!!! pozdrawiam !!
    serwis
    Level 37  
    pukury wrote:
    Wiertła te można kupić niekiedy u przyjaciół zza Buga lub w sklepach - w krakowie były po 5 zł

I w ELFIE też można zakupić takie wiertełka- jeszcze lepsze jak z sojuza, gdyż posiadają część chwytową o takiej samej średnicy jak część roboczą( a to również ma swoje zalety), a ponadto część robocza jest o wiele dłuższa, co pozwala na owiert pakietu o większej grubości.
    Kejor
    Level 11  
    (21 Mar 2004 20:48 Re: Wiertarka do płytek

Ja zrobiłem wiertarke do płytek jak kolega na pierwszej stonie pisał na wzór wiertarki dużej,tylko ileś tam razy pomniejszonej.Jest na jednej kolumnie można obracać nią do okoła kolumny o 360 stopni.jest to zaleta przy wierceniu więkrzych płytek.(bez przekręcania wywierce płytke szerokości 20 cm)
    Silnik kupiony na bazarze za wschodniej granicy(lotniczy wysoko obrotowy na 27V) zsilany z zasilacza 24V.
    Wysokość wiertarki ustawiam odkrecając zacisk ustawiając na odpowiedniej wysokości .Silnik zamocowany dwoma objekami,na oske silnika wcisnąłem tulejke teflonową . po właczeniu silnika z odpowiednią podtrzymką skalpelkiem obtoczyłem na odpowiedni wymiar pasujący do uchwytu.kupionego na bazarze wielkość do 6 mm.Rych roboczy wiertarki około 5 cm na spręrzynie powrotnej.Całość jest wypolerowana i pochromowana (oprócz silnika i uchwytu). )
    Teraz przesyłam zdjęcie
    hellfire
    Level 11  
    Mysle, ze ta ostatnia wersja jest calkiem przyzwoita.
    btw: chyba dobrym pomyslem byloby wykorzystanie podwojnej prowadnicy od jakiegos starego powiekszalnika do przesuwania blatu. Byly to masywne zabawki i chyba odpowiednia precyzja jest latwa do osiagniecia. Jest tez mozliwosc zakupu dlugich gwintow o roznych srednicach w sklepach n.p. budowlanych i dlugich nakretek. Na tym tez pewnie da sie zrobic przesuwany blat o przyzwoitych parametrach. Trzeba tylko zadbac o odpowiednia grubosc (sztywnosc) tych pretow oraz, aby byly proste. Taki zestaw nie wymaga innych prowadnic.
    W sumie na takiej konstrukcji byloby tez stosunkowo latwo zastosowac naped silnikami krokowymi i droga do cyfrowej frezarki stalaby otworem, a wiadomo, ze to tez moze byc ciekawe urzadzenie.
    włuczykij
    Level 27  
    a jakby kupic stary ploter i wtarabanic tam maja wiertarke??? dzialalo by to?
    invx
    Level 25  
    tj. nic innego jak podrobka slynnego dremel multi :D + akcesoria czyli ten gietki walek :D

mialem taka podrubke, dawno dawno ... jak jescze bylem glupi i kupowalem taka tanioche. bylo to "marki" kinzo. Nie wiem czy popracowalo 1h jak szlag trafil wirnik ... ;/
    rcpilot
    Level 15  
    Jaka cena taka jakość i możliwości. Możliwe bicie na końcówce - często spotykane w tanich wiertareczkach. Lepiej dołożyć troche grosza i kupić coś lepszego.