Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwa głośniki niskotonowe, jaka najlepsza paczka z tego?

05 Lip 2007 23:14 825 2
  • Poziom 13  
    witam. mam wzmacniacz technics'a SU-V5 z 515 W na wyjściu i chyba jest on mocy 2 X100 W . ma on cztery wyjscia na zaciski. aktualnie mam podpięte dwie kolumny DIY 6 ohmowe. jedna jest mocy około 140 W. jak slucham to potencjometr na Volumie we wzmacholu zatrzymuje sie w skali od 0-10 , na liczbie 3(a lubie podenerwowac sąsiadki z bloku hehe).

mam nieuzywane dwa glosniki jakis no name o średnicy 25 cm 4 ohmowy 80 W. i jeszcze glosnik 120 W 8 ohm Stxa(link poniżej do parametrów)http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=44&vItemDB=itemdb chciałbym z tego zrobic skrzynke co by stała na podlodze. jak juz pisalem wzmacniacz ma dwie końcowki mocy i cztery wyjscia zaciskowe. i co zrobic?? zostawic to w spokoju chociaz troche basiku bym chcial jeszcze , czy wykombinowac jakąs skrzyneczke, bo bezsensu i wogole, robic skrzynke z jednoego glosnik(a chce miec jedną skrzynke) bo mostkowac nie da rady.

za sensowne porady bede nagradzał punkcikami.

Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 34  
    Witam !

Jeśli koniecznie musisz to raczej drugie rozwiązanie , tj. osobny woofer aktywny . Podpinając równolegle kolumny 6 i 4Ω przekroczysz minimalną impedancję obciążenia . Zasilacz jakoś to wytrzyma , ale tranzystory padną przy pierwszym , dłuższym graniu . Więcej basu też nie będzie , gdyż paradoksalnie przy tak niskiej impedancji damping factor spada poniżej 20 . W dużym skrócie : wzmacniacz traci zdolność kontrolowania głośników i to głównie w zakresie niskich tonów . Nie wiem skąd pomysł z tą mocą , ale ten sprzęt ma 2x60W i trzęsienia ziemi raczej nie wywoła .

pozdrawiam