Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielacz do anteny

06 Jul 2007 09:20 6306 20
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
    Uszol 1990
    Level 29  
    Witam
    zamieść zdjęcia wykonanego układu.
    pozdrawiam
    Hrabia322
    Level 16  
    Oprócz zdjęć możesz zamieścić jeszcze schemat tego wzmacniacza jak go podłączyć skąd go dostać etc.
    Czy w antenie musi być jeszcze osobny wzmacniacz czy on jest jakoś odseparowany jeden od drugiego?
    morph13
    Level 25  
    Mniejsze tłumienie ma dzielnik na rezystorach.
    Czy rozważałeś też takie rozwiązanie ??
    Robstar
    Level 17  
    morph13 wrote:
    Mniejsze tłumienie ma dzielnik na rezystorach.
    Czy rozważałeś też takie rozwiązanie ??

Mniejsze tłumienie nie znaczy lepiej są inne parametry bardziej krytyczne przy mniejszym tłumieniu rozgałęznika i wykonanym na rezystorach możesz mieć efekt zakłócania się np. 2 TV.
    mariuz
    Level 31  
    ten sam schemat co u autora wątku :]

Tak poza tematem... Polska języka trudna języka?
    osa445
    Level 11  
    Witam!Moi drodzy forumowicze po co kombinować z cewkami czy też z rezystorami kiedy można za małe pieniążki kupic gotowca robionego przez wyspecjalizowane firmy.Efekt naprawdę bardzo dobry nie warto się męczyć.Sam zastosowałem gotowca u brata rozdział na 8 tV i było super zero zakłócania się TV
    Lazer
    Level 23  
    Chciałbym zauważyć iż to co tu na fotkach (schematach) widać to tak naprawdę nie wiadomo co to takiego jak dla mnie. Jak chyba się domyślam splitter ten ma za zadanie rozdzielenia sygnału na kilka TV. Jeśli w antenie będzie siedział płytkowy wzmacniacz antenowy, który i tak jest szajsem rozjeżdżając się jeśli chodzi o częstotliwość i zbierają całą harmoniczną do okoła to dowalenie jeszcze jednego spowoduje takie "odbicia" i zakłucenia z byle wiertarki u sąsiada że oglądać się nie będzie dało niczego.

Robienie tego mija się z celem. Lepiej kupić gotowe rozwiązanie sprawdzone niż widzieć sieczkę zamiast obrazu ...

To samo można zrobić łacząc wszystkie końcówki kabla np 1<>4 i przy każdym telewizorze zastosować separator. Pomysł tak poroniony jak cały ten temat. Dlaczego? Ano dla tego że wzmocnienie sygnału nie idzie na każdą końcówkę osobno a jest dzielone pomiędzy TV (w tym przypadku 4). Reasumując jeśli wzmacniacz płytkowy daje 27dB wzmocnienia to do każdego z TV dojdzie sygnał 6.75dB na końcówkę a nie 27dB na każdy TV....
    Dla kogoś kto mieszka blisko nadajnika wystarczy antena kierunkowa z symetryzatorem albo kawałek drutu miedzianego i będzie dzialać. Problem pojawi się powyżej 20 km od nadajnika ...
    kosmi
    Level 16  
    Zamieść koniecznie schemat tego wzmacniacza.
    Co do kolegów osa445 i Lazer to chciałbym zauważyć że te gotowce niczym się nie różnią, a czasami są gorsze od układów wykonanych samodzielnie. Jak się nie podoba to nikt nie zmusza do robienia czegokolwiek.
    Chyba nie chodzi o to żeby napisać, że w sklepie leży lepszy sprzęt!
    osa445
    Level 11  
    "kosmi"napisał "Co do kolegów osa445 i Lazer to chciałbym zauważyć że te gotowce niczym się nie różnią, a czasami są gorsze od układów wykonanych samodzielnie. Jak się nie podoba to nikt nie zmusza do robienia czegokolwiek.
    Chyba nie chodzi o to żeby napisać, że w sklepie leży lepszy sprzęt!" widać że malo miałeś do czynienia z rozdzielaczami sygnalu,ja w to się bawiłem amatorsko i co ano lepsze efekty są na fabrycznych.A rozdzielaczy jest naprawdę mnogo w sklepach i z doświadczenia wiem iż nie warto się samemu w to bawić. Pozdro
    Lazer
    Level 23  
    kosmi wrote:
    ...chciałbym zauważyć że te gotowce niczym się nie różnią, a czasami są gorsze od układów wykonanych samodzielnie....

Zastanawia mnie ile czasu i pieniędzy zmarnujesz na zrobienie "lepszego" w domu nie posiadając urządzeń pomiarowych do wyregulowania tego aby działało w ściśle określonym przedziale częstotliwości ... mógłbym się założyć o swój samochód iż ci się nie uda i nie miał byś czym jeździć :D

Ano ja zakładałem u ludzi anteny nie 5 czy 10 razy w roku i robiłem tak jak chceli czyli z jednej anteny np. 4 i więcej TV plus dodatkowo czasem radio. Sprzęt wolę sprawdzony i i wybieram pod konkretną instalację jaką klient zleci niż babranie się wynalazkach po założeniu których telefon będę miał gorący bo klienci będą zawracać głowę bo im działało a po 2 dniach przestało i lament PANIE PRZYJEDŹ BO ZA 2H MECZ albo OSTATNI ODCINEK TELETASIEMCA. Już widziałem domorosłych kombinatorów którzy płakali że wszystko powinno dzialać i pokazują instalację a później okazuje się że z zasilacza antenowego 12V poszło na głowicę TV i szlak ją trafił.

Zaproponowane przeze mnie rozdzielacze z firmy którą podałem a za co wyleciał mój post uważam za jedyne które jak dla mnie są godne uwagi.
    Dlaczego ? Wyjaśniam.
    W antenę pcham symetryzator i jadę z kablem pod dach gdzie do rozdzielacza nakręcam wzmacniacz a z wyjść rozdzielacza jadę do pomieszczeń które wskaże klient. Czemu tak? Ano dlatego że jak trzaśnie wzmacniacz to nie biegam XXX razy niszcząc tym samym blachę na dachu, niewiadomo jak stromym ryzykując życie czy zdrowie tylko wymieniam wzmacniacz pod dachem i mam święty spokój. Szybko prosto i bezboleśnie.
    Poza tym klient nie musi pchać niewiadomo ile zasilaczy, wzmacniaczy czy uskuteczniać amatorki (określenie "wzmacniacz" dla zasilacza to częsty przypadek co zawsze doprowadza mnie do rozbawienia tak samo widok 5 anten na jednym maszcie dla każdego z TV) bo sygnał jaki potrzebuje ma bez żadnych dodatkowych kombinacji poprowadzony według jego zlecenia.

W czasie jakim będziesz potrzebował na "polepienie" swojego "lepszego" rodzielacza ja zdążę zapomnieć, że u pana X czy pani Y dokonałem montażu.
    Widać nie masz doświadczenia w tego typu sprawach skoro dla ciebie DIY jest lepsze niż sprzęt sprawdzony o określonych ściśle parametrach pracy.

Tak samo z antenami WiFi do sieci bezprzewodowej. Wielki lament że pan X kupił z allegro antene i mu rwie sygnał albo nie ma go wcale a jak się okazuje wywalił 60zł za kawałek rury odpływowej, rurki podtynkowej i trochę miedzi z klejem upchanym jedno w drugie. Mam swoją antenę firmową do testów atestowaną i czasem pokazuję porównanie jaki ludzie szajs kupują aby zaoszczędzić gdzie na ich antenie przy pełnej widoczności sygnał pływa jak statek po falach albo nie ma go wcale a antena firmowa przetestowana z homologacją spełniająca określone parametry nie widząc APka zbiera sygnał bez problemu niż ta DIY.
    kosmi
    Level 16  
    Kolego myślisz jak typowy monter. Oczywiście że montując u ludzi jakieś wynalazki trzeba się nastawić na wiele reklamacji. Ale te forum nie jest dla monterów. Tutaj ludzie przedstawiają swoje projekty i liczą na konstruktywne wskazówki i uwagi, a nie na stwierdzenie "...nie warto bo w sklepie wyjdzie taniej i lepiej..." Autor wątku na pewno robiąc kolejny wzmacniacz antenowy czy cokolwiek inego skorzysta z wiedzy którą teraz zdobył.
    Do każdego tematu można napisać post typu: A ja poszedłem do zakładu i tam mi zrobili, albo kupiłem w sklepie lepsze... po co się męczyć
    Lazer
    Level 23  
    Skoro już mi pojechałeś od "typowych monterów" to podam ci 2 szczegóły bardzo istotne które osoba zakładająca temat pominęła w schematach.
    Brak separacji zasilania wzmacniacza od głowicy, brak filtracji ktora ma ograniczyć pasmo w przedziale 47-860 MHz (można z tego jeszcze wyizolować 88-108MHz poprzez odpowiednie urządzenie albo garść elementów elektroniki)

Zamiast lepienia które tu widać wystarczy zwykły splitter w którym "gorące" są połaczone ze sobą razem bez elementów dodatkowych, kawałek wzmacniacza i jeden zasilacz plus 4 separatory w których siedzi kondensator ceramiczny 10nF i kawałek cewki na ferrycie i to też będzie działało bez rzeźbienia jakie tu widzę na schematach... Robienie wzmacniacza nie ma sensu bo za elementy zapłaci więcej niż koszt gotowego.

Jaki wzmacniacz byś nie zastosował to w tym przypadku i tak wzmocnienie np. 27dB będzie dzielone przez 4 czyli po podłaczeniu 4 TV masz taki spadek że lepiej będzie odbierał na kawałku drutu niż na takiej konstrukcji. Pomijam fakt wprowadzania zakłuceń przez jedno (dowolne) z urządzeń na resztę odbiorników jak i odległość od nadajnika bo to też ma wielkie znaczenie...
    User removed account
    User removed account  
    pbor2
    Level 11  
    Mam pytanie jakie mogą być długie kable by nie było strat w przesyle ?
    User removed account
    User removed account  
    burnet99999
    Level 11  
    Zbudowałem wzmacniacz około 1000Mhz ale nie jestem pewny bo miernik częstotliwość osiąga 80mln MHz.