Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd na dystans 80 metrow->Potrzebuje pomocy znawców.

06 Lip 2007 11:48 1514 9
  • Poziom 15  
    Witam mam neostrade z liveboxem ktory lubi się zawiesić raz na tydzień i muszę biec kolo 150 metrow zeby go zrestartować.

Chciałbym od siebie z domu do kolegi domu puscic mu prąd zebym ja mial pelną kontole i żebym mógł go restartować wyjmując prąd u siebie w domu.

Moje pytanie jest takie :

-jaka powinna być grubość kabla jezeli bedzie zasilany tylko livebox ktory prawie nie pobiera prądu
    -kabel bedzie leciał dachem budynku czy to szkodzi cos mojej instalacji w domu ? jakiś pożar albo cos ?

Proszę o poradę ponieważ z elektryki w zyciu nigdy sie nie uczylem bo ucze sie w innym kierunku.
    Dzieki.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    1. Przekaźnik z cewką na napięcie bezpieczne (<30V)
    Uzasadnienie: odpowiedzialność - jak złodzieja przewodów porazi prąd.
    Wada rozwiązania - przewody coraz droższe, lubią ginąć.
    2. Gogle-> resetery
    3. Programator z marketu, włączający np. co 6..24 godziny na (krótki okres)
    przekaźnik ze stykami przełączającymi, zasilanie podane przez styki
    "normalnie zwarte"
    4. Można to utrudnić, skomplikować i podrożyć, ale chyba nie ma potrzeby...

Uwaga na przepięcia podczas przełączania (Gogle->warystory, Alain Charoy)
  • Poziom 15  
    nie lepiej bedzie mi puscic zasilanie hmm 5-12V nie wiem dokladniej ile pobiera ten livebox potem musialbym zobaczyc

Tylko czego trzeba uzyc aby nie bylo spadku napiecia na odcinku okolo 50 m ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    dawaj kondensator :) napisz jaki kupic zasilacz na allegro aby na odcinku 80 metrow maksymalnie napiecie trzymal dobrze 12voltow lub 5 voltow do tego liveboxa on pobiera tyle co zwykly switch :P

Prądu nie puszcze za duze ryzyko ze cos sie stanie wole puscic volty małe :)
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nie puszczaj napiecia z zasilacza przez ten przewód. Jeśli się zaindukuje przepięcie np. podczas burzy to spalisz lb. Puść powiedzmy 24V z małego transformatorka, w lokalu kumpla załóż przekaźnik. Przekaźnik będzie zawsze włączony i podawać zasilanie na liveboxa. Jeśli livebox się zawiesi - resetujesz go wyłączając na chwilę prąd przekaźnikowi, on odcina zasilanie do LB.

Jest to o tyle lepsze, ze nawet w razie burzy to spali się najwyzej przekaźnik a livebox będzie bezpieczny.
  • Poziom 36  
    Tym długim przewodem ma być sterowany przekaźnik rozłączający zasilanie,
    które jest na miejscu (dotychczasowe).
    Czy przekaźnik będzie rozłączał zasilacz po stronie 230V, czy też po stronie
    wyjścia, to już druga kwestia.
    Powinien być normalnie niezasilany (przełączający, styki NC do zasilania
    liveboxa), choć przy odwrotnym podłączeniu (styki NO) brak internetu będzie
    wskazywał z dużym prawdopodobieństwem na działalność złodziei kabla...
    Zasilanie przekaźnika trzeba dobrać do posiadanego przewodu i przekaźnika
    Napięcie zas. przekaźnika nie powinno być większe od 30V (bezpieczeństwo),
    powinien być też bezpiecznik w zasilaczu przekaźnika
    (najmniejszy, który nie będzie sie przepalał, zwłoczny)
    Zasilacz do przekaźnika nie musi być stabilizowany, dla przekażnika z cewką
    na prąd zmienny np. 24V AC wystarczy sam transformator 230/24V
    Zamiast biec na alegro, poszukaj w piwnicy, u rodziny niepotrzebnych
    zasilaczy, przekażników- np. z demontażu z niekompletnego, starego sprzętu

Kondolencje z powodu posiadania "neosr... tp"
  • Poziom 15  
    nie własnie chodzi mi o to ze od zasilacza takiego nomalnego z kontaktu ma isc kabelek prosto z 80 metrow i na koncu wtyczka do liveboxa taki prosty meski pomysl :) wiesz o co chodzi bez bajerowania i czy wlasnie taki zasilacz np 12V z allegro za 25zl dalby rade.

Wszystko ma isc w bloku wiec bezpiecznie bedzie i w okol innych kabli z prądem czy czyms innym nie ma.

No powiem ze neo 6mb nie jest zła,ładnie chodzi internet tylko potrafi sie zawiesic 1 raz w tygodniu a wybiera sobie pore akurat nocke :) ja sciagajac filmy gdzie jest ratio potrafie przez nocke rąbnąc 9GB :)
    Centrale mam na swojej ulicy,pingi stabilne jak nic.Tylko ze niestety livebox mnie skusił zamiast kupic porzadny router ADSL ale trudno nie jest zle :P

Dodano po 16 [minuty]:

neo_dc dobra jakas shiza byla nie widzialem twojego postu, mozesz mi pokazac jak ten przekaznik wyglada badz gdzie go kupic jak mowie elektronika nie moj zawod ale potrafie sie nauczyc jak chcem.
  • Poziom 32  
    Prąd na dystans 80 metrow->Potrzebuje pomocy znawców.

taki byłby w sam raz. Jak widzisz cewkę ma na 24V czyli pasuje do Twojego pomysłu ( jest napisane po lewej stronie na nim 24V ) oraz styki ( to co będzie rozłączać liveboxa ) na 250V 8A czyli aż nadto :)

Można kupić w najbliższym elektronicznym :) lub na allegro, koszt około 8 - 10 zeta, czasem są też w telewizorach ( jak masz jakiś stary do rozbiórki możesz zobaczyć ).

Kabelek może być 2 x 0,5mm² ( 2 żyły po 0,5 mm² ), cieńszy może dawać dość duzy spadek napięcia, do tego celu ewentualnie może nadać się skrętka komputerowa ).
  • Poziom 15  
    oo dobry pomysł bo mam 2 pary wolne w skretce bo po nich i tak transmisja nie leci wiec bedzie w sam raz.Jak kupię wszystko co trzeba i jak uda się zrobić to napiszę jak poszło.

czy jak wywale tamte zyłki to dalej bedzie polaczenie 100mb/s wewnatrz sieci i bede przesylac dane od kolegi z realną predkoscią 7mb/s czy opadnie polaczenie lokalne do 10mb/s i jak bede przesylac sobie to bedzie isc z 1-2mb/s realnego transferu ?

Skretka dosyc gruba kategoria 6 i w srodku kazda para jest oddzielona czyms jakby plastikowym po srodku ale nie ekranowana.
  • Poziom 32  
    Na temat skrętki nie wypowiem się... bo nie wiem :) Nie wiem tez, jak będą działały zakłócenia spowodowane przesyłaniem napięcia 24V.

A elektrycznie wiesz jak podłączyć ? :D Masz jakiś transformatorek na 24V ?

Masz tu schemacik taki prosty robiony naprędce :) W tej wersji przekaźnik musiałby być na napięcie zmienne 24V ( cewka ). Jeśli będzie na stałe, trzeba dokupić mostek z diód ( koszt około 2 zł ).