Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samorozładowująca się bateria - sposób na sprawdzenie ogniw?

syriuszblack 06 Lip 2007 16:06 2094 5
  • #1 06 Lip 2007 16:06
    syriuszblack
    Poziom 22  

Witam,
    bateria w notebooku mojej siostry (755-4S4000-S1S1 14.8V 4000mAh) dziwnie się zachowuje od jakiegoś tygodnia, może dwóch. Mianowicie po odłączeniu zasilacza na wyłączonym całkowicie komputerze po dwóch dniach nie ma napięcia w baterii. Lub inaczej jest go tak mało, że po włączeniu komputer pada zanim się winda włączy.
    Po podłączeniu zasilacza bateria się ładuje.
    To samo po wyjęciu baterii z komputera zarówno z podłączoną jak i odlutowaną elektroniką (BQ2060 i 24c02 o ile dobrze pamiętam).

Znacznie ulega skróceniu czas pracy na baterii. Sama bateria ma niecałe pół roku, załapała może z 40 cykli i drugie tyle doładowań.

Podejrzewam jedno z ogniw (lub jedną parę) o defekt i wewnętrzne zwarcie co powoduje w/w objawy. Nie wiem natomiast jak to sprawdzić w sposób w miarę prosty i skuteczny.
    W zapasie mam identyczne ogniwa ze starej baterii, wszystkie na chodzie i identyczne parametry. Ogniwa samsung, choć już zużyte (jakieś 600 cykli).

• #2 06 Lip 2007 16:39
    zdzislaw111
    Poziom 26  

witam. Dokonaj pomiaru napięcia każdego ogniwa osobno z obciążeniem ~ 1A . Będziesz miał odpowiedź , które jest najsłabsze. Zrób to po naładowaniu baterii .

• #3 06 Lip 2007 19:21
    syriuszblack
    Poziom 22  

Np podłączając żarówkę 12V/15W ?

• #4 06 Lip 2007 19:33
    krzysztof_bierz
    Poziom 10  

syriuszblack napisał:
    Np podłączając żarówkę 12V/15W ?

Tak, taka żarówka wystarczy jako obciążenie.

• #5 06 Lip 2007 22:11
    syriuszblack
    Poziom 22  

Więc mam chyba winnego, w stanie naładowanym na full na wszystkich ogniwach (parach ogniw) jest napięcie 2.85-2.90 V pod obciążeniem żarówką 12V/35W . Tylko na jedym (jednej parze) mamy 2.70V więc spora różnica. No i szybko spada.

Czy mam teraz rozładować wszytskie ogniwa do tego samego poziomu i wsadzić zapas?

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Jakim napięciem i prądem powinno się ładować akumulatorek Li-on 3.7V 4000mAh. Jak długo powinno trwac takie ładowanie (górna granica wartości napięcia?)

• #6 07 Lip 2007 16:24
    syriuszblack
    Poziom 22  

Ok, bateria naprawiona, działa jak należy.

Wyjęte ogniwa podłączyłem dla testu do żarówki samochodowej 12V/21W wyładowały się do zera w niecałe 5 minut, co świadczy o właściwym wyborze ogniw do wymiany. Bateria trzyma napięcie, od początku praca komputera wydłużyła się o około 15 minut. Po resecie elektroniki za pomocą interfejsu z SBWorkshop komputer działa do 0% około 1H40M do całkowitego wyłączenia ponad 2H.

Temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME