Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[bascom] BASCOM AVR a rozpoznanie kodu DTMF

MES Mariusz 06 Jul 2007 19:53 4237 6
    MES Mariusz
    Level 36  
    Witam!

Chciałbym zrobić urządzenie, które będzie podłączone do linii telefonicznej, i którego zadaniem będzie rozpoznawanie kodów DTMF nasłuchiwanych na linii.

Chciałbym, aby urządzenie oparte było na mikrokontrolerze AVR i środowisku BASCOM AVR. Bascom udostępnia gotową funkcję DTMFOUT. DTMFIN nie znalazłem. A może taka funkcja jednak istnieje?
  • Helpful post
    sq6ade
    Level 40  
    MT8870 - dekoduje tony telefoniczne. Generuje sygnał przydatny dla IRQ więc jedyny problemik to bezkonfliktowe włączenie się do linii. W grę wchodzi transformatorek.
    MES Mariusz
    Level 36  
    sq6ade wrote:
    MT8870 - dekoduje tony telefoniczne. Generuje sygnał przydatny dla IRQ więc jedyny problemik to bezkonfliktowe włączenie się do linii. W grę wchodzi transformatorek.

Transformatorek stanowi obciążenie dla linii telefonicznej i jego wpięcie jest równoważne z podniesieniem słuchawki telefonicznej. Dlatego wydaje mi się, że najpier należałoby zrobić układ detekcji podniesienia słuchawki. Gdy słuchawka zostaje podniesiona, transformatorek zostanie wpięty do linii, i od tego momentu nasłuchiwane będą kody DTMF.
    MES Mariusz
    Level 36  
    zumek wrote:
    sq6ade wrote:
    ...W grę wchodzi transformatorek.

A może bez transformatorka :?: ;)
    http://www.electronicsforu.com/EFYLinux/circuit/jun2003/CI-2-DTMF.pdf

Super sprawa! Tylko trzeba pomyśleć jak tu nie angażować zewnętrznego zasilacza, a jako napięcie zasilania wykorzystać napięcie linii telefonicznej. Mam też nadzieję, że kostki MT8870 i UM92870 nie różnią się prawie wcale, bo tylko UM92870 jest dostępna w ofercie sklepu w którym się zaopatruję.
    sq6ade
    Level 40  
    zumek wrote:

A jeśli już z transformatorem , to zawsze możesz dać w szereg uzwojenia pierwotnego 2 kondensatorki.

No właśnie - chodziło mi o separacje galwaniczną - ale nie wiem czy autorowi tematu na tym zależy :D
    MES Mariusz
    Level 36  
    sq6ade wrote:
    No właśnie - chodziło mi o separacje galwaniczną - ale nie wiem czy autorowi tematu na tym zależy :D

Ja zazwyczaj dawałem (obserwując różne gotowe rozwiązania) albo transformatorek albo dwa kondensatorki i rezystor.

Pełną separację galwaniczną gwarantuje transformatorek, kondensatorki blokują jedynie składową stałą.