Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzm. audio a ilość pcb. Czy są jakieś konkretne zalecenia?

07 Lip 2007 00:56 819 3
 • Poziom 10  
  Witam,
  w dziale DIY znalazłem kilka wzmacniaczy audio sterowanych mikrokontrolerem. W każdym mikrokontroler był na oddzielnej płytce, końcówka na oddzielnej i jeszcze jakieś przekaźniki czy inne rzeczy też na oddzielnych.
  Czy jest tego jakiś powód czy tylko widzimisię konstruktora?

  A więc czy można wykonać wszystko na jednej dużej płytce? Czy może poszczególne układy będą źle na siebie wpływały i lepiej je oddalić od siebie na oddzielnych pcb?
  Skoro już projektuje własną płytkę to wolałbym zrobić jedną dużą i nie męczyć się z kabelkami, żeby to wszystko połączyć.
 • Relpol przekaźniki
 • Specjalista techniki cyfrowej
  Powody widzę conajmniej dwa.
  Po pierwsze modułowość konstrukcji - w razie potrzeby można zmodyfikować część układu bez potrzeby przeprojektowania całośći.
  Po drugie - względy praktyczne - mniejsze płytki są łatwiejsze w "obróbce", szczególnie jeżeli chodzi o trawienie.

  Na kilku płytkach łatwiej jest zachować zasadę łączenia masy w gwiazdę (do wspólnego punktu), ale z drugiej strony gorzej wypada to w wypadku pętli masy. Nieraz widziałem sygnał analogowy poprowadzony z jednej płytki na drugą ekranowanym kablem. Niby w porządku, ale problem w tym, że ekran przylutowany był do masy na obu płytkach i pętla masy gotowa.

  Przeciwwskazań do montażu wszystkiego na jednej płytce jako takich nie ma, po warunkiem że zachowane zostaną podstawowe zasady, ze szczególnym uwzględnieniem połączeń masy, zasilania i prowadzenia ścieżek sygnałowych.
  Najlepiej elementy cyfrowe, a zwłaszcza mikrokontrolery, które mają to do siebie że strasznie "śmiecą" zostaną umieszczone w jednym miejscu na płytce, z dala od sygnałów analogowych o niskich napięciach (obwody wejściowe). Dobrze (a właściwie koniecznie) było by też zrobić osobne obwody masy, w części cyfrowej nawet płaszczyznę masy, mnóstwo kondensatorków odsprzęgających, dławiki, krótki połączenia i powinno być dobrze.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 31  
  Cześć
  Jak powiedział shg powody mogą być różne. Najczęstrzym (też w moim przypadku) jest chyba sama specyfika diy. Robimy wzmacniacz, okazuje się, że dobrze gra, robimy więc zabezpieczenia, potem stwierdzamy, że przydało by się zdalne, i mamy kolejny układ.
  Oczywiście lepiej byłoby podczas projektu uwzględnić od razu wszystko, i zrobić to zgrabniej.
  I tu znów kłania się specyfika diy. Jeśli masz wszystko osobno i gdieś popełniłeś błąd, to masz trochę roboty z przerobieniem jednego modułu, a jeśli masz wszystko razem??? :)
 • Poziom 31  
  Jeszcze innym względem praktycznym jest "mechanika". Końcówkę mocy mocujemy mechanicznie do radiatora, przedwzmacniacz do jakiejś płytki z gniazdkami, sterownik może mieć na płytce od razu przyciski itd. Taki podział logiczny akurat daje małą ilość połączeń pomiędzy płytkami. Nawet sprzęt fabryczny na ogół posiada podział na "przód" czyli sterowanie + wyświetlacze i "tył" czyli zasilacz + końcówka mocy + wejścia.