Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poziom wysterowania-brak pomysłu

januss73 07 Lip 2007 12:41 1582 13
  • #1 07 Lip 2007 12:41
    januss73
    Poziom 31  

Witam.
    Chodzi mi po głowie zamontowanie wyświetlacza we wzmacniaczu i to właściwie nie jest problem. Chciałbym natomiast, aby między innymi wyświetlał poziom wysterowania (np -70dB) i to jest problem, bo głośność regulowana jest potencjometrem analogowym i nie chcę tego zmieniać.
    Potencjometr niestety nie ma dodatkowych odczepów, więc jedyny pomysł jaki przyszedł mi do głowy to sprzężyć go mechanicznie z dodatkowym pot, i stąd czerpać informacje, jednak bardzo chciałbym tego uniknąć, bo ten orginalny nie był tani i nie wiem czy w czasie takich zabiegów bym go nie uszkodził.
    Ma ktoś jakiś pomysł jak inaczej zdobyć informację o poziomie wysterowania???
    z góry dzięki.

ps. nie wiem czy to odpowiedni dział, ale chyba tak, bo chodzi o sposób dostarczenia informacji do uK.
    pozdrawiam

0 13
  • #2 07 Lip 2007 21:06
    szod
    Poziom 33  

W grę wchodzi albo jakieś sprzężenie mechaniczne albo jakiś nietypowy pomysł.
    A jak by tak podać na końcówkę sygnałową potencjometru częstotliwość której
    wzmacniacz nie jest w stanie przenieść np. 100kHz a z suwaka odbierać poziom
    tego sygnału? Nie wiem jak to się zachowa w praktyce. Trzeba by zrobić próby.
    Nie będzie ingerencji mechanicznej ale elektronika nieco bardziej skomplikowana.

0
  • #3 07 Lip 2007 22:14
    januss73
    Poziom 31  

Chodziły mi po głowie też takie pomysły. Nie znam się za bardzo na końcówkach mocy i nie wiem czy nie miałoby to wpływu na jej prace. 100kH pewnie nie wpłynęła by bezpośredznio na sygnał, ale jakaś pochodna harmoniczna czy jak się to zwie,...nie mam pojęcia :)
    Myślałem też żeby podać przeciwnie, napięcie stałe. Te przecież jest odfiltrowane zaraz na wejściu. Więc jakby tak podać na wejście potencjometra ze 100mV, wzmocnić za suwakiem x50 i porównywać z 5V zasilania, miałoby to sens?

0
  • #4 08 Lip 2007 12:08
    szod
    Poziom 33  

Obawiam się że sygnał na potencjometrze zakłóci pomiar napięcia stałego. Określoną częstotliwość
    można odfiltrować z suwaka i zmierzyć. No ale bez konkretnych prób się raczej nie obejdzie.

0
  • #5 08 Lip 2007 17:46
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Tak. Stałe napięcie to najprostszy pomysł. Składową AC łatwo odfiltrujesz stopniem RC i napięcie to podłączysz do przetwornika A/C mikrokontorlera. Nawet 5V na 10kOm potencjometrze daje zaledwie 2,5mW mocy więc jest to pomijalne dla niego.

0
  • #6 09 Lip 2007 10:50
    Ch.M.
    Poziom 27  

Na 10kOhm może nie, ale jak zjedziesz nim do końca w prawo to będziesz miał 5V/1Ohm czyli 25W

Może lepiej zamiast stałego napięcia podawać stały prąd i mierzyć odłożone napięcie. Generalnie przy szybkich zmianach nastawy potencjometru możesz zobaczyć na głośniku basowym to napięcie... ale jeśli jest to wieloobrotowy potencjometr to chyba już ten efekt nie wystąpi
    Pozdrawiam

0
  • #7 09 Lip 2007 15:43
    szod
    Poziom 33  

Jak to do końca będzie 25W? Przecież napięcie trzeba podłączyć do punktów
    skrajnych potencjometru. Niezależnie od położenia suwaka opór na tych punktach
    jest jednakowy.

0
  • #8 10 Lip 2007 10:33
    Ch.M.
    Poziom 27  

Faktycznie wygłupiłem się nie biorąc tego pod uwagę. Jestem ciekaw czy taki zabieg nie będzie słyszalny czy odczuwalny na jakości dzwięku

0
  • #9 11 Lip 2007 01:23
    januss73
    Poziom 31  

Witam
    Dzięki za pomysły.
    Więc jednak ten ze stałym napięciem nie był taki głupi? :)
    A więc po pierwsze. Nie przyszłoby mi do głowy przyłożyć równolegle z sygnałem 5V. Myślałem o max 200 mV, które po odfiltrowaniu wzmocniłbym np jakimś opampem. A nie chcę od razu 5V, właśnie z tego powodu, o którym wspomniał Ch.M. To napięcie jest widziane, a gdy potencjometr nie jest nowy także słyszane na przetwornikach SN. Poza tym nie jestem pewien jak wpłynęłoby to ta kartę, czy CD.

0
  • #10 11 Lip 2007 07:52
    Ch.M.
    Poziom 27  

eee to ty do komputera to podłączasz... to kup sobie cyfrowy potencjometr i po sprawie (albo zrób) Jak wolisz pokrętła to wstaw zamiast przycisków impulsator (w tym przypadku błędnie zwany encoderem) i po sprawie.
    Komputer to nie zestaw Hi-Fi nie ta klasa sprzętu
    Pozdrawiam

0
  • #11 11 Lip 2007 13:12
    januss73
    Poziom 31  

No nie bardzo. Ten wzmacniacz ma końcówki symasyma, a do komputera podłączam go i owszem, ale jako opcja. Muzy słucham przeważnie z cd, a że nie każda jest na krążkach dostępna, trza sobie radzić.
    Jednego jestem pewien. W moim wzmacniaczu nie będzie cyfrowego potencjometru :) Więc jeżeli okaże się, że odczyt poziomu wysterowania jest zbyt problematyczny, nie nie będezie wyświetlacza.

0
  • #12 11 Lip 2007 17:25
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Ch.M. napisał:
    Faktycznie wygłupiłem się nie biorąc tego pod uwagę. Jestem ciekaw czy taki zabieg nie będzie słyszalny czy odczuwalny na jakości dzwięku

Jeśli tylko napięcie jest dobrze odfiltrowane to wpływ takiego rezystora jest dokładnie taki sam jak rezystora łączącego do masy - tłumienie poziomu ale bez żadnych zniekształceń. Jeśli kolega chce to 200mV to do potencjometru np. 10k dołączy +5V przez rezystor 250k i tłumienie będzie minimalne. Zawsze można w drugim kanale dać rezystor do masy. Oczywiście przed i za potencjometrem muszą być kondensatory szeregowe dla oddzielenia składowej stałej.

0
  • #13 11 Lip 2007 18:07
    januss73
    Poziom 31  

William Bonawentura napisał:
    Oczywiście przed i za potencjometrem muszą być kondensatory szeregowe dla oddzielenia składowej stałej.

Może to pytanie nie będzie do końca mądre, ale po co ten kondensator przed? Pytam, bo wiadomo, że jeden taki to już zło konieczne.

0
  • #14 12 Lip 2007 07:31
    Ch.M.
    Poziom 27  

Zeby zabic składową stałą - filtr górnoprzepustowy

0