Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OR Zodiak - jeden kanał charczy. Co to może być?

07 Lip 2007 13:15 2644 21
  • Poziom 18  
    Witam mam zodiaczka z wymienionymi tranzystorami na bd011 i 912, ale po ok 6 miesiącach grania jeden kanał zaczyna charczeć, jak zodiak pogra tak ok 10 minut charczy tak jakby końcówka siedziała, ale!!! potrafi w dowolnej chwili wrócić do normalnego poziomu i grać normalnie, i po chwili znów charczeć, myśle że zimny lut ale sprawdzałem i nic, a tranzystory są ciepłe i nic się nie pali, wygląda na sprawny co to może być, acha zaznaczę że to jest niezależne od źródła dźwięku bo mam podłączonego pod niego kompa, magnet oraz orginalny zodiakowski tuner,co to może być pozdrawiam.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Sprawdz styki na bezpiecznikach 2×1,6A,dognij blaszki,wyczyść itp.
  • Poziom 18  
    ok zaraz to zrobię i dam znać acha oczywiście wszystkie bezpieczniki są drutowane
  • Poziom 36  
    Jak to oczywiście są drutowane? To jest najmniej oczywista rzecz, jaką można podejrzewać.
    Sprawdź prąd spoczynkowy w uszkodzonym kanale, jeśli nie wiesz jak to na forum znajdziesz opis jak to zrobić.
  • Poziom 18  
    to nie to :(

Dodano po 2 [minuty]:

acha muszę dodać że jak słucham cichutkt to może grać nawet 12h i nic a jak dam już głośniej ok 1/4 głośności po paru minutach jeden kanał charczy

Dodano po 1 [minuty]:

prądu nie ustawiałem jest on taki jaki w fabryce ustawili ale to raczej nie to bo grał poł roku dobrze
  • Spec od sprzętu Unitra
    Popraw luty w okolicach tranzystorów końcowych i sterujących,oraz rezystorów drutowych.
    Bezpieczniki wymień na normalne.

Jeśli to nie pomoże to podgrzej radiatory w uszkodzonym kanale np. suszarką i zobacz jak się zachowuje wtedy.
  • Poziom 16  
    Witam kolegę.Sprawdż potencjometry od głosu i balansu -ewentualnie (kontakt).W zadiakach często czszeszczały i charczały.
  • Spec od sprzętu Unitra
    robsons10 napisał:
    Witam kolegę.Sprawdż potencjometry od głosu i balansu -ewentualnie (kontakt).W zadiakach często czszeszczały i charczały.
    Gdzie tam potencjometr?Chyba że mu charczy podczas kręcenia nim!Chłopie trochę logiki.
  • Poziom 16  
    "Chłopie"mam takiego zodiaka i wiem jak potrafią sie zachowywać potencjometry w sprzęcie z tamtych lat więc trochę wyrozumiałości i mniej nerwów bo nie o tu tu chodzi.Mamy sobie pomagać a nie się krytykować.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Właśnie pomagać a nie w głowie mącić.
    Autor wyraznie napisał że usterka występuje jak słucha głośniej czyli po nagrzaniu.Więc zastanów się czy może być winny potencjometr głośności?Chyba nie bardzo.
  • Poziom 18  
    dziwne, ale wydaje się jakby to był potencjometr głośności, jak już charczy i dam tak szybko na maksa i z powrotem, to nie za każdym razem ale niekiedy słychać trzask i wraca do normalności, ale żeby to z potencjometru to mi się wierzyć nie chce, acha odpada też elko 2x4700uF
    właśnie je wymieniłem ale to nie to było przyczyną coś dalej siedzi tylko co acha jeden kanał gra ciut głośniej od drugiego chyba idę w poniedziałek kupić wszystkie tranzystory i jeszcze raz wymienić (20 dychy w plecy:))
  • Poziom 16  
    Tak jak pisałem w potencjometry wpuść "kontaktu" i powinno pomóc.Jeżeli chodzi o różnice głośności między kanałami to radził już jeden z kolegów aby ustawić prądy spoczynkowe i pewnie zaoszczędzisz 2 dychy.powodzenia.
  • Poziom 18  
    ok pod jakie bezpieczniki muszę się podpiąć, aby zmierzyć prąd spoczynkowy, oraz ile on ma wynosić
  • Spec od sprzętu Unitra
    Pod który kolwiek.A w jakim celu go chcesz ustawiać?Jeśli było OK. to sam się nie przestawił.
  • Poziom 18  
    Oprócz usterki którą opisuję, jeden kanał gra ciszej od drugiego, dlatego chcę wszystko pomierzyć aby mieć jasność, a to że charczy też może mieć związek z tym prądem spoczynkowym, jeśli sie mylę proszę o skierowanie na dobry tor.
  • Poziom 18  
    widzę zerowe zainteresowanie tematem a ja ciągle oczekuję pomocy co to może być za usterka
  • Spec od sprzętu Unitra
    marian1981.02 napisał:
    Popraw luty w okolicach tranzystorów końcowych i sterujących,oraz rezystorów drutowych.
    Bezpieczniki wymień na normalne.

Jeśli to nie pomoże to podgrzej radiatory w uszkodzonym kanale np. suszarką i zobacz jak się zachowuje wtedy.
    Napisałem Ci co masz sprawdzić.Nikt wróżką nie jest tu,skoro twierdzisz że to potencjometr to wymieniaj!

Dodano po 2 [minuty]:

Wymień też może elektrolit na wejściu końcówki 2,2µ
  • Poziom 18  
    dzięki za info luty sprawdziłem i poprawiłem ale nic to nie dało teraz zajmę się tym kondziolem mam takich w domu wbród (nieużywane orginalne elwy )
    dam znać co i jak pozdro
  • Poziom 18  
    Nic to nie dało, wymieniam tranzystory na nowe, dam znać czy to dało jakiś efekt
  • Poziom 16  
    Mięzyłeś prąd spoczynkowy ?? Najprościej jest to zrobić w ten sposób: są takie rezystory drutowe koło tranzystorów mocy weź zmierz jakie jest na nich napięcie powinno być 10mV. Jeśli jest inne doreguluj tym potencjometrem co koledzy wyżej doradzają tak żeby tyle było. A czy jak przyciszysz na karcie dźwiękowej np do 10% a pod głosisz na zodiaku tez to jest?? Mówisz ze dajesz sygnał z komputera pod co masz podłączony sygnał pod magnetofon czy wkładkę magnetyczna. Bo jak pod wkładkę magnetyczna to może iść większy sygnał wzmak ten co mówisz że gra głośniej ma ustawiony większy prąd i po prostu przy większej głośności charczy. A skoro już sprawdzasz to weź sprawdź tranzystor który stabilizuje prąd spoczynkowy miałem problem z nim w ws304s i przez niego cały czas prąd rósł powoli ale rósł to by mogło wyjaśniać to że najpierw gra a po kilku minutach charczy

Dodano po 12 [minuty]:

http://radio.elektroda.net/pdf/zodiak.pdf
    tu masz schemat i to jest tranzystor albo T406 albo T405
  • Poziom 18  
    Dzięki za info z tym prądem spoczynkowym, ale jest to nie zależne od źródła dzwięku, na magnetofonie to samo na gramofonie to samo co do tych tranzystorów też sprawdzę, acha nie jest to też spowodowane kartą dzwiękową ani jej głośnością pytanko czy prądu spoczynkowego nie mierzy się na bezpiecznikach?
  • Poziom 16  
    Jeżli chodzi ci o wyjściowe to zmierzysz prąd wyjściowy na głośniki a jeśli zasilające to jaki pobiera wzmak. Prąd spoczynkowy to płynie przez 3 stopień wzmaka tranzystorowego czy przez te dwa tranzystory na radiatorze i te rezystory drutowe a ze powinien mieć 2mA to wyliczasz sobie z prawa oma mając rezystancje rezystorów i wychodzi 10mV . A weź włącz całość ale nie podpinaj głośników i sygnału. Potek od głośności na minimum i zmierz jakie jest napięcie na jednym rezystorze obojętnie którym w tym kanale jeżeli napięcie będzie wachało sie w granicach 0,3mV to dobrze ale jak będzie rosło ale powoli to jest nie dobrze i musisz sprawdzić układ który stabilizuje ten prąd. Zacznij od tego tranzystora co ci napisałem wcześniej. Miałem takie problemy w tosce aws 303 i wzmaku ws304s ale zrobiłem i już jest ok