Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa.

Kwazor 29 Gru 2018 10:14 507834 1262
  • #1261 29 Gru 2018 10:14
    lechoo
    Poziom 39  

Ano fakty są takie, że era świetlówek kompaktowych powoli przemija... Tak jak zauważył kol. elektryku5 - największą ich wadą jest niski strumień świetlny tuż po włączeniu zasilania, stabilizują się dopiero po nagrzaniu, co trwa 1-2 minut.

Dosłownie wybuchające zwykłe żarówki też mi się zdarzały - prawdopodobnie ulegały rozhermetyzowaniu i zapowietrzeniu, przez co po włączeniu powstawał w żarówce łuk elektryczny i podwyższone ciśnienie które rozsadzało bańkę.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #1262 02 Sty 2019 19:22
    acctr
    Poziom 14  

elektryku5 napisał:
    Świetlówki mnie drażnią pod tym względem, że pełną mocą świecą dopiero po chwili.

Niektórzy uważają to za zaletę bo nie ma szoku świetlnego po włączeniu światła w ciemności.

• Mitronik
  • #1263 06 Sty 2019 05:30
    kris1966
    Poziom 17  

^ToM^ napisał:
    Wszystkich świetlówek kompaktowych się już pozbyłem, jak się okazało, że w Auchanie są LED'y Philipsa 1250 lumenów po 8 zł za sztukę

Ja też dodam że chyba już era CFL przeminęła. Pamiętam pierwszą którą oglądałem w sklepie przez szybę wystawową. Około roku 1989 kosztowała dokładnie pół mojej wypłaty. W 1995 miałem pierwszą, wyeksponowaną w kuchni. Była wkręcona do oprawki ceramicznej przykręconej bezpośrednio do sufitu. Wyglądała przepięknie.