Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 11 rok testu trwa.

Kwazor 30 Dec 2021 21:30 554808 1391
Tespol
 • #1381
  balcerowicz79
  Level 16  
  mati211p wrote:
  Popraw te wszystkie luty, te przy trafo nie wyglądają za ciekawie.

  Te ze zdjęcia co wyglądają na osmolone to kalafonia.
  Przegrzałem wszystkie wyprowadzenia i zobaczymy.
  Nie wiem czy nie zaszkodzi ten elektrolit 4.7uf zamiast 3.3uf, ale tylko taki miałem albo 2.2uf do wyboru.
 • Tespol
 • #1382
  bestboy21
  Level 39  
  balcerowicz79 wrote:
  Nie wiem czy nie zaszkodzi ten elektrolit 4.7uf zamiast 3.3uf,


  No nie rób przedszkola w temacie z 230V ;)
  Przecież on siedzi za mostkiem, może być większy i to najlepiej na 105 stopni (jak widzisz).
 • Tespol
 • #1384
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Sieć jest przed mostkiem graetza, także latwo znaleźć gdzie powinny byc podłączone przewody zasilające nawet bez opisów. Tak samo kondensator + do plusa za mostkiem graetza, minus do minusa.
 • #1385
  Adi3807
  Level 3  
  Panowie odkopie bo mam pytanko - czy można przełożyć rurę z Phillipsa Economy 6yr 9W do PL-Electronic-C 9W? Economy już umiera, właściwie jej elektronika, a sama rura też jest już zużyta. Ale na elektronice z PL-Electronic mogła by pociągnąć :wink:
  A - i jak obydwie otworzyć?
  Edit: jeszcze dodam, że PL-ELectronic ma zbitą rurę ale elektronika piszczy więc raczej jest sprawna.
  Szczególnie PL-Electronic chciałbym otworzyć bez ubytków :D
 • #1386
  Świetlówka kompaktowa
  Level 15  
  Najlepiej delikatnie podważyć w kilku miejscach, chociaż niestety akurat Philipsy wszystkich rodzajów są kłopotliwe przy otwieraniu i raczej bez drobnego uszkodzenia obudowy się nie obejdzie.
  W kompaktach Economy elektronika jest względnie dobrej jakości, łatwo można ją ocieplić pozystorem, tzn. sprawić by rurka startowała na ciepło z chwilową zwłoką przy starcie.
  Aby uzdrowić PL*E/C najlepiej będzie wykorzystać rurkę ze świetlówki kompaktowej niezintegrowanej typu PL-C, co prawda kompaktowi o mocy 9W odpowiada rurka PL-C 8W (dziś już nie do zdobycia), ale taka z PL-C 10W, które można jeszcze kupić, też będzie się nadawać.
  Ja nieraz uzdrawiałem kompakty właśnie wykorzystując rurki z niezintegrowanych, przy odrobinie czasu można też takiego kompakta przerobić na adapter z wymienną rurką.
 • #1387
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Tymczasem jak widać lampy led zaczynają być o coraz lepszych parametrach i wypierać nawet świetlówki dużej mocy. Przykładowa lampa taka w załączeniu Ciekawe jak będzie z trwałością i jaka jest faktyczna jej jasność. Ponieważ to lampa Philipsa myślę, że nie ma tu oszustwa w parametrach jak w przypadku no name.
  Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 11 rok testu trwa.
 • #1388
  bratHanki
  Level 32  
  Jeżeli ma wbudowany wentylator to pewnie posłuży.
 • #1390
  bratHanki
  Level 32  
  Jak wymyślny montaż by nie był to zamknięcie takiej mocy w standardowej wielkości bańce prowadzi do wzrostu temperatury ponad bezpieczne 80 st.Od ki;lku lat świeci u mnie w kuchni ledówka o mocy zbliżonej do tej od Philipsa ale bańka ma z 15 cm średnicy i dodatkowe otwory w oprawce, które wykonałem osobiście dla lepszej wentylacji i pewnie dlatego daje radę
 • #1391
  Adi3807
  Level 3  
  Ostatnio wysiadł mi w jednym pokoju LED 10W E27 "Innovo" Działał jakieś 6, 7 czy 8 lat i myślę że jak na LED'a to bardzo długo :)
  W innym pokoju świeci akurat na 90% 7 letnia GTV też 10W. Nie świeci już tak jak na początku, ale działa, a używana nie tak rzadko :)
  Natomiast ta co padła świeci tylko lekkim światełkiem, mrugajacym i tyle po niej.
 • #1392
  Świetlówka kompaktowa
  Level 15  
  Myślę, że w dobie coraz popularniejszej ledyzacji i coraz mniejszej popularności kompaktów dobrze byłoby zmienić tytuł wątku na "Moje świetlówki kompaktowe i lampy LED - przerobiłem na lepsze" :) Wtedy wątek byłby bardziej adekwatny także do innych energooszczędnych źródeł światła, zwłaszcza że w przypadku lamp LED też przeróbki są możliwe i czasem łatwe w wykonaniu, po czym różne ledówki mogą także osiągnąć dużo lepszą wytrzymałość. Z tym że tutaj - inaczej niż przy kompaktach - znaczenie ma nie tyle ciepły start, ile bardziej temperatura pracy diod i jej ograniczenie.

  Ja też robiłem nieraz testy i regeneracje kompaktowych ledówek polegające na obniżaniu temperatury i wydłużeniu trwałości. Jako, że sam prowadzę produkcję opraw oświetleniowych głównie na bazie diod LED, mam już nieco doświadczenia pod kątem doboru parametrów, prądu pracy do temperatury itp. i czasem wsadzałem zamiast istniejącego własny moduł LED lub zasilacz, albo po prostu ograniczałem minimalnie moc i jasność o jakieś 5%, co już baardzo wydłużało trwałość.
  Ten zabieg można też wykonać w przypadku filamentów - albo poprzez wymianę trzonka i zasilacza na ograniczający bardziej prąd, albo - przy mocy do 4W - dołączyć w szereg mały rezystor, umieszczając go w trzonku w szereg z istniejącym zasilaczem.

  Swoją drogą ciekawi mnie i zastanawia sposób awarii ledówek, bo mam wrażenie, że różnych sposobów awarii jest wiele choć zwykle sprowadza się to do trzech objawów: brak reakcji jakiejkowiek (lampka "zdechła"), slabe tlenie się (jakby coś mocno ograniczyło opór), albo miganie cykliczne lub szybko jak stroboskop. Z obserwacji mam wrażenie, że wszystkie te 3 objawy mogą być spowodowane zarówno zasilaczem jak i przez szeregowe LEDy na płytce.