Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa.

Kwazor 04 Sty 2014 15:15 511275 1269
  • #841 04 Sty 2014 15:15
    elektryku5
    Poziom 38  

jarroQ napisał:
    Znalazłem w pojemniku w Leroy'u taką oto świetlówkę:

Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa. Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa. Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa.

Czy nadaje się do oświetlenia domowego czy tylko na zewnątrz można tym świecić?

Czy to UVB nie oznacza aby, że świeci ultrafioletem w zakresie B?
    Nie polecam na to patrzeć...

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
  • #842 07 Sty 2014 23:54
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

Chyba nie, to jest świetlówka stosowana zapewne przy hodowli. Kiedyś, w którejś z gazet akwarystycznych, zawsze na ostatniej stronie prezentowano całą gamę świetlówek akwarystycznych różnych producentów (było to koło 2003 roku) i tam było tez oznaczenie "Repti Glo" obok innych, podobnych. Ta świetlówka wygląda na przeznaczoną do terrarium, ale skoro zwierzęta przy tym żyją, to ludzie tym bardziej. Kwestia tkwi pewnie głównie w barwie emitowanego światła.

Jeśli chodzi o elektronikę, to zerknij na kondensator zapłonowy - jeżeli traci pojemność lub jest na zbyt niskie napięcie, to zbyt łatwo może dochodzić do jego przeładowania i zamiast przez rurę, zasilanie przechodzi przez niego i przez skrętki świetlówki (mimo, że sam kondek nie ma trwałego zwarcia). Testowałem różne kondensatory przy wymianie w kompaktach i robiłem różne próby - objawy bywały dokładnie takie. Sprawdź też świetlówkę - czasem takie coś jest spowodowane wadą mieszanki gazów wyładowczych w świetlówce. Te "cienkie" szóstki można kupić bez problemu.

• #844 12 Sty 2014 12:22
    jarroQ
    Poziom 26  

Świetlówka kompaktowa napisał:

Jeśli chodzi o elektronikę, to zerknij na kondensator zapłonowy - jeżeli traci pojemność lub jest na zbyt niskie napięcie, to zbyt łatwo może dochodzić do jego przeładowania i zamiast przez rurę, zasilanie przechodzi przez niego i przez skrętki świetlówki (mimo, że sam kondek nie ma trwałego zwarcia). Testowałem różne kondensatory przy wymianie w kompaktach i robiłem różne próby - objawy bywały dokładnie takie. Sprawdź też świetlówkę - czasem takie coś jest spowodowane wadą mieszanki gazów wyładowczych w świetlówce.

Ok podmienię kondensatory jak będę takie posiadał. Rury są chyba ok, obecnie świecą na starym indukcyjnym stateczniku 1x36W.

Te "cienkie" szóstki można kupić bez problemu.

W Polsce nie mogę nigdzie znaleźć. Za granicą owszem są ale inwestycja w tym przypadku będzie nieopłacalna.

• Computer Controls
  • #846 15 Sty 2014 00:05
    jarroQ
    Poziom 26  

A widzisz. Za granicą w opisie jest długość całkowita 220mm dlatego tylko tam je znajdowałem. U nas opisują je jako 210mm (długość bez trzonków) i tylko T5 więc i tak za gruba...

• #847 16 Sty 2014 21:37
    elektryku5
    Poziom 38  

Przerobiłem 3 świetlówki 9W przy pomocy PTC 1k2, czy to normalne, że na początku część świetlówki bliżej skrętek świeci mocniej niż druga połowa?
    Przy okazji sprawa mocnego grzania jest normą w no-name? Nie jestem pewien z jakiego powodu są gorące, ale zrobiłem na razie zestawienie przerobionej z normalną i zobaczę co wyniknie, niestety sprawdzenie temperatury tylko na dotyk.

• #848 17 Sty 2014 13:00
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

"No name" często bardziej się grzeją, ponieważ elementy w nich będące, są dobierane na niższe parametry pracy. Dlatego też elektronika tanich kompaktów jest bardziej podatna na przeciążenia i niestabilne warunki pracy i częściej układ się przepala. Zrób jednak testy, zobaczymy co wyniknie.

• #849 17 Sty 2014 18:42
    elektryku5
    Poziom 38  

Wyszło na to, że wszystkie się grzały, czyli taki urok badziewia po prostu, nie wiem kiedy elektronika wybuchnie, ale ciekawi mnie ile taki zmodyfikowany no name pożyje.
    Po odpalaniu widać, że PTC działa.

Przerobiłem też statecznik 2x36W (150R 2 równolegle na rurę, po jednym prawie nic nie było widać), ale efekt nie jest tak widoczny jak w porządnych, gdzie przez jakieś pół sekundy skrętki świecą na pomarańczowo i od razu po tym odpala, tu jest opóźnienie, ale czy prawidłowe grzanie nie mam pojęcia, właśnie te lepsze już raczej PTC nie mają, tylko "elektronicznie" zrealizowane podgrzewanie.

• #850 05 Lut 2014 14:38
    Jackziom
    Poziom 23  

Witam!

Pozwolicie, że podepnę się do tematu.

Muszę pochwalić "kompakty" z LIDL`a które ostatnio zakupiłem. Wszystkie to modele z gwintem E27, mocy 23[W], ciepłe białe. Co najważniejsze LIDL promując rozwiązania nowatorskie wprowadził "kompakty amalgamowe"- bez płynnej rtęci.. Gwoli przypomnienia amalgamat stosowano kiedyś jako plomby, a temperatura wydzielania oparów rtęci wynosi 100°C w ciśnieniu naszego otoczenia.

Świetlówka ta zatem jest na pewno bardziej bezpieczna niż konwencjonalny kompakt. Dodatkowo posiada ciepły start(na opakowaniu pisze"Mit Vorheizung") i (na marginesie) całkiem niezły "PF".

Największym zaskoczeniem były dla mnie bebechy-konkretnie jeden element.
    Otóż okazało się, że w środku układem zapłonowym steruje markowy układ scalony- UBA-2211CT produkcji NXP (firma Holenderska). Rzadko się to dzisiaj zdarza-nawet w markowych kompaktach. Układ sprawuje kontrolę w stateczniku oraz jak wyczytałem w dokumentacji pełni rolę m.in stosowanego konwencjonalnie pozystora... "Current controlled preheat".

Cena: 13,99 zł.
    Ale żeby nie było tak różowo, to minusem zakupu w tym sklepie jakichkolwiek produktów pochodnych żarówce- niesie ze sobą brak udzielenia nań gwarancji. Ponoć nie udzielają gwarancji na żarówki, nie przyjmują zwrotów. Lecz nie jest to pewna informacja... dlatego przekreślam.

Poniżej umieszczę parę fotek, również tych z pomiarów i rozbiórki:

Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa. Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa.
    Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa. Moje świetlówki kompaktowe (przerobilem na lepsze) 10 rok testu trwa.

Tutaj pomiary:

Na końcu chcę dodać, że moc 21,7W odczytana została przed rozgrzaniem, a moc 24,6W już dawno po rozgrzaniu (ok. 3 min.). Sama świetlówka zapala się w ok. 1,5-2s.

Pozdrawiam!

• #851 06 Lut 2014 22:10
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

Livarno są generalnie dość dobre, wiele osób je chwaliło. Pojawiają się od czasu do czasu w Lidlach.
    Megaman, wg mnie też jest dość dobrą firmą.

• #852 07 Lut 2014 00:11
    Jackziom
    Poziom 23  

Livarno są generalnie dość dobre, wiele osób je chwaliło.

No nawet zapomniałem w moim poście dodać, że świecą na prawdę dobrze- spokojnie jak 100W żarówka. Mimo braku gwarancji to polecam- myślę, że parę lat pożyją. Przynajmniej powinny w mojej ocenie- bo zbudowane są na prawdę dobrze.

• #853 07 Lut 2014 02:43
    Upierz
    Poziom 16  

Skoro świetlówka jest otwarta - tzn. widać, że w niej grzebałeś to gwarancji raczej nie uświadczysz. Natomiast zgodnie z prawem to masz rok gwarancji od daty zakupu - na podstawie paragonu. Chcąc nie chcąc firma Lidl może stawiać pewne kłody i celowo wprowadzać w błąd, ale jak będziesz uparty to wygrasz :)

Możesz napisać skąd masz takie informacje?

• #854 07 Lut 2014 09:40
    Jackziom
    Poziom 23  

Upierz napisał:
    Skoro świetlówka jest otwarta - tzn. widać, że w niej grzebałeś to gwarancji raczej nie uświadczysz. Możesz napisać skąd masz takie informacje?

Wiadomo, że z tą otwieraną nie pójdę na gwarancję bo ją poświęciłem dla celów "naukowych"/ badawczych. Lecz wciąż działa i świeci elegancko.
    Dziękuję za twoje cenne informacje. Oczywiście, że mogę napisać skąd mam takie informacje- przeczytałem w internecie na jakimś forum, ale nie byłem pewny, dlatego we wcześniejszym poście napisałem; "Ponoć[...]".

• #855 07 Lut 2014 11:01
    komatssu
    Poziom 29  

elektryku5 napisał:
    Inna moc, ale napisane "czym" świeci:
    http://www.darewit.pl/sklep/index.php?p99,swi...-glo-5-0-moc-13w-uvb-5-dla-gadow-tropikalnych
    Więc nadal nie nadawałaby się do patrzenia na nią.

Wszystkie świetlówki świecą światłem UV, wynika to z zasady ich działania (warstwa luminoforu nie jest w stanie zatrzymać 100% tego zakresu promieniowania), tylko producenci lamp się do tego nie przyznają. Szczególnie w tych najtańszych luminoforu jest tyle co kot napłakał.

• #856 07 Lut 2014 11:42
    zenon44
    Poziom 10  

Jackziom napisał:

Mimo braku gwarancji to polecam- myślę, że parę lat pożyją. Przynajmniej powinny w mojej ocenie- bo zbudowane są na prawdę dobrze.

Jaki brak gwarancji? W każdym sklepie masz gwarancję. W tym wypadku mając paragon, na przykład korzystasz z niezgodności towaru z umową. Masz na to dwa lata. Więc po co wprowadzasz innych w błąd.

• #857 07 Lut 2014 16:46
    Freddy
    Poziom 43  

zenon44 napisał:
    Jackziom napisał:

Mimo braku gwarancji to polecam- myślę, że parę lat pożyją. Przynajmniej powinny w mojej ocenie- bo zbudowane są na prawdę dobrze.

Jaki brak gwarancji? W każdym sklepie masz gwarancję. W tym wypadku mając paragon, na przykład korzystasz z niezgodności towaru z umową. Masz na to dwa lata. Więc po co wprowadzasz innych w błąd.

Dwa lata kolego jest rękojmi, a nie gwarancji. Gwarancji może być rok.

• #858 07 Lut 2014 18:03
    Jackziom
    Poziom 23  

Jeszcze gwoli polecenia świetlówki, to mogę polecić OSRAM DULUXSTAR 21W- dobrze świecą, są małe, dobrze wykonane i mają ciepły start. Dzisiaj ją rozbierałem z ciekawości. Rozbierałem też PHILIPS EnergySaver 23W/827- co prawda zimny start, ale miejsce na PTC (którego dzisiaj tam umieściłem) ma. Polecam PTC 1,2k ze znanego portalu aukcyjnego.

Edit 08.02.2014r: Jeszcze mogę polecić z zimnych startów Sylvania Mini Lynx Fast Start 20W. Długo już żyje, lecz nie radzę przeróbek z PTC do kondensatora zapłonowego (równolegle), gdyż spali wam się układ- doświadczenie :D.

• #860 08 Lut 2014 00:44
    Jackziom
    Poziom 23  

partyzancik napisał:
    Miałem różne świetlówki energooszczędne (philips:genie18W, economy20W , jakieś 23W oraz neolux11W). Na kondensatorach zapłonowych kilku z nich widnieje napis 1k2 3n3J. Czy to jest połączony pozystor i kondensator w jednym elemencie?

Nie, nie ma takiej opcji. :D 3n3J to oznaczenie kondensatora 3,3nF o tolerancji 5%. 1k2 - wydaje mi się, że chodzi o maksymalne napięcie pracy 1200V (1,2kV).

• #861 10 Lut 2014 00:00
    Maciej Raniś
    Poziom 16  

Witam, w związku z obecnością w temacie ludzi obeznanych z świetlówkami kompaktowymi chciałbym zadać szybkie pytanie. Otóż, po nabyciu w Biedronce świetlówki PHILIPS Economy 23W w domu okazało się, że ma ona odprysk luminoforu wewnątrz rurki. Jest wielkości dwóch lub trzech główek od szpilki, w tym miejscu jest gołe szkło i widać wnętrze świetlówki. Znając jej zasadę działania przyszło mi na myśl, że będzie z tego miejsca rozsyłać ultrafiolet. Pytanie, czy jest to niebezpieczne? Pewnie nie będzie go dużo i nie wiem jakiej długości fali (miękki, twardy?), ale lepiej dmuchać na zimne. Co z tym ewentualnie zrobić? Zakleić lub zamalować czymś pochłaniającym UV? Oczywiście będę w miarę możliwości obserwował czy uszkodzenie się nie powiększa i w razie czego świetlówka (po wybebeszeniu elektroniki) trafi na recykling.

• #862 10 Lut 2014 09:26
    uhyt
    Poziom 13  

komatssu napisał:
    Wszystkie świetlówki świecą światłem UV, wynika to z zasady ich działania (warstwa luminoforu nie jest w stanie zatrzymać 100% tego zakresu promieniowania), tylko producenci lamp się do tego nie przyznają. Szczególnie w tych najtańszych luminoforu jest tyle co kot napłakał.

Nie luminofor ale szkło rury blokuje UV. Świetlówki UV są zrobione ze szkła kwarcowego.

• #863 10 Lut 2014 11:55
    komatssu
    Poziom 29  

uhyt napisał:
    Nie luminofor ale szkło rury blokuje UV. Świetlówki UV są zrobione ze szkła kwarcowego.

UV-A przechodzi przez zwykłe szkło tak samo dobrze jak światło widzialne, zaś UV-B jest owszem tłumiony, ale nie całkowicie.

• #864 10 Lut 2014 13:22
    karel21
    Poziom 27  

Przy tej mocy 100W można wykorzystać światło odbite od ściany, sufitu. Uzyskamy spore pochłanianie promieniowania UV.

• #865 10 Lut 2014 17:06
    Jackziom
    Poziom 23  

Maciej Raniś napisał:
    Witam, w związku z obecnością w temacie ludzi obeznanych z świetlówkami kompaktowymi chciałbym zadać szybkie pytanie. Otóż, po nabyciu w Biedronce świetlówki PHILIPS Economy 23W w domu okazało się, że ma ona odprysk luminoforu wewnątrz rurki. Jest wielkości dwóch lub trzech główek od szpilki, w tym miejscu jest gołe szkło i widać wnętrze świetlówki. Znając jej zasadę działania przyszło mi na myśl, że będzie z tego miejsca rozsyłać ultrafiolet. Pytanie, czy jest to niebezpieczne? Pewnie nie będzie go dużo i nie wiem jakiej długości fali (miękki, twardy?), ale lepiej dmuchać na zimne. Co z tym ewentualnie zrobić? Zakleić lub zamalować czymś pochłaniającym UV? Oczywiście będę w miarę możliwości obserwował czy uszkodzenie się nie powiększa i w razie czego świetlówka (po wybebeszeniu elektroniki) trafi na recykling.

Ja bym wyjaśnił sytuację w sklepie i zwrócił produkt jako "nie nadający się do prawidłowego użytkowania" i szlus.

• #866 15 Lut 2014 20:27
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

A ja myślę, że nie warto sobie tym głowy zawracać. Szkło sodowe, z którego wykonana jest rura świetlówki, zatrzymuje praktycznie całe promieniowanie, a luminofor dodatkowo w tym pomaga, więc świeć nią i nie przejmuj się tym odpryskiem :D Nie masz więc czego się obawiać i ciesz się jasnym światłem Philipsa.

• #867 20 Lut 2014 16:24
    Jackziom
    Poziom 23  

Byłem ostatnio w takim dyskoncie z logiem czerwonego owada i były przecenione takie oto świetlówki;Philips Economy 20W , więc zakupiłem jedną właśnie 20W`ową. Cena promocyjna: 6.49 PLN

Postanowiłem rozebrać... majsterkowiczom polecam kupić sobie "małą piłkę z brzeszczotem"- łatwiej rozbiera się świetlówkę kiedy już przepiłujemy łączenie w dwóch miejscach- podważamy śrubokrętem i wyskakuje bez wysiłku. Sama plastikowa obudowa nie jest mocno naruszona-można ją złożyć bez problemu, a gdyby jednak nie trzymało to od czego mamy klej? W efekcie tego postępowania zmniejsza się ryzyko najgorszego czyli uszkodzenia szklanej rurki.

Oczywiście jest to świetlówka kompaktowa z "zimnym startem". Posiadając pozystory 1k2/550V pomyślałem, że to grzech jej nie przerobić na "ciepły start".
    W środku nic specjalnego, bo ta świetlówka to mniejsza następczyni starszych modeli PHILIPS`a z tej serii. Za to płytka wykonana ładniej niż starsza wersja, czysta (bez resztek topników etc.) i od spodu wszystkie luty świeciły się jak lustro- duży plus!

Przeróbka polegała (jak zwykle) na dołączeniu w/w pozystora równolegle do kondensatora zapłonowego. Poznałem go po ścieżkach idących od niego do bolców wyjściowych. Dolutowałem pozystor od strony lutów bo nie było go jak inaczej tam umieścić... złożyłem całość i działa tak jak powinno. Mniej więcej 1,5s opóźnienia.

• #868 24 Lut 2014 20:47
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

Z lipca 2013 roku pojawiły się serie kompaktów Philips Economy w nowej wersji wykonania i szacie graficznej pudełek, które mają rurkę prawie tak cienką, jak modele Genie (T3), a na zgięciach rurki są wybrzuszenia. Wyglądają zdecydowanie inaczej, niż dawniej, choć nadal mają start na zimno. Zdaje się Jackziom, że kupiłeś już właśnie tą w nowym wykonaniu. Philips mniej więcej co 3 lata zmienia szatę graficzną pudełek i widzę, że tym razem poszedł w stronę bieli, przynajmniej jeśli chodzi o pudełka z kompaktów z tej serii :P
    Bez PTC, trwałość tych kompaktów na pewno się nie poprawi, przynajmniej jeśli chodzi o miejsca, gdzie będą często przełączane. Natomiast jeśli chodzi o trwałość, przy długim, dedykowanym użytkowaniu, to znaczenie ma ilość emitera na elektrodach oraz jakość elementów elektroniki.

• #869 24 Lut 2014 22:41
    Jackziom
    Poziom 23  

Z lipca 2013 roku pojawiły się serie kompaktów Philips Economy w nowej wersji wykonania i szacie graficznej pudełek, które mają rurkę prawie tak cienką, jak modele Genie (T3), a na zgięciach rurki są wybrzuszenia. Wyglądają zdecydowanie inaczej, niż dawniej, choć nadal mają start na zimno. Zdaje się Jackziom, że kupiłeś już właśnie tą w nowym wykonaniu. Philips mniej więcej co 3 lata zmienia szatę graficzną pudełek i widzę, że tym razem poszedł w stronę bieli, przynajmniej jeśli chodzi o pudełka z kompaktów z tej serii :P
    Bez PTC, trwałość tych kompaktów na pewno się nie poprawi, przynajmniej jeśli chodzi o miejsca, gdzie będą często przełączane. Natomiast jeśli chodzi o trwałość, przy długim, dedykowanym użytkowaniu, to znaczenie ma ilość emitera na elektrodach oraz jakość elementów elektroniki.

Tak do dokładnie ta o której piszesz...
    Powiem Ci, że świetlówka w/w świeci ładnie, szybciej się rozgrzewa niż starszy model, być może ze względu na bardziej kompaktowe wymiary i mniejsze Φ samej rurki. W środku jest dość standardowo- jedyne chyba co markowe to kondensator filtrujący (elektrolit)- Aishi, czyli chiński producent kondensatorów. Deklarowana żywotność to 6000h (6 lat), a z racji tego, że zamontowałem w miejscu w którym światło potrzebne jest dość często a na krótko- co najwyżej kilkanaście minut, to sama świetlówka powinna przeżyć te "6kh" samej pracy oczywiście przy wydłużonym okresie w latach. Ogólnie robi wrażenie dobre, tym bardziej, że kosztowała jak ≈ 2 markowe 100W`owe żarówki tradycyjne.

• #870 25 Lut 2014 17:58
    skaktus
    Poziom 37  

Świetlówka kupiona w markecie Kaufland, marka tegoż marketu (K Classic). Model na gwint E27, moc 23W, barwa biała ciepła (2700K). Jasność określana przez producenta na 1345 lumenów. Posiada wbudowany termistor przy kondensatorze zapłonowym.

Start trwa około 1 sekundy, ładna barwa, dużo światła. Cena - zabija producentów markowych - 11,99 zł.