Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie mikrokamery przy pomocy baterii Li-Ion

07 Lip 2007 15:51 2294 6
  • Poziom 9  
    Witam.
    Probuje ukryc mikrokamere kupiona w sklepie "szpiegowskim" w przedmiocie o dosc ograniczonych rozmiarach. Problem w tym, ze kamera ta jest zasilana 12V i pobiera 200mA pradu. Nie mam mozliwosci podlaczenia jej do zasilacza sieciowego, zas na jednej baterii 9V chodzila okolo 4h. Zalezy mi na 12 h lub wiecej. Moglbym polaczc rownolegle kilka baterii 9V i po sprawie, ale niestety rozmiar tychze jest problemem. Dlatego postanowilem uzyc baterii li-ion typu BL-5C z telefonu Nokia (bo sa bardzo plaskie i mam ich duuuzo :)). Maja one 800 mAh mocy.
    Wynika z tego, ze powinienem polaczyc je w pakiety po 3 szt rownolegle co daje 3.7V * 3 = >10V i 800 mAh. 3 takie pakiety to 2400 mAh. Tyle by wystarczylo. Teoretycznie, oczywiscie, bo teraz pojawia sie pytanie:
    Jak ladowac tyle baterii na raz? Rozumiem, ze ladowarka od Nokii nie wchodzi w gre? Jest to wogole mozliwe? Dodam, ze baterie zostalyby wmontowane na stale bez mozliwosci dostepu i wyjmowania. Myslalem o dorobieniu gniazda lub gniazd do ladowania, ale jak je polaczyc z bateriami?
    Dziekuje za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam!
    Ogniwa aku Li-ion można łatwo ładować ze źródła o napięciu 4,2V - to jest najwyższe napięcie, jakie może pojawić się na zaciskach akumulatorka podczas ładowania. Można to rozwiązać na wiele sposobów, ja stosuję najprostszy: jakikolwiek stabilizator 5V (np. LM7805) - korzystnie z nieco niższym napięciem wyjściowym, np. 4,9V i wyjście przez szeregową diodę np. 1N4001. Ponieważ nie istnieje niebezpieczeństwo "przeładowania", więc nie mam obaw, że gdy podłączę taki akumulatorek o dowolnym stanie rozładowania na 24 godziny, to coś się może stać. Dla 3 sztuk należało by zrobić podobny zasilacz, ale o napięciu 12,6V (ewent. 13,3V i szeregowa dioda 1N4001), napięcie przed stabilizatorem powinno być ok. 17V DC. Układ sam ogranicza prąd (np. LM78XX-UC do 0,5A), który zresztą w miare ładowania i tak spada, a w momencie osiągnięcia napięcia końcowego jest tak mały, że pozostawienie akumulatorów na 24 godziny, czy nawet dłużej, nie grozi żadnymi przykrymi konsekwencjami.
  • Poziom 9  
    Dziekuje, odpowiedz troche za fachowa jak dla mnie :)
    Wiecej pytan, bardzo lopatologicznych:
    Jerzy Węglorz napisał:
    Witam!
    Ogniwa aku Li-ion można łatwo ładować ze źródła o napięciu 4,2V - to jest najwyższe napięcie, jakie może pojawić się na zaciskach akumulatorka podczas ładowania. Można to rozwiązać na wiele sposobów, ja stosuję najprostszy: jakikolwiek stabilizator 5V (np. LM7805) - korzystnie z nieco niższym napięciem wyjściowym, np. 4,9V i wyjście przez szeregową diodę np. 1N4001.
    Mozna nieco prosciej? Jak moge to zrobic uzywajac np. standardowej ladowarki od Nokia, ktora ma napiecie 9.2V? Potrzeba przerobek?
    Cytat:
    Dla 3 sztuk należało by zrobić podobny zasilacz, ale o napięciu 12,6V (ewent. 13,3V i szeregowa dioda 1N4001), napięcie przed stabilizatorem powinno być ok. 17V DC. Układ sam ogranicza prąd (np. LM78XX-UC do 0,5A)
    0,5A wystarczy zeby naladowac 3 baterie 800mAh polaczone rownolegle?

A jak ladowac takie same baterie, tylko ze polaczone szeregowo?
    Dziekuje.
  • Poziom 38  
    Akumulatorków nie należy łączyć równolegle, natomiast można łączyć szeregowo identyczne ogniwa, które pracują cały czas w tym układzie (szeregowym).
    Ładowarka do Nokii nadaje sie do ładowania 1 akumulatorka, należy dodać przed akumulatorkiem taki człon:
    Dla ładowania 3 aku naraz można użyć 3 takich członów połaczonych równolegle od strony zasilania, a indywidualnie do akumulatorków po stronie wyjścia. Ładowarka z Nokii może zasilić 3 takie człony z 3 niezależnie podłaczonymi akumulatorkami.
  • Poziom 9  
    Jerzy Węglorz napisał:
    Akumulatorków nie należy łączyć równolegle, natomiast można łączyć szeregowo identyczne ogniwa, które pracują cały czas w tym układzie (szeregowym).

Mozna wiedziec, dlaczego nie nalezy laczyc rownolegle? Ja wlasnie potrzebuje ich polaczonych rownolegle. Mozliwe jest rozwiazanie tego laczac akumulatory rownolegle do zasilania urzadzenia (kamery), zas w celu ich ladowania zrobic osobny obwod wykorzystujacy nizej podane rozwiazanie?

Cytat:
    Ładowarka do Nokii nadaje sie do ładowania 1 akumulatorka, należy dodać przed akumulatorkiem taki człon:
    Dla ładowania 3 aku naraz można użyć 3 takich członów połaczonych równolegle od strony zasilania, a indywidualnie do akumulatorków po stronie wyjścia. Ładowarka z Nokii może zasilić 3 takie człony z 3 niezależnie podłaczonymi akumulatorkami.

Moglbym prosic o schemat takich 3 czlonow, gdyz nie za bardzo to moge sobie wyobrazic?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    OK!
    Masz tu:
    Łaczenie równoległe nie jest wskazane z kilku powodów:
    - jeśli jeden z akumulatorków będzie miał wewnetrzne zwarcie, to pozostałe połaczone z nim równolegle zostaną rozładowane,
    - w przypadku zwarcia jednego z akumulatorków prad płynacy z pozostałych może spowodować pożar lub eksplozję tego zwartego,
    - jeśli akumulatorki bedą wyładowywane "na zwarcie", to też ulegną uszkodzeniu.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzieki za wyczerpujace odpowiedzi.
    Pozdrawiam i zamykam temat.