Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieznany potencjometr. TV TeleStar 4004 cz-b.

07 Lip 2007 22:55 873 2
 • Poziom 28  
  Posiadam TV TeleStar 4004 cz-b 6".

  Do strojenia stacji wykorzystuje się potencjometr. Wygląda na to, że on się trochę wyrobił.

  Trzeba kupić nowy.

  To, że nowy potencjometr będzie trochę inaczej wyglądał, to nic nie szkodzi, jakoś się go dopasuje, jestem świadomy, że identycznego w sklepie nie dostanę, a do Warszawy jechać nie warto (mam na myśli Wolumen).

  Chodzi mi tylko i wyłącznie o parametry potencjometru.

  Oryginalny potencjometr jest potencjometrem podwójnym, czyli dwa sprzężone potencjometry. W załączeniu zdjęcie strony z napisami. Pomierzyłem go i wychodzi, że jeden potencjometr to 69,1kilo, drugi to 63,3kilo. Obydwa potencjometry są logarytmiczne. Wynika to z faktu, że jak suwak jest mniej więcej w połowie, to dla obu do jednej końcówki jest 6,5kilo, do drugiej jest odpowiednio 63,6 i 58 kilo.

  Po analizie połączeń stwierdziłem, że tak naprawdę obydwa potencjometry mają połączone ze sobą suwaki, jedne końcówki i drugie końcówki. Tak naprawdę działa on jako pojedynczy potencjometr o wartości ok. 33,1 kiloomów (wartość zmierzona), po obliczeniu tej wartości na podstawie wartości 69,1 i 63,3 wychodzi mniej więcej to samo.

  W poniedziałek planuję kupić logarytmiczny potencjometr pojedynczy jak najbliższy do 33,1kiloomów i jakoś się go zamontuje (odnośnie montażu nie potrzebuję pomocy, dam radę sam).

  Problem jest następujący:
  - Czy może ktoś na podstawie napisów w załączniku określić teoretyczną rezystancję potencjometru (rezystancja teoretyczna i zmierzona mogą się nieco różnić)?
  - Czy to prawda, że w potencjometrze jest 5% tolerancji jeśli chodzi o opór między końcówkami (różnice w pomiarach i moich obliczeniach zawierają się w tej tolerancji)?
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  68 kilo.