Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na Alphardzie 12"

cwirekns 08 Lip 2007 00:36 5333 25
  • Witam wszystkich!!

Chciałem zaprezentować pierwszy mój subwoofer (z tych robionych samemu oczywiście).

Jako głośnik wybrałem 12 calowego Alpharda SW 1203Z. Wiem że cieszy się on przeciętną opinią i głosy na jego temat są podzielone, lecz w muzyce której najczęściej słucham wiem ze sprawdza sie dość dobrze. (HH, Rap z dużą ilością miękkiego, niskiego basu).

Do budowy skrzyni zastosowałem 18mm płyte wiórową. Wymiary skrzyni to 50x39x36cm a więc dość duża (i niestety ciężka). Budowa z bass-refleksem o średnicy 9cm i długości 31cm. Lekko wytłumiłem boczne scianki, oraz górna. Dolna jest nie wytłumiona aby nie przeszkadzało to powietrzu do BS.

Suba stroiłem przy pomocy programu Cool Edit 2000. Częstotliwość strojenia da sie wyłapać przy okolo 37Hz...

Jeśli chodzi o wrażenia odsłuchowe to mimo rożnych opinii na temat tego głośnika jak dla mnie jest jak najbardziej OK. W filmach przy róznego rodzaju efektach potrafi on konkretnie poruszyc pokojem ;). W muzyce spokojnej, akustycznej siedzi dość cicho, nie tłucze się - można powiedzieć gra ostrożnie i przyjemnie dla ucha. Techno, HH gdzie jest full basu spokojnie daje rade. Bas miękki, niski - ogólnie mimo długiego kombinowania z ustawieniem BasReflexu i wielu godzin spędzonych nad testowaniem ustawień jestem z niego bardzo zadowolony (Bas sięga naprawde bardzo nisko bez żadnych zauważalnych zniekształceń) :)

KOSZTY:
    -Głośnik, NOWY kupiony w sklepie u mnie w mieście - 180zł,
    -Koszt zrobienia obudowy okolo (razem ze znajomym stolarzem :P) - 40zł,
    -Tunel BS, terminal do podłączania głośnika - 25zł.
    ------------------------------------------------------------------------------
    SUMA ~ 250 zł...

Słuchane z kolumnami kina domowego KODA, na wzmacniaczu KODA DRA660 (spokojnie wzmak ten daje rade i brzmi ok), oraz na Denonie znajomego ktory jest z "nieco" wyższej półki niż moja KODA oraz kolumnami JAMO i tam było słychać co jeszcze potrafi ten głośnik :P ...

Oto przykładowe foty efektu końcowego:

Serdecznie pozdrawiam - CwirekNS

Temat poprawiłem.
    Ck

Fajne!
  • #2 08 Lip 2007 06:28
    beetroot
    Poziom 17  

No glosniczek alpierdka calkiem ladnie wyglada .Co do obudowy to jest paskudna ; szpary ,krzywo podocinane plyty i okleina .Zrobione wszystko na je... pies .Najwieksza kupe robia ci te konfirmaty na wieszhu.Elemety obudowy kleiles na cos,jakis klej ,silikon czy tylko skreciles na wkrety. Ogolnie zrobiles suba na 2wóje .Bez urazy ale jakbys wykrecil tego alpierda i polazyl obudowe otworem do góry to móglby robic za kuwete dla kota.

Moderowany przez Błażej:

To co w końcu mogło by robić za kuwetę dla kota? Bo z gramatyki tego zdania wynika, że głośnik. Poza tym błędy ortograficzne, składniowe, znaki interpunkcyjne wstawiane bez zachowania żadnych zasad i do tego błędnie technicznie. Ostrzeżnie za niechlujna pisownię.

• #3 08 Lip 2007 08:43
    cwirekns
    Poziom 13  

Co do obudowy - jest to pierwsza obudowa jaka robilem i poprostu nie potrafiłem wykonać jej tak żeby wygladała jak cos ze sklepu. Co do szpar - obudowa jest całkowicie szczelna, przeciez nie miało by sensu zrobienie takiej obudowy z której uciekało by powietrze na każdym możliwym łączeniu... Efekt wizualny "szpar" dał sposób oklejenia skrzyni (okleina trzyma sie na swoim własnym lepcu i w miejscu przykręcania elementów poprostu lekko sie marszczy co nie wpływa na szczelność suba)...

• #4 08 Lip 2007 10:55
    zoonkRadom
    Poziom 10  

Rozumiem, jest to twoja pierwsza obudowa i wcale nie musi wygladac jak ze sklepu ale mogło byc o wiele lepiej z wygladem tej skrzynki wystarczylo troche wiecej zapalu i checi
    Co do glosnika nie wypowiem sie ponieważ go nie slyszalem
    Ogólnie 3/6(za slabe checi)

• #5 08 Lip 2007 14:37
    Vitu
    Poziom 20  

Nie , tak sie nie obkleja okleina drewnopodobna , strasznie niestaranie to wygląda . Najlepiej oklejać już gotowa skręcona skrzynie , wtedy tylko ścinasz odstająca okleinę nożykiem do tapet i wygląda profesjonalnie . Co do głośnika to nie wiem dlaczego z zasady ludzie którzy prawdopodobnie nigdy nie słyszeli/widzieli głośnika Alpharda z góry zakładają i piszą ze to jest badziew .

• #6 08 Lip 2007 15:26
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

Powinnienes wszystkie te "szpary" zaszpachlowac szpachlówka do drewna i wyrownac wszystkie nierownosci, te po wkretach itp. potem papierem sciernym wyrownac i dopiero okleic okleina drewnopodobna, efekt wizualny poprawil by sie o 100%

ogolnie wszystko jeszcze mozesz poprawic, zerwij okleine i zrob to co napisalem, bedzie lepiej napewno

• #7 08 Lip 2007 23:38
    Dragon120
    Poziom 12  

tak, tak kolega Vitu i Daniel_Zet dobrze mówia , zerwij okleine wyszpachluj caly subwoofer , wpierw jednak przed szpachlowaniem zrob frez na kazda srubkę aby jej głowa cala sie schowała, potem wyszpachluj , kiedy wyschnie papierem sciernym wyrownaj , potem przyklej okleine odcinajac resztki nozykiem do tapet posluchaj naszych rad a bedzie wygladało duzo lepiej. Moja ocena wyglad 3/6, głosnik 2/6.

Pozdrawiam

EDIT, PS. trzeba bylo lepiej dolozyc 20zł i kupic STX GDN 30/300/4AP za 180zł+20zł przesyłka, byloby duzooooo lepiej. do wyliczania obudow polecam winISD

• #8 09 Lip 2007 10:31
    cudak10
    Poziom 15  

Tą okleinę mogłeś przykleić po przykręceniu wkrętów i zaszpachlowaniu. Efekt byłby dużo lepszy.

• #9 09 Lip 2007 18:59
    beetroot
    Poziom 17  

beetroot.No glosniczek alpierdka calkiem ladnie wyglada .Co do obudowy to jest paskudna ; szpary ,krzywo podocinane plyty i okleina .Zrobione wszystko na je... pies .Najwieksza kupe robia ci te konfirmaty na wieszku.Elemety obudowy kleiles na cos,jakis klej ,silikon czy tylko skreciles na wkrety. Ogolnie zrobiles suba na dwóje.Bez urazy ale jakbys wykrecil tego alpierda i polazyl obudowe otworem do góry to moglaby robic za kuwete dla kota.

Blazej .To co w końcu mogło by robić za kuwetę dla kota? Bo z gramatyki tego zdania wynika, że głośnik. Poza tym błędy ortograficzne, składniowe, znaki interpunkcyjne wstawiane bez zachowania żadnych zasad i do tego błędnie technicznie. Ostrzeżnie za niechlujna pisownię.

Chodzi o obudowe glosnik jest w porzadku .Troche sie przejezyczylem .I rzeczywiscie masz racje najlepjej jak by obudowa stanela tak jak na zdjeciu .Lezac do góry otworem kot mial by trudnosci z wyjsciem po zalatwieniu.Mógl by tez pobrudzic sobie lapki . Ogulnie niema sie czym przejmowac obudowe mozna poprawic i bedzie piekny subek.

• #10 09 Lip 2007 19:11
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Bosh 180zl za alpierda...
    Za taka kase mogles dostac cos znacznie lepszego...
    Obudowa tez taka nie za bardzo...
    Generalnie to: slabo Ci to wyszlo...

• #11 09 Lip 2007 21:28
    Dragon120
    Poziom 12  

CJ_Basseer napisal 180zł za Bosha, ja takiego rozwiazania nie poleca lepiej ten stx gdn 30/300/4ap lub dolozyc 100zł i Lanzar Max 12 a to bylby juz wypas

pzdr

• #12 09 Lip 2007 22:53
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

LOl :D
    Gdzie ja napisalem ze 180zl za jakiegos bosha :D?
    Dragon czytaj ze zrozumieniem :P

Lanzar max12" raczej nie do wolnych bitow i nie do domu;]

• #13 10 Lip 2007 09:00
    Dragon120
    Poziom 12  

CJ_Basser napisal
    Bosh 180zl za alpierda... <--- a co to niby jest nie BOSH 180zł ??????
    Za taka kase mogles dostac cos znacznie lepszego...
    Obudowa tez taka nie za bardzo...
    Generalnie to: slabo Ci to wyszlo...

chyba ty pisz ze zrozumieniem a nie ja

• #14 12 Lip 2007 13:17
    simp
    Poziom 12  

witam.....
    (do wypowiedzi)mozna by bylo jescze zrobic frez na glosnik....
    glosnik-> cena do jakosci -2/6!!!!

pozdro

• #15 22 Lip 2007 13:02
    Antylopa
    Poziom 11  

Bardzo dobra konstrukcja tylko jedno mi się nie podoba te sruby co wystają ocena 8.5\10
    jakie wymiary ma obudowa?

• #16 22 Lip 2007 13:42
    cwirekns
    Poziom 13  

Dokladne wymiary to: WYS. 50cm, SZER. 34,4cm GŁĘB. 41cm.

WAGA z głośnikiem: okolo 30kg

... pierwsza pozytywna opinia :P (gorzej ze nikt nie słyszał jak chodzi i większość "ocenia" na podstawie wyglądu, bo dla mnie akurat mimo wszystko bardziej liczy się jak gra niż jak wygląda ;) )

Pozdrawiam...

• #17 22 Lip 2007 13:44
    djdinitro
    Poziom 25  

Nie no popatrzcie na obudowy wykonane przez niektore firmy sa tez niedociagniete ale to po to by własnie tak wygladało niedociagniecia i nie poszpachlowane.Takie efekcik wizualny mi tam sie podoba 8/10 głosnik tesz ładny jest.Ocena koncowa dobra-wazne jak to gra a nie wyglada.

• #18 18 Wrz 2007 12:46
    cwirekns
    Poziom 13  

Wiram,

Niedawno dokonałem lekkiego tuningu mojego suba, mianowicie postanowilem dokupic do niego wzmacniacz z oferty Matronixa WXP3K... Na Kodzie chodzil niezle ale czulem ze mozna z niego znacznie wiecej wyciagnąć. Na w/w Matronixie sub dostał ogromnego kopa, po drugim uszczelnieniu tym razem juz 100% wszystkich krawedzi od srodka , uszczelnieniu BR i mocowaniu glosnika z uszczelkami sub chodzi o niebo lepiej. Nigdy bym sie nie spodziewał az takiego efektu, zejscie doslzo do granicy mniej wiecej 26 Hz a brzmienie basu stalo sie znacznie szybsze i lepiej kontrolowane... Szczerze polecam wzmacniacze tej firmy a ponzej zamieszczam fotki...

Pozdrawiam - Cwirekns

• #19 18 Wrz 2007 14:56
    izbic
    Poziom 28  

Konstrukcja ogólnie ok na temat głosnika sie nie wypowiadam bo nie słyszałem. Można sie przyczepić do wykończenia ale nie kazdy jest urodzonym stolarzem moje pierwsze konstrukcje też nie były super. Co do wzmacniacza to się nie dziwie ze gra lepiej bo co aktywny to aktywny poza tym masz w koncu aktywny filtr:) Pozdrawiam i życze powodzenia przy kolenjych konstrukcjach o ile będa.

• #20 24 Wrz 2007 14:22
    djdinitro
    Poziom 25  

Teraz jak bys postawił go na pułce w supermarkecie RTV i cene 500zł ktos by to napewno kupił widziałem wiele roznych dziwnych konstrukcji z przetwornikami co pozal sie boze smiech na sali a ten alpfardziel napewno lepiej zagra niz jakies suby marki Sony w kartonowej budzie i z wzmacniaczem z dumnym napisem 100wat a transformatorek jak w radiobudziku i elektronika ze w komurce wiecej jest. ładne ładne podoba mi sie to jest cos! Ale pamietajmy zawsze mozna lepiej nawet jak juz jest najlepiej.

• #21 24 Wrz 2007 18:28
    cwirekns
    Poziom 13  

Co do tego nie mam watpliwosci... Moze firma Alphard nie ma najlepszej opinii ale trzeba posluchac zanim sie zrypie jakis glosnik, ja sluchalem wielu subów na roznych glosnikach i mam pewne porownanie - ten sub naprawde sporo potrafi... do muzyki nadaje sie bdb, zwlaszcza HH, RAP - powolny mocny bas, ale najlepiej czuje sie wlasnie w kinie, wszelkie wybuchy itp czuc naprawde jakby pokoj sie walil :P zreszta 25-26 hz to juz jest cos ;)

• #22 24 Wrz 2007 18:37
    beetroot
    Poziom 17  

Witam .To musial by byc sklep nie dla idiotów ?Myslalem ze schowasz te wkrety i okleisz inaczej obudowe tak zeby nie bylo widac tych laczen plyt .Szkoda mi tylko tego glosnika i twojej roboty.Trza bylo to rozkrecic i dac laczenia jeszcze na klej a sruby zaszpachlowac .Po jakims czasie bedziesz musial ich dokrecic . Wiem co glosnik potrafi dla tego sie wypowiadam .Ale niestety slyszalo sie lepsze .

• #23 24 Wrz 2007 23:20
    cwirekns
    Poziom 13  

Pisalem juz ze od srodka wszelkie laczenia sa na kleju, aktualnie mam wymontowany wzmacniacz wiec moge zamiescic fotki łączen..
    Mi nie szkoda mojej pracy bo osiągłęm w 100% zamierzony cel, sub ma takie brzmienie jakie wlasnie lubie - niskie, umiarkownie wolne i miekkie, a co do walorow estetycznych uwazam ze najgorzej nie jest, to moje pierwsza konstrukcja, i tak jak napisal izbic - "nie kazdy jest urodzonym stolarzem" a najwazniejsze jak to przede wszystkim gra bo sub glownie do tego sluzy heh
    Nie chce tego zrywac wszystkiego bo raz nie mam teraz na to za wiele czasu a dwa nie chce tego "rozbabrac" przypadkiem bo szkoda by bylo gdybym sobie nie poradzil z tym i wszystko zniszczyl...

• #24 25 Wrz 2007 16:06
    <SUB>
    Poziom 13  

witam

mi sie podoba kolor okleiny, szkoda ze słoje drewna na froncie nie idą pinowo to samo po bokach, łączenia to kiedys dopracujesz, pewnie basuje niezle, ogólnie bardzo fajnie

pozdrawiam

• #25 30 Wrz 2007 13:19
    czaroslaww
    Poziom 26  

tu bjest duzo krytyki. jak na pierwszy raz, bardzo ladnie. poczytaj troche, poobserwuj konstrukcje bardziej doswiadczonych, czerp inspiracje i buduj lepiej. pozdrawiam.

• #26 30 Wrz 2007 23:31
    cwirekns
    Poziom 13  

Jesli chodzi o dźwięk ten sub poki co w zupelnosci zadowala mnie, brzmi bardzo fajnie, a jesli chodzi o moc to czesto musze go uciszac jak juz zaspokojnie "dzienna dawke glodu basowego", lub przyjdzie brat ktory stwierdzi ze sluchanie tak niskich dzwiekow odbije sie na moim zdrowiu ;) :P,

Jednak chetnie wykonal bym cos nowego, z czystej ciekawosci jak chodzil by jakis inny, moze lepszy glosnik, w innej obudowie np typu zamknietego lub band pass... Jednak poki co mam inne wydatki (jak wiadomo kazdy samochod jest niezla skarbonka :P) i moje fundusze studenta pierwszego roku informatyki nie pozwalaja mi na zaspokajanie takich zachcianek, ale znajac mojego fiola na tym punkcie niedlugo pewnie cos zmajstruje i napewno pokaze co z tego wyszlo :)

Pozdrawiam serdecznie - Cwirekns

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME