Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skuter Piaggio Hexagon 125 1995r ogranicznik obrotow

aceton 08 Jul 2007 18:21 4323 4
 • #1
  aceton
  Level 26  
  Skuter Piaggio Hexagon 125 1995r. Jak zrobić elektroniczna blokadę obrotów. Czy moze ktos rozgryzał taki problem, są w sumie fabryczne do kupienia ale cena nie jest zachęcająca.

  chodzi mi o coś takiego http://skuterdoktor.pl/index.php?cPath=386_1011
 • #2
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Najprościej było by to zrobić na obrotomierzu. A zamiast bloku wskaźnika zrobić układ działający progowo. Najlepiej jakiś komparator, który porównywał by poziom napięcia wejściowego z jakimś zadanym (ustalonym) i jeśli to drugie by wzrosło ponad poziom, to następowało by zadziałanie układu i odcięcie zapłonu. Można też zrobić wykorzystując linijkę diodową , a zamiast jednej diody dać tranzystor/transoptor, który w momencie zapalenia tej diody będzie uruchamiał część blokującą.
  Poszukaj też schematów tzw. shift lightów, czyli urządzonek, które zapalają lampkę informując o konieczności zmiany biegu na wyższy wykorzystując do tego pomiar obrotów. I zamiast lampki można dać przekaźnik rozłączający zapłon (w uproszczeniu). Oczywiście lepiej było by to zrobić na procesorze (urządzeni było by dokładniejsze). To też jest nie trudne. Są obrotomierze wyświetlające cyfrową wartość obrotów i wystarczy mała zmiana oprogramowania, by przy określonej wartości na wyjściu pojawiał się sygnał.
 • #3
  aceton
  Level 26  
  to nie musi być zbyt dokładne urządzenie dobrze jak by miało regulacje
 • #4
  marcinwpl
  Level 15  
  podejrzewam ze chodzi ci o ograniczenie maksymalnej prędkości, jeżeli tak to proponuje włożyć podkładki pod wariator. ( maksymalne obroty możesz zmiejszyć na przepustnicy gaźnika )
 • #5
  jamrjan
  Level 12  
  Witam

  Jedynym rozsądnym i najtańszym rozwiązaniem jest dorobienie tulejki około 2cm (lub kilka podkładek) na wariator - dla nie wtajemniczonych to zespół talerzyków ściskających pasek, montowany na wale korbowym. Bliższe informacje na priv.