Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż radia samochodowego na rowerze.

08 Jul 2007 18:35 4192 6
  • Level 11  
    Witam. Jestem początkującym elektronikiem i planuje zamontowac sobie radio samochodowe na rowerze.
    Mam głośniki i radio samochodowe, które zamierzam podłaczyc pod akumulator 12V 7Ah. Wiem że długo nie posłucham sobie muzyki w ten sposób wiec potrzebuje jeszcze ładowania akumulatora (coś w stylu alternatora). Ale prosiłbym o konkretne propozycje. Nie np. podłączając 6 dynam.

Przepraszam jeżeli ten temat umieściłem z złym dziale.

Pozdrawiam Michal_433
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 20  
    Na akumulatorze 7 Ah przy małej głośności wcale nie tak krótko posłuchasz radia. Dobrych kilka godzin.
    No chyba, że chcesz słuchać na full mocy (nie wiem jakie masz, ale powiedzmy, że wtedy może ciągnąć i 6A, więc tylko godzinka...
    A co do doładowywania, to przy dużym poborze nie masz szans na doładowywanie z dynama.
    Zbyt mały prąd daje. Napięcie też, ale z tym można by sobie poradzić.
    Maksymalna moc takiego dynama to ok 3W. A moc pobierana przez radio to kilka razy więcej. Przy 1/4 głośności radio, którym się kiedyś bawiłem pobierało 14W. Przy 2/3 już 40W
    Nie jesteś w stanie tego doładować nie posiłkując się zasilaniem zewnętrznym.
  • Level 11  
    Tak, ale mnie chodzi o to że jak pojadę na wycieczkę rowerową na ok. 5 godzin to w lesie nie będę miał gdzie podładowac akumulatora? A zamiast radyjka samochodowego chyba zamontuje wzmacniacz od zestawu 2.1 (2x8W 1x18W) i podłącze do niego mp4.
    Gdzieś pisali ze można ładowac akumulator jakimś silnikiem od wentylatora z chłodnicy samochodowej, ale nie jestem pewny tego sposobu.

Podsuwajcie dalej pomysły.

Pozdrawiam Michal_433
  • Level 20  
    Musisz zrezygnować z mocy rzędu kilkudziesięciu watów na kilka godzin, bo bez wożenia ogromnego UPSa się nie obejdzie. ;)

Z resztą po co Ci 18W mocy na rowerze w lesie???
    Do komfortowego słuchania muzyki wystarczy moc rzędu... 0,5W
    A wtedy to i zwykłe akumulatorki AA wystarczą. Coś a'la radio tranzystorowe.
  • Level 11  
    Ja nie chce wozic UPS'a tylko sam aku 12V 7Ah w obudowie. A subwoofera nie bede podłaczał i nie bede przecież słuchał pełna mocą. A potrzebuje czegos co bedzie ładowalo ten aku podczas jazdy.
  • Level 20  
    No dobra, to inaczej to wytłumaczę: Nie jesteś w stanie doładować akumulatora w czasie jazdy, z którego pobierana jest taka moc. (W pierwotnej wersji radio samochodowe, później wzmacniacz 18W na wyjściu). Cały Twój wysiłek w pedałowanie pójdzie na ładowanie akumulatora.

A jeśli ograniczysz moc do pojedyńczych watów, to spokojnie ten akumulator Ci wystarczy bez ładowania. Nowy i dobry 7Ah 12V akumulator może teoretycznie dać do ok. 2W przez 40 godzin.
    I wtedy może można pomyśleć o jakimś doładowywaniu.
  • Level 1  
    Sam miałem kiedys taka rozkmine bo lubię słucha muzyki na rowerze ale radio samochodowe jest słabym rozwiązaniem po 1 duże gabaryty po 2 głośniki musisz mieć zabudowane bo jeśli bedą bez żadnego pudła bedą grały do bani. A po 3 zeby to zasilić na dłuższa metę musiał bys mieć duży akumulator.

Ja mam takie rozwiązanie w moim rowerze.
    Z ogniw litowo jonowych takich jak masz w bateriach z laptopów zrobiony akumulator o pojemności plus minus 6ah i napięciu 8,4v gdy naładowany i 6,4 gdy rozładowane ale do zeczy akumulator jest podłączony do przetwornicy step down i na wyjściu ustawione jest 6v co umożliwia zasilenie głośnika przenośnego ktory seryjnie jest zasilany z 4 bateri paluszków. Do tego dorobione gniazdo lądowanie (trzeba pilnować zeby napięcie nie przekroczyło maksymalnej normy)
    Baterie są łączone rownolegle po 2 gdyż jedna ma 3,7v co daje na 2 baterie 8,4v i takich pakietów rownolegle połączone x3.
    Na przetwornicy wyświetla sie napięcie wyjściowe i w momencie podłączenia ładowarki mozna kontrolować jakie aktualnie jest napięcie na ogniwach.

Moc głośnika 10w czas słuchania przy pełnej głośności bliżej jie określony ale 8 godzin spokojnie.

Do tego awaryjne zasilanie z prądnicy w piascie ale to juz inna bajka xd