Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB radio Stabo XM3500 niewyraźny odbiór.

ic3ek 22 Paź 2008 09:37 5785 36
    sq6ade
    Poziom 40  
    pawol napisał:

Nie mam na to miejsca jak pisałem

Trafo mod nie musi być duże - np takie z radia handy - jest o połowe mniejsze od tradycyjnego.

pawol napisał:

CO do dudnienia między generatorami to może tak być ale nie musi - trzeba spróbować.

To akurat kiedyś sprawdzałem w Presidencie Benjamin - piszczało jak diabli choć generator wędrował na testach po całym wnętrzu - bo to duże radio jest.

No ale porobisz testy to sie pochwalisz jak to wyszło.

p.s.
    Dawno temu miałem AE 4500 i wsadziłem kiedyś gen.na II het. równiuśko ustawiony na 10,24000MHz - odbiór poleciał gdzieś na bok :D
    pawol
    Poziom 22  
    Wczoraj stroiłem swoje radyjko i teoria o odchyłce toru odbioru przy przestrojeniu w "0" poszła w las.

Moja synteza to LC7131. Zgodnie z rozważaniami kolegów sprawdziłem czy moja synteza przy przeciąganiu w "0" odstroji w efekcjie końcowym II przemianę o kilka kilo. Nic takiego się w praktyce nie stało.

Wykonałem generator wzorcowy na 27,000MHz (kanał 4), całkiem stabilny - testowane herc miarką. Zweryfikowałem i podstroiłem syntezę częstotliwości podczas nadawania i odchyłka była kilka Hz od "0".

Włączyłem generator wzorcowy na stole. Podpiołem oscyloskop w.cz. (cyfrowy Tektronix 100MHz) do diody demodulatora AM. Zestroiłem cały tor odbiorczy na maksimum amplitudy na 4 kanale na diodzie demodulatora AM. Podłączyłem herc miarkę na owej diodzie demodulatora AM i ten piękny, czysty sinus (8,5V peak-paek) miał częstotliwość 455,25kHz. Filtr II przemiany to 455HT więc jest idealnie. Odchyłka II przemiany to tylko 300Hz a nie kilka kHz.

Zestroiło się wszystko wręcz katalogowo wiec jak to ma się do teorii o odstajaniu przemian podczas ciągnięcia w "0"?

Cytat:
    Dawno temu miałem AE 4500 i wsadziłem kiedyś gen.na II het. równiuśko ustawiony na 10,24000MHz - odbiór poleciał gdzieś na bok

No i tu by się zgadało. Jak widać radio prawidłowo się przestroiło a wstawienie generatora dopiero rozjechało II przemianę.
    sq6ade
    Poziom 40  
    No i zdziwiłbym się jakby było inaczej :D

Ta duża odchyłka RX ma miejsce w syntezerach gdzie jest podwajacz częstotliwości VCO przy nadawaniu czyli np w LC7132 i w innych scalakach gdzie są duże różnice w podziale dzielnika programowanego przy TX/RX.

Przy LC7131 do częstotliwości VCO przy nadawaniu jest domieszane 10,240
    z wzorca PLL. Dzięki temu różnice w podziale dzielnika programowanego są niewielkie w obrębie 1 kanału przy zmianie TX/RX a co za tym idzie odchyłka jest niewielka.(zobacz pdf do LC7131)

Pozostaje się chwilkę zastanowić jaki wpływ ma na odstrojenie II p.cz.
    odstrojenie wzorca 10,240. Ale to już czysta matematyka.

p.s.
    Sorry że nie sprawdziłem jaka jest PLLka w AE4200 - wydawało mi się że 7132 :D
    pawol
    Poziom 22  
    Cytat:
    Ta duża odchyłka RX ma miejsce w syntezerach gdzie jest podwajacz częstotliwości VCO przy nadawaniu czyli np w LC7132 i w innych scalakach gdzie są duże różnice w podziale dzielnika programowanego przy TX/RX.

Tylko że LC7131 i LC7132 to to samo jeśli chodzi o syntezę, identyczna budowa blokowa, zbieżna pinologia,te same dzielniki. Róznią się tylko sposobem kodowania kanału (bcd/7 segmentów)
    sq6ade
    Poziom 40  
    Nie - to nie jest to samo. Spójrz w tabelę podziałów ROM-maski
    pawol
    Poziom 22  
    A fakt.... Przy Rx są te same podziały . Przy Tx są inne. To wyjaśnia.

Podsumowując... przynajmniej teraz mam perfekcyjnie zestrojone radyjko :)
    LC7131 rządzi
    sq6ade
    Poziom 40  
    pawol napisał:

Podsumowując... przynajmniej teraz mam perfekcyjnie zestrojone radyjko :)
    LC7131 rządzi

Szczęściarzu :D Tak! radyjka na 7131 nadają się świetnie do przestrajania w zerówki.