Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik Geigera - szukam prostego schematu

08 Jul 2007 22:58 11774 23
  • Level 10  
    Może ktos zna schemat budowy prostego licznika geigera. Bardzo prosiłbym o dokładne schematy najlepiej z opisem po polsku gdyż jestem poczatkujacy. Licznik ma byc jak najprostszy, wiec bez lcd tylko głosniczek ewentualnie diody led. Podziekowania dla forumowiczów którzy pomogli mi zbudować cewke Tesli (działa wspaniale :D ).
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OptexOptex
  • Level 26  
    ni ewiem co za schemat z opisem Ci potrzebny... ale jak juz bedziesz mial jakis cylinder, ktory bedzie mogl pelnic role katody, i bedziesz posiadal argon zeby napelnic nim ów cylinder, to jakis tam wzmacniacz impulsow sie podrzuci :) :P
  • Level 29  
    Matali1 wrote:
    Może ktos zna schemat budowy prostego licznika geigera. Bardzo prosiłbym o dokładne schematy najlepiej z opisem po polsku gdyż jestem poczatkujacy. licznik ma byc jaknajprostrzy wiec bez lcd tylko głosniczek ewentualnie diody led. podziekowania dla forumowiczów którzy pomogli mi zbudować cewke tesli(działa wspaniale :D )

Najważniejsza rzecz to odpowiednia rura, w której zachodzi detekcja. Bez niej nic nie zrobisz. Czasem pojawiają się na ebay.com/de lub allegro.
  • Level 10  
    chodzi mi o budowe od podstaw jakiegoś prostego radiometru
  • OptexOptex
  • Level 29  
    Matali1 wrote:
    chodzi mi o budowe od podstaw jakiegoś prostego radiometru

Napisz jaką masz rurę.
  • Level 10  
    no chyba nie rozumiecie "od podstaw" tzn jeszcze nic nie mam czekam na wasze rady
  • Level 26  
    no to napisalismy- zaopatrz sie w rure i argon :) reszta pojdzie prosto - do momentu kalibracji, jesli nie masz kogos znajomego w odpowiednim laboratorium, to nie wiem jak to zrobisz.
  • Level 29  
    Matali1 wrote:
    no chyba nie rozumiecie "od podstaw" tzn jeszcze nic nie mam czekam na wasze rady

Idź do roboty, zarób i kup sobie na allegro, bo sam nie zrobisz.
  • Level 32  
    wiele la temu Wojciechowski w "Nowoczesnych Zabawkach" prezentowal taki licznik wykonany z aluminiwej oprawki startera swietlowki (teraz takich nie ma) wewnatrz srodkiem byl drucik chyba pozlacany a reszta podlaczona jak w kazdym liczniku tego typu z tym , ze chyba nie mozna mowic o jakiejs powtarzalnosci pomiarow i duzej czulosci - pod lampa roentgena moze zadziala :)
  • Admin of Design group
    Tubę licznika geigera musisz kupić aby mieć jakiekolwiek powtarzalne i miarodajne pomiary.
    Teoretycznie można ją zrobić ale trzeba być AlekZ ;)
    Źródło tub - wyszukiwarka alegro i innych giełd z zapytaniem tuba geigera itp.
    Popularne tuby na giełdach SBM20 BOB33.

Tuba pracuje przy wysokim napięciu (kilkaset wolt) zwykle ok 300, mniejsze egzemplarze nawet 700.

Cząstka przelatująca przez tubę, powoduje wyładowanie powodujące chwilowe zwiększenie natężenia prądu w obwodzie tuby.

potrzebne:
    przetwornica WN
    wzmacniacz zliczanych impulsów
    sygnalizator zliczeń (+ ew licznik)

Przykładowe rozwiązanie:
    licznik geigera
  • Level 10  
    czy mozliwe jest zbudowanie wykrywacza promieniowania który zamiast komory jonowej miałby fotodiode bądz fototranzystor. miałby on wykrywać promieniowanie i po odpowiednim wzmocnieniu sygnału działać jak uproszczona komora jonowa . czytałem o takim detektorze lecz mój angielski stoi na niskim poziomie wiec mogłem cos pomylic.
  • Admin of Design group
    Nie sprawdzałem tych rozwiązań,
    lecz widziałem projekt licznika oparty
    o fotodiodę PIN,
    oraz o komorę jonową.
  • Level 32  
    tak sa takie rozwiazania ale potrzebny jest do tego krysztal scyntylacyjny - swieci pod wplywem promieniowania , uzywany na bramkach granicznych .
  • Level 10  
    krysztal scyntylacyjny czyli jodek sodu lub lepiej siarczek cynku bedzie mi łatwo zdobyć gdyż mój znajomy pracuje w laboratorium. jeszcze tylko jakiś prosty schemat montarzowy by sie przydał i biore sie do składania :D
  • Level 32  
    o to musisz z tego sporzadzic jak najdluzsza laske najlepiej pometalizowac powinna byc najbardziej zblizona konstrukcaja do rezonatora lasera rubinowego tyle ze na wyjsciu fotoelement, ostatecznie mozesz okleic folia Al.
    jesli nie masz bezbarwnych krzysztalow to mozna proszki spolimeryzowac jako zawiesine kilkuprocentowa w polimetakrylanie metylu.
  • Level 10  
    moze jakiś rysunek??
  • Level 32  
    tak chyba najprosciej im wieksza objetosc i im dluzszy tym czulszy , dlugosc ograniczona jest stopniem przejrzystosci preta , przy 2m dlugosci i fi ok 100mm jest tak czuly jak na granicach.
  • Level 17  
    Wiec najłatwiej chyba będzie zrobić na fotodiodzie pin. Tylko trzeba by było użyć zamienników jakiś, bo max4477 i max987 są praktycznie nie do zdobycia w Polsce. Może jest ktoś, kto mógłby przerobić ten schemat żeby był złożony z łatwo dostępnych elementów?
  • Level 20  
    Jeśli masz kryształ scyntylacyjny to musisz zakupić fotopowielacz, bo w żaden inny sposób nie wykryjesz pojedyńczego błysku spowodowanego przes cząstkę promieniowania w krysztale. Obecnie jest bardzo tani na Allegro.
  • Level 32  
    fotopowielacz owszem jesli bedzisz mial ambicje wykrywac pojedyncze fotony = pojedyncze czastki promieniowania przenikliwego ale to bardzo ambitne zadanie jesli wystarcza Ci mniejsza czulosc to wystarcza fotodiody/fototranzystory.
  • Level 11  
    Hej! Sorry, że odkopuje temat ale nie bardzo mam gdzie napisać, a nowego tematu nie chcę zakładać.

Interesuje mnie zbudowanie prostego detektora promieniowania jonizującego bez użycia tuby GM.
    Ciekawy pomysł z tą diodą PIN... Podają link do strony z opisem bardzo prostego urządzenia na tejże diodzie : http://www.techlib.com/area_50/enricosprojects.htm
    Pozwolę sobie zapożyczyć ten schemat:

I tutaj mam pytanie:
    1. czy zamiast tej malutkiej diody PIN (ok 2.5x2.5mm= ok 6.25mm2) można użyć ogniwa fotowoltaicznego? Jeśli już, to rozumiem, że nie może to być kilka połączonych w szereg, tylko jedno (żeby elektrony mogły przejść)? Pamiętam, że miałem kiedyś kilka takich pojedynczych w starym ruskim kalkulatorze (amorficzne) polutowane w baterię (ok. 10mmx8mm= ok 80mm2!)
    2. Czy zamiast diody PIN da radę wykorzystać otwarty od góry tranzystor mocy w obudowie to-66, sam taki rozebrałem i siedzi tam całkiem spory kawał krzemu(ok 6x6mm= ok 36 mm2:) niestety symbolu nie pamiętam. I jeśli można, to jak to podłączyć?
    3. mam zepsutą czujkę ruchu i widziałem w niej taki czujnik. Podobno to czujnik PIR, znalazłem nawet notę katalogową czegoś podobnego http://www.farnell.com/datasheets/6575.pdf tylko nie wiem jak to działa i czy promienie gamma to wykryje. a pow. to ma też większą niż ta dioda PIN (ok 5mmx7mm=ok 36mm2) tylko też nie mam pomysłu jak to podłączyć.

Oczywiście wszystkie te czujki muszą być dobrze schowane od źródeł światła żeby mogło dotrzeć tylko promieniowanie gamma ( przenikliwe) wiec o detekcji alfa i beta nie ma tu mowy:/

Proszę o opinie czy jakoś nie tak rozumuję... no i o pomysły oczywiście:D Podzielcie się wiedzą:)
  • Admin of Design group
    Temat z przed trzech lat,
    jednak mimo upływu czasu nie widziałem jak dotąd "na żywo" praktycznej
    realizacji licznika Geigera na fotodiodzie PIN,
    możesz wypróbować proponowane pomysły,
    jednak skoro proponują wykorzystać diodę PIN,
    warto taką zastosować,
    nie jest ona droga 2-4zł.

Jednak podejrzewam że, wykorzystanie tuby Geigera da lepsze efekty,
    Z alternatywnych rozwiązań można wykorzystać "ion chamber" + tranzystor
    z ogromną rezystancją wejściową.
pcbway logo