Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka Tesli zasilana bateryjnie

mi_ma 09 Lip 2007 08:14 14809 19
  • Cewka Tesli zasilana bateryjnie

Celem projektu było osiągnięcie jak najwyższego napięcia (lub najdłuższego łuku) możliwego z jednostki zasilanej bakteryjnie.

Cewka zasilana jest bateriami 12V lub 24V SLA. Para samochodowych cewek zapłonowych jest tutaj użyta do zapewnienia 20kV do ładowania kondensatorów. Cewki zapłonowe są wysterowane przez regulowany przez sygnał generowany z chipu 555 (prostokątny) i 4 dużych tranzystorów 2N3055.

Do zbudowania gromady kondensatorów wykorzystano niskowartościowe kondensatory. Łącząc je szeregowo zwiększamy wartość tolerowanego napięcia, natomiast aby zwiększyć ich pojemność, łączymy je równolegle. Taka gromada kondensatorów znana jest jako MMC(Multi Mini Capacitors). Kolejny projekt będzie wykorzystywał kondensatory o dużej pojemności, które są bardziej efektywne niż MMC, ale za o droższe i trudno dostępne.

Pierwsza elektroda jest wykonana po prostu z drutu miedzianego o grubości 2mm Zwiniętego jak na zdjęciu. Druga elektroda została wykonana z drutu 0.4mm owiniętego wokół plastikowej rury.

Dodatkowo przez sferę za pomocą cienkiej rurki dostarczany jest gaz.

źródło http://www.rmcybernetics.com/projects/DIY_Devices/homemade_tesla_coil.htm

Fajne! Ranking DIY
  • #2 09 Lip 2007 10:29
    luuukash
    Poziom 10  

projekt ciekawy, a czy istnieje możliwpość zasilenia tego układu z transformatora??

• #3 09 Lip 2007 10:58
    Cinek_as
    Poziom 21  

luuukash napisał:
    projekt ciekawy, a czy istnieje możliwpość zasilenia tego układu z transformatora??

Chodzi tobie o trafo 12V?

Jeżeli nie to cewki tesli zasila się trafami WN.

• #4 09 Lip 2007 11:03
    kroczusiek
    Poziom 13  

Czy napięcie z aku to nie jest to samo co napięcie z trafo tyle że po wyprostowaniu mostkiem? Czy się mylę?Bo wprawdzie po wyprostowaniu mostkiem przebieg nie jest idealnie wyprostowany ;)?

Tak więc nasuwa się odpowiedź na 1 pytanie

• #5 09 Lip 2007 11:34
    puszak
    Poziom 28  

no w sumie tak, ale aku zawsze mozna przeniesc lub wladowac wszystko w teczke i jak ktos podejdzie odpalasz sobie takie cudo :D
    co do aku to jest lepszy od trafa ma idealnie prosty prad, jest mobilny, jezeli ma duza pojemnosc mozna ladnie zniego ciagnac ampery :P oczywiscie jest podtawowa wada aku trzeba ladowac przy tym akumulator sie psuje ;/ a takie trafo moze smigac ile che sie
    pozdro

• #6 09 Lip 2007 11:47
    badworm
    Poziom 18  

Kicha z takim układem - tranzystory pracują bez rezystorów wyrównawczych więc niech no tylko będą pracować z mocą traconą większą niż maksimum dla pojedynczego tranzystora to prędzej czy później polecą wszystkie po kolei.

• #7 09 Lip 2007 17:00
    marasneo
    Poziom 15  

Jesli macie jakies pytania odnosnie szczegolow konstrukcyjnych czy teorii dotyczacej tego tematu,

pytajcie,chetnie odpowiem.
    Zajmowalem sie tym tematem kilka lat.
    Chętnie rozjasnie umysly rządnych wiedzy.

• #8 09 Lip 2007 20:58
    luuukash
    Poziom 10  

Cinek_as napisał:
    luuukash napisał:

Chodzi tobie o trafo 12V?

Jeżeli nie to cewki tesli zasila się trafami WN.

chodzi mi o to czy porostu układ ten można by zasilic np trafem 12V zamiast stosować akumulatory, żeby nie było konieczniści stosowania trafa WN

• #9 09 Lip 2007 21:21
    ryborz
    Poziom 23  

Można zastosować trafo zamiast akumulatorów. Trafo WN jest potrzebne do zamienienia tych 12V w kilka KV. Bez niego nie da się tego zbudować.

• #10 09 Lip 2007 22:33
    Tojtas
    Poziom 20  

Bardzo ciekawy projekt.

Mam pytanie: Czy do zasilania cewki Tesli można użyć elektroniki starego monitora 28kV 70W? Chodzi mi oto aby napięcie czerpać z przyssawki co jest na kineskopie. Oczywiście użyłbym innego schematu niż ten.

Pozdrawiam

• #11 09 Lip 2007 23:50
    Chesunio
    Poziom 10  

Jestem pod wrażeniem i chyba sam spróbuje sobie coś takiego zbudować...
    Jakie są koszty wykonania tego wspaniałego urządzenia?
    Mam pytanie: jeżeli byśmy zasilali taki układ z akumulatora np: od samochodu 12V to czy akumulator długo by wytrzymał?

• #12 10 Lip 2007 00:07
    marasneo
    Poziom 15  

"Trafo WN jest potrzebne do zamienienia tych 12V w kilka KV. Bez niego nie da się tego zbudować."

-> niezupełnie tak jest. Do wzbudzenia koncowki wn (cewka zapłonowa, transformator hv etc) niezbedny jest multiwibrator. Napiecie 12V o jakim mowa jest w tym wypadku napieciem jakim nalezy zasilic ten (multiwibrator. Jednak co z pradem? Z doswiadczenia wiem, wykozystujac przerozne multi, ze minimum by wysterowac uzw pierwotne hv to 1.5-2A w zaleznosci od konstrukcji multi.

Im wiekszy prad, tym 'grubsza' smuga plazmy, im wieksze napiecie (w granicach wytrzymalosci tranzystorow kluczujacych m in.), tym smuga plazmy dłuzsza.
    Multiwibrator podaje sygnał prostokatny o czestotliwosci od srednio 15-20 do 80-100 khz w zaleznosci od wlasciwosci modułu wysterowujac koncowke hv (uzw pierwotne), na wtornym pojawiaja sie wysokie napiecia, lecz bardzo male prady - rzędu miliamper.

W normalnych warunkach atmosferycznych (statysyczna wilgotnosc powietrza m. in.) - na 1 kv przypada 1,1 mm długosci wyładowania.

"Czy do zasilania cewki Tesli można użyć elektroniki starego monitora 28kV 70W" ->
    z przyssawki;) - dochodzi ona od koncowki hv trafopowielacza do kineskopu.

Da się, jednak nie skonstruujesz z niej typowej jak to nazywamy tesla coil.
    Jednak jedna z jej odmian: vacuum tube tesla coil -> bardzo ciekawe efekty eksperymentalne, poszukaj w sieci, polecam. (o ile sie nie pomylilem z zasilaniem stałym napieciem... chyba nie:D, luka w pamieci?;)).
    To takie duze czarne w kineskopie z grubym przewodem i zapewne dwoma cienszymi to trafopowielacz. Posiada tradycyjna przekładnie stosowana do otrzymania hv.
    Posiada takze co istotne wbudowana wysokonapieciowa diode prostownicza, wysokie napiecie zatem jest wyprostowane jednopołowkowo na wyjsciu hv i leci do kineskopu.

By podłaczyc multiwibrator do trafopowielacza musisz trafopowielacz 'sprawdzic', albo testerem, albo omomierzem, instrukcja jest gdzies na googlach.
    Nie ststy wiem, ze nie wszystkie trafopowielacze od monitorow udaje sie wykozystac do projektow hv, znacznie prosciej jest z trafopowielaczami od tv.

Nie ststy nie pamietam str. www na ktorej znajdowala sie instrukcja sprawania trafopowielacza...

Musisz go wybadac by wiedziec gdzie podpiac uziemienie, bez niego jelsi nie przebijesz go, to na pewno otrzymasz przynajmniej połowe mizernijejsze efekty.
    Tradycyjnie nawijasz usredniona wartosc 9-10 zwojow drutem fi 1-2 mm na rdzen ferrytowy jako uzw pierwotne i podpinasz wszystko do ukladu multiwibratora.
    No i testujesz;)

• #13 10 Lip 2007 00:08
    MichałKob
    Poziom 20  

Jeżeli znasz moc pobieraną przez cewkę, to podziel ją przez napięcie zasilania (12V) a otrzymasz prąd pobierany.
    Teraz podziel pojemność akumulatora w Ah przez ten prąd. Otrzymasz maksymalny czas pracy. Pomnóż go przez jakieś 0.8. Otrzymasz realny czas pracy (godziny), Proste? :)

PS. Pomózcie mi też :) jak się bez hotaira cynuje duże pola miedzi na płytce? Pocynowałem ale powierzchnia nie jest gładka. Scieżki mają ładny, lekko wypukły profil, po przesmarowaniu fluxem można wzdłuż nich prowadzić kroplę cyny, ale duże pole masy nigdy nie jest całe rozgrzane powyżej temp. topnienia cyny i się "gluci" :) .

• #14 10 Lip 2007 11:18
    marasneo
    Poziom 15  

Mi swietnie to wychodzi cynujac sciezki mocy i wieksze powierzchnie po prostu cyna cynel, lutownica grzałkowa pospolita 60W.
    Przykladam cyne bezposrednio do laminatu i topię ja na nim, sa tez inne sposoby ale ten jest zdecydowanie najlepszy, wtedy gdy rozprowadzisz cynę po całej powierzchni, mowie o dosyc grubej warstwie, ~~2mm moze. Zmniejszasz kont połolzenia lutownicy wzgledem pola ktore cynujesz i 'gładzisz' spokojnie 'paseczkami' od poczatku sciezki do konca jelsi az tak gruba.. na koncu szybki ruch niweluje nadmiar cyny.. trzeba miec troche wprawy, ale naprawde wychodzi.

• #15 10 Lip 2007 13:32
    Michcio 88
    Poziom 16  

Cześć wszystkim na tym forum mam pytanie? Od nie dawna zacząłem bawic sie elektroniką i jestem ciekawy ile trzeba zainwestować w taką cewkę

• #16 10 Lip 2007 15:35
    marasneo
    Poziom 15  

hmmmm:) - > w taką jak prezentowana bardzo niewiele.
    Skołuj schemat prostego ale wydajnego multiwibratora.
    Dobre zródlo zasilania dla niego.
    Jakis mocniejszy zasilacz lub po porstu akumulator.
    Idz najlepiej do serwisu rtv i popros o transformator hv, da ci go za darmo zapewne.
    skołuj potrzebne druty, etc. w 30 zł powinbenes sie zamknac bez problemu zakladajac, ze posiadasz zasilanie.
    I nieszczesne elementy niezbedne do budowy kondensatora na wysokie napiecie..;/ - poczytal w sieci, kond roklowy, folia pe, folia al pojemnik, jelsi nie olej transformatorowy, to zwykly roslinny nawet:P, opakowanie dla niego. No albo oblicz sobie podobny ale warstwowy, albo kup gotowe:P(nie polecam) albo mmc albo :D kombinuj. Iskiernik bez iskiernika zabezpieczajacego wykonasz z bylejakich 2 srub nawet byle wytrzymaly temterature przebicia luku etc.
    to tyle:D
    zacznij od poczatku, posiad najpierw zrodlo zasilania całej cewki;) jakis wydajny zasilacz. Gdy to skołujesz, jedziesz dalej az do osiagniecia celu.

• #17 11 Lip 2007 11:24
    elektronik7
    Poziom 10  

Witam,

Do idealnego cynowania jakichkolwiek, nawet dużych powierzchni,
    używam środek UM146.8 dostępny np na stronie www.cyfronika.pl..

Pokrywa idealnie cienką błyszczącą warstwą - super się lutuje.

Chcę uniknąć kryptoreklamy, ale to na razie jedyne miejsce, gdzie ten
    środek kupowałem, choć muszę przyznać, że polecony, priorytet szedł
    2 tygodnie !!!

• #18 15 Lip 2007 00:12
    446657
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 15 Lip 2007 11:21
    fysiek
    Poziom 24  

djoda1 napisał:
    a nielepiej wysterowac cewki zaplonowe na 40khz i dac im wiekszy amperaz

Ty poważnie to napisaleś?? Kluczowałeś cewkę zapłonową z częstotliwością 40kHz?? Biorąc pod uwagę indukcyjność uzwojeń i materiał, z którego jest wykonany rdzeń nie ma takiej możliwości. Cewka zapłonowa wytrzymuje parę kHz, później napięcie gwałtownie spada...juz nie mówię o 40kHz....a z tym amperażem to już całkiem pojechałes.

djoda1 napisał:
    bo ja wlasnie tak zrobilem z jednym generatorkiem hv i efekt jest taki ze jak mnie kopnelo to mialem dosc na miesiac

Taaaa i zaraz potem sie obudziłeś. Przy 40kHz na dowolnej cewce zapłonowej nie ma takiej możliwości.

djoda1 napisał:
    marasneo ma cool pomysl bo elektronika hv z monitora to ciekawa sprawa daje jakos 15khz czestotliwosci i mocy do 15kv bez transpowielacza

15kV to napięcie a nie moc.Zauważ, że do trafopowielacza jest podłączone znacznie więcej niż tylko anoda przyśpieszająca.Usunięcie dowolnego elementu wspólpracującego z trafopowielaczen spowoduje rozstrojenie, spadek wysokiego napięcia, tu się zmieni, tam się zmieni...czasami coś się zepsuje.Nie ma sensu tak kombinować bo to zbyt skomplikowane na tak proste potrzeby.

No dobra, czas się czepić do schematu:
    1.dlaczego cewki zapłonowe są łączone równolegle, jaki to ma sens, bo ja żadnego nie widze?!
    2.dlaczego nie ma rezystorów w kolektorach tranzystorów, jakoś pasuje wyrównać asymetrię prądów kolektora?
    3.dlaczego tranzystory pracują równolegle, nie prościej by było z układem darlingtona-zamiast czterech tylko dwa.
    4.dlaczego 2N3055,które maja Uce parę razy niższe niż napięcie samoindukcji na uzwojeniu pierwotnym cewki
    5.dioda 1N4007 jest teoretycznie zbyt wolna do prawidłowego zabezpieczenia...ale może ma tu jakąś inną funkcję
    6.w czasie, gdy BFY51 jest zablokowany bazy tranzystorów mocy wiszą w powietrzu...tak nie za bardzo
    7.nawet gdyby sie uparł i zrobił to według tego schematy BFY51 jest za mały aby prawidłowo wysterować bazy czterech tranzystorów o maluteńkim współczynniku β
    Luuudzie, ręce opadaja:/

• #20 16 Lip 2007 21:16
    bomber
    Poziom 24  

cel projektu wg. mnie słabo zrealizowny bo 2n3055 jak wieu ma 115 wat mocy ale przecie to jest zwykly tranzystor wiec starty na nim sa nie małe wiec moc całego użadzenia - nie wynosi mnij niz 300 w a jeszcze trzeba doliczyc spadek mocy na cewce WN i pewnie na układ rezonansowy nie trafia wiecej niz 150 w.
    A taka klasyczna tesla 500 w albo i 1000w + przetwornica + akumulator 12 volt (przecie tez taka bateria) i spokojnie ze słabym strojeiem mamy łuczek ponad 40 cm a w tym co maamy w temacie to pewnie tak na oko to ma ze 20 ... tak wiec jak ja bym kupil przetworniczkie i podlaczyl pod swoja tesle kotora ma tylko 250w i jest idealnie wyreulowana to bym miał lepszy wynik od ciebie bo dlugość łuku wynosi 36 cm. Na dodatek jest to trafo od nenow wiec sie latwo nie spali bo ma szreg zabezpieczeń i mozna bezpiecznie przejmowac ten luk na cos metalowgo bo na ręke to by bolało ( temperaturka :D ). Jednak projekt był pewnie robiony z nudów wiec tworzenie było zapewne dobra rozrywka .
    Bez żadnych zabezpieczen nie wiem ile to nachodzi, ale cóż takie zycie :D

Szukaj w 5mln produktów