Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bramki logiczne prosty układ

09 Lip 2007 18:07 2208 9
  • Poziom 9  
    cześć

Mam taki banalny problem potrzebny mi jest taki prosty układzik, banalne ale już dawno nie miałem styczności z elektroniką i nie pamiętam jak to zrobić.

Mam 4 wejścia i trzeba mi rozmnożyć je na 15 za pomocą bramek logicznych tak aby np 0001 odpowiadało pierwszemu a 1111 pietnastemu

dzięki za pomoc

PS i może od razu jakiś scalaczek do tego może ktoś pamięta tak aby na 12 V działał i od razu pytanko jakie napięcie będzie odpowiadac 1 logicznej na wejściu
  • Spec od komputerów
    Poszukaj demulitipleksera/dekodera 4 bitowego.
  • Poziom 32  
    :arrow: mare2k - co masz konkretnie na myśli? Chcesz podać kombinację
    4 bitów na wejście i mieć tylko jedno odpowiednie wyjście aktywne? Są takie
    gotowe scalaki CMOS, dekodery 4 na 16 linii - 4514 i 4515. Pierwszy ma na
    jednym z 16 wyjść stan H a drugi stan L. Obydwa posiadają zatrzask. Może
    być tylko problem z kupnem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Jeśli chodzi tobie o wybór 1z16 możesz zbudować układ z załącznika. CD 4028 są łatwo dostępne. Stan wyjść cyfrowy , wędrująca 1.

Dla sygnałów analogowych z tego sterujesz kluczami 4066.

Pzdr.
  • Poziom 9  
    Urządzenie ma być podłączony do kompa i mam 4 wejścia do wykorzystania na których może być stan 1 lub 0 czyli mogę zaprogramować 15 funkcji z kombinacji 0000 do 1111 i teraz szukam układziku który to zrobi.

Najprościej mówiąć mam 15 guzików i 1 włączam w kompie np IE 2 > Winamp 3 > Mozille itd.

Chyba to właśnie to co Mariusz Ch. podesłał ale jeszcze nie jestem pewien. Prosiłbym aby ktoś mnie upewnił czy to jest właśnie to :)

Pozdrawiam

PS poszperałem jeszcze trochę i chyba to co Mariusz Ch. zaproponował to właśnie odwrotność tego co mi trzeba :) Ale głowy sobie za to nie dam uciąć ;)

Jeszcze takie pytanie o CD 4066

bramki logiczne prosty układ

czy ten układ zwiera tak wejście z wyjściem że rezystancja wejście - wyjście wynosi mniej więcej OΩ
  • Poziom 32  
    No to nie wyraziłeś się zbyt precyzyjnie w pierwszym poście. Potrzebujesz
    15 wejść i 4 wyjścia. Można to różnie zrealizować, np. jakiś µC albo po prostu
    32 diody i 4 rezystory. To chyba najtańsza wersja :)
  • Poziom 9  
    Mariusz Ch. ale tu jest tylko 8 wejść jak dobrze naliczyłem a mogę mieć ich aż 15 Gdyby nie wakacje to bym poszedł do swojego starego technikum i poprosił kogoś :)
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki Mariusz Ch.