Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy + sterownik Bramster

10 Lip 2007 00:50 7455 10
  • Poziom 16  
    Witam.
    Chcę do sterowania napędem bramy jednoskrzydłowej użyć sterownika Bramster SA200.Na schemacie widać,że należy doprowadzić do niego sygnał z wyłączników krańcowych,a ja natomiast mam takie wyłączniki zabudowane już fabrycznie wewnątrz siłownika,wystarcza tylko zmienić biegunowość napięcia,sam zatrzymuje się w krańcowych położeniach (regulowane krzywką).Co w takim przypadku zrobić z wyprowadzeniami krańcówek w Bramsterze ?Pozostawić je niepodłączone ?Bedzie działał wtedy prawidłowo ?Proszę o radę,nie chcę czegoś zepsuć już na wstępie.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Moim zdaniem sterownik nie bedzie działał prawidłowo bez podłaczonych krańcówek - nawet jesli siłownik się zatrzyma (zadziała wew krańcówka) to sterownik nadal bedzie w stanie zamykania/otwierania - jedno z rozwiązań to zaprogramowanie czasu otwierania/zamykania w sterowniku (bramster posiada taką funkcję - przynajmniej mój ). 2 - "Wyciągnąć sygnał" z tych krańcówek i podłaczyć do sterownika.
  • Poziom 16  
    Witam i dziękuję za odpowiedź.
    Sygnału z krańcówek w siłowniku nie da rady w prosty sposób "wyciągnąć",są pięknie zalane żywicą,a poza tym prawdopodobnie typu NC.Musiałbym zamontować zewnętrzne NO,ale mój Bramster faktycznie ma funkcję wyłączania czasowego (nie doczytałem instrukcji),więc problem znika,siłownik się wyłączy,a zasilanie ustawione czasowo też.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    witam. a ja mam pytanie również dotyczące tego sterownika: jak przedłużyć antenę? teoretyczny zasięg powinien być do 200m a u mnie z samochodu kiedy pilot jest przy stacyjce jest z 10m. chcę przedłużyc antene bo mój sterownik jest w puszce na słupku koło bramy i nie wyciągałem tej orginalnej na zewnatrz bo jest za krótka
  • Poziom 22  
    W moim przypadku zastosowałem antenę samochodową (taką ogumowaną za 20zł) przymocowałem ją do słupka bo sterownik mam nisko i działa zadowalająco ale o 200m to mogę pomarzyć :(
    rzeczywisty zasięg to 30m (kabel antenowy zwykły od tejze anteny).
  • Poziom 13  
    właśnie i dlatego chyba tez sie nie poprawił u Pana zasięg ponieważ z tego co wiem przedłużenie anteny polega chyba na zwielokrotnieniu pierwotnego kabla anteny aby antena odbierała tylko częstotliwośc pilotów, przewodem o rezystancji 50 ohm. nie wiem czy dobrze myśle??
    Pana pomysł jest prosty i tak naprawdę nie wiem czy cos pomaga??
  • Poziom 16  
    Witam.
    Najlepiej kupić oryginalną antenę zewnętrzną do sterownika i po kłopocie.Ja do swojego zrobiłem sam i dokładnie zestroiłem linię na częstotliwość jego pracy (zakładam,że jest to 433,92 MHz) używając amatorskiego radiotelefonu oraz reflektometru SX-400.Ale trzeba ten sprzęt posiadać,niestety.Zobaczę jaki będzie zasięg odbioru sygnału gdy uruchomię bramę,zobaczymy czy te 200 metrów to prawda,czy fikcja.Dam znać na forum,pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Rzeczywiscie nie posiadam fachowej wiedzy na temat doboru/strojenia anten - może w takim razie ktoś opisze jak "przedłużyć" antenę takiego sterownika /Bramster/ - normalnie to jest tam 15cm zwykłego kabla miedzianego typu linka - na tym kabelku "łapie" z max 3 metrów wiec kiszkowato :(. Po przedłużeniu za pomocą zwykłej anteny samochodowej zasięg wynosi ~30m ale przydało by sie jeszcze kilka mtrów zeby z domu poprawnie "łapał". W instrukcji nie jest napisane na jakiej czestotliwości pracują piloty/sterownik.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Wszystkie te sterowniki pracują na częstotliwości 433,92 MHz.Jeśli nie masz jednak możliwości skorzystania z pomocy np.krótkofalowca posiadającego odpowiedni sprzęt (nadajnik UHF i SWR-metr),to marne szanse na zestrojenie anteny i linii zasilającej w fachowy i prawidłowy sposób.Pozostaje Ci jedynie wykonać antenkę z promiennikiem około 70 cm i przycinanie tegoż o powiedzmy 5mm oraz kontrolowanie zasięgu aby był najwiekszy.Ale to syzyfowa praca,efekt może być żaden,dlatego namawiam do kupna anteny zewnętrznej (dostępnej w sklepach z automatyką do bram i niedrogich).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Witam. Mam nadzieje, że znalazłem sposób na przedłużenie zasięgu sterownika BRAMSTER 2006. Zamiast standardowego przewódu 18 cm można zrobić antenkę z koncentryka 75om 120 cm, środkową żyłe odizolowujemy na odległości 17.5 cm i to nasza antenka. A z drugiej strony ekran do masy a środkowa żyła do wejścia antenki. nie wiem może to się sprawdzi, jutro będe próbował więc dam w przyszłym tygodniu jak poszło.
  • Poziom 16  
    Witam i podsumowuję temat (dla potomnych):
    1.Co do sterowania bramą bez podłączania krańcówek do Bramstera z użyciem tylko funkcji czasowej i wyłączników w siłowniku,to można być pewnym,że prędzej czy później sterownik "zgłupieje".Brama będzie się otwierała bez powodu,a lampa ostrzegawcza będzie świecić i świecić .....Kranćówki muszą być !
    2.Zasięg z dobrze zestrojoną anteną zewnętrzną,to góra 100 m,o zakładanych przez producenta 200 m można tylko pomarzyć.
    Dziękuję za posty,TEMAT ZAMKNIĘTY.