Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pole przekroju poprzecznego a max amperaż

10 Lip 2007 16:38 13097 5
  • Poziom 20  
    Witam tak dla celów ogólnie informacyjnych chciałbym się dowiedzieć jaki jest max amperaż dla 1mm2 przekroju poprzecznego przewodu (linki) wykonanego z miedzi i z aluminium. Wiem że dla drutu jest to 11A(miedź) i 8A(aluminium). Z góry dziękuję za odpowiedź. :D
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post

Poziom 26  
    Prawie że sobie już odpowiedziałeś na to pytanie.Zależy tylko na jakie napięcie i czy to jest pojedyńcza żyła czy więcej.
    P.S.Linki aluminiowej o takim przekroju jeszcze nie widziałem a aluminium zaczyna się od 2,5mm
    tu masz link http://www.jeanmueller.pl/jmp/strony/pl/info/jm/6
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 24  
    Dopuszczalna gęstość prądu w przewodzie (ile A/ mm^2) zależy od warunków chłodzenia przewodu (ze względu na dopuszczalną temperaturę pracy izolacji). Jeżeli chodzi o elektroenergetykę to dla przykładu dwóch żył z Cu o przekroju 1 mm^2 (DY i LY)ułożonych w rurkach izolacyjnych dopuszczalny prąd długotrwały to 13A. Dla tych samych przewodów (YDY, YLY) ułożonych w tynku (zarzuconych tynkiem) to już 19A. Tak podaje H. Markiewicz "Instalacje elektryczne" WNT 2002
  • Poziom 20  
    Serdeczne dzięki. Ale wciąż nie wiem bo te informacje są dla drutu. Bo przecież żadnej instalacji pod tynkowej czy w rurkach nie robi się z linki. Chodzi mi np o przewody jakie trzeba stosować przy prostych urządzeniach domowych np. odkurzacz, czajnik elektryczny czy telewizor lub jakiś panel sterujący 24V.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Z tego co przytoczyłem we wcześniejszym poście to
    D - żyła jednodrutowa, drut
    L- żyła wielodrutowa, linka
    Y - polwinit, materiał izolacyjny.
    Czyli podane wartości prądu dla 1mm^2 są takie same dla drutu jak i dla linki miedzianej.
    Ale jak dla mnie to drut będzie miał większą obciążalność prądową. Weźmy tą linkę i drut o przekroju poprzecznym miedzi 1 mm^2w tym samym środowisku chłodzącym. Obciążając je prądem X, zarówno w przypadku linki jak i drutu, wywołamy jednakowe straty mocy na jednostkę objętości miedzi - takie same straty i ilość ciepła na tą jednostkę materiału. Jednak w przypadku drutu - materiału jednolitego w kierunku promieniowym, mamy lepszą przewodność cieplną i lepsze oddawanie ciepła z wnętrza przewodu niż w przypadku splotu linki. Stąd w przypadku drutu wnętrze przewodu będzie się mniej nagrzewać niż w przypadku linki. Dlatego, wydaje mi się , że przy podanych założeniach i braku innych zjawisk to drut będzie miał jednak nieco większą obciążalność.
    A wykonywanie instalacji zasilających to odrębna bajka - fizyka czyli zdrowy rozsądek + normy, przepisy.
    Generalnie dobiera się przekrój przewodu tak aby spełniał kryterium spadku napięcia i obciążalności prądowej długotrwałej (zależnej od sposobu ułożenia i prowadzenia przewodów). Przy czym dla gniazdek 230 to nie może być mniej niż 1.5mm^2. Dla instalacji sterujących - niższe napięcia to też są chyba podane minimalne przekroje i to wcale nie wynikające z obciążalności tylko z zapewnienia pewnych połączeń w kostkach zaciskowych itp.
    A dobierając przedłużacz do czajnika czy grzejnika olejowego to też wydaje mi się za rozsądne założyć np takie warunki ułożenia jak w rurkach izolacyjnych - chłodzenie, 2 żyły obciążone, i szukać w tabelkach przekroju pozwalającego przewodzić prąd znamionowy. Mając przekrój i długość przedłużacza należy sprawdzić jaki będzie spadek napięcia na nim, jak zbyt duży to trzeba zwiększyć przekrój i znowu sprawdzić. Przy czym spadek napięcia dodaje się do spadku w instalacji, dlatego jednoznaczne określenie tego problemu takie proste raczej nie jest. Trzeba by znać projekt instalacji w domu - dla jakiego maksymalnego spadku (%) jest policzona, jak jest ten spadek zdefiniowany, dodać do tego spadek na przedłużaczu i zweryfikować czy zasilając konkretny odbiornik "dostarczy" sie mu napięcie w dopuszczalnym dla niego przedziale. Tak bym to próbował na początek rozgryźć.
  • Poziom 20  
    Serdecznie dziękuje za wyczerpującą wypowiedź. :D