Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yosan JC-2204 po odwrotnym podłączeniu.

10 Lip 2007 18:04 3149 19
  • Poziom 14  
    Witam. Posiadam radyjko jak w temacie. Zostało w nim podłączone odwrotnie zasilanie. Teraz działa tylko podświetlenie i nic innego. Spalone zostały dwa tranzystorki SMD Q606 (KTC3875) oznaczone na zdjeciu kolorem żółtym i Q612 (KTA1504) oznaczone kolorem niebieskim. Zdjecie zapożyczone. SMD cieżko bedzie dostać więc co mógłbym wstawić zamiast nich?? I czy wogóle da sie ożywić ten sprzęt?? Ponizej dołączam schemat i zdjecie
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam. Tutaj masz pdf obu tranzystorów:

http://www.elenota.pl/d.php?pid=27292&pdf=kta1504s
    http://www.elenota.pl/d.php?pid=27465&pdf=ktc3875s

Popatrz na podstawowe parametry tych tranzystorów i postaraj się poszukać jakiś zamienników.
    Zamiast tranzystora KTC3875 możesz spróbować wrzucić na płytkę BC847 (jest to zamiennik BC547, tylko tyle że w SMD). Zamiast KTA1504 możesz wrzucić na płytkę BC557.
  • Poziom 14  
    Z tego co sie doczytałem na forum ten KTC3875 to stabilizator 5V. Czyli KTA1504 jest stabilizatorem na -5V bo jest komplemetarny do w/w. Zastosowałem 7805 oraz 79L05. Wyswietlacz działa, przyciski i pokrętła działaja jednak w głośniku cisza. Nie wiem czy tak powinno byc ale procek LC7232 troche sie nagrzewa i wg mnie troche za bardzo. 7805 też lekko sie nagrzewa.

Co powinienem jeszcze sprawdzic?
    Witam. Głupoty przeczytałeś na forum. KTC3875 i KTA1504 to na pewno są tranzystory. Wylutuj te stabilizatory i wstaw w ich miejsce te tranzystory, o których pisałem. Jeżeli nie znajdziesz BC847 to zamiast niego możesz wstawić BC547. Na schemacie jak byk widać, że są to tranzystory. Na przyszłość opieraj sie na schemacie a nie na wypowiedziach innych forumowiczów bo na 100% nie jesteś pewny czy piszą prawdę. Procesor się grzeje pewnie dlatego, że podałeś mu na dwie końcówki zasilanie +5V i -5V (chociaż zasilania te nie powinny tam być).
  • Poziom 40  
    Faces napisał:
    Głupoty przeczytałeś na forum. KTC3875 i KTA1504 to na pewno są tranzystory

Może kolega niewłaściwie zrozumiał wypowiedzi.
    Wypowiedź : KTC3875 pracuje jako stabilizator nie oznacza że KTC3875 jest stabilizatorem samym w sobie a pracuje w układzie stabilizatora jako regulator.
  • Poziom 14  
    Witam. Zrobilem tak jak pisał [b]Faces[\b].
    Za KTC3875 wsadziłem BC547, a za KTA1504 dałem BC557. Wyswietlacz tak jak w przpadku stablilizatorów działa z tym że niektóre segmenty wyswietlacza świecą mocniej a niektóre są prawie nie widoczne. W głośniku nadal cisza. Na nadawaniu skala wychylona na max. Procek teraz sie nie grzeje, BC547 lekko sie nagrzewa.
    Co powinienem jeszcze sprawdzic??

Tak jak kolega sq6ade napisal, niewłaściwie zrozumiałem wypowiedź :]
  • Poziom 14  
    Witam.
    Dostałem BC847 i wkleiłem go w miejsce gdzie powinien być tzn Q606. Wymieniłem też D601 i końcówke KIA7217 bo były zjarane. Zenerka 5V6 w bazie Q606 też wymieniona. Wyswietlacz działa tak jak wczesniej - nie wszystkie segmenty są wyświetlane, niektóre prawie niewidoczne. W głośniku po włączeniu pojawiło sie ciche burczenie.

Macie moze jakieś pomysły żeby go ozywić ?.
    Czy wogóle da sie go ożywić i czy jest to opłacalne ?
    Witam. Tak myśle, że jedyna rada na ożywienie tego sprzętu to jest oddanie go do serwisu (teraz tylko kwestia ile za to wezmą kasy). Nic więcej ci nie mogę pomóc ponieważ aż tak bardzo się nie znam na naprawie takiego sprzętu. Jedyny mój pomysł to było wymiana uszkodzonych tranzystorów, ale widze że to nie pomogło.
    Powodzenia.
  • Poziom 14  
    Witam.
    Byłem w serwisie z tym radiem. Okazało sie ze procek jest walniety także temat uważam za zamkniety.
    Dzieki za zainteresowanie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    A na jakiej podstawie to stwierdzili ?
  • Poziom 14  
    Nie wiem. Po prostu dałem radio do gościa który naprawia takie sprzęty od dwudziestu paru lat. Tyle ze procek padł mi powiedział przez telefon. Jak bede odbierał to sie spytam na jakiej podstawie to stwierdził.
    Jest wogóle jakas metoda by tego procka sprawdzic??
  • Poziom 27  
    Zmierzyć napięcia na odpowiednich nóżkach.
    Albo w odpowiednim układzie potraktować go zamrażaczem. Jeżeli po zamrożeniu procesor będzie działał normalnie to na bank jest zepsuty.
  • Poziom 14  
    gimof napisał:
    Zmierzyć napięcia na odpowiednich nóżkach.

Jakie wartości i na których nóżkach ?
    W przypadku gdy reszta układu w ktorym znajduje sie procek jest np. spalona czy te wartości mogą znacznie odbiegać od normy mimo ze procek jest sprawny ?
    Faces napisał:
    Albo w odpowiednim układzie potraktować go zamrażaczem. Jeżeli po zamrożeniu procesor będzie działał normalnie to na bank jest zepsuty.

To chyba w warunkach amatorskich trudno wykonalne.
    A tak dla wiadomości. Czy tym zamrażaczem moze byc gaz np propan-butan. Też potrafi zamrozić.
    Witam.
    Bartec napisał:
    To chyba w warunkach amatorskich trudno wykonalne.

w cale nie, takie zamrażacze można normalnie kupić w lepszych sklepach elektronicznych. Znajduje się tam dwutlenek węgla, który ma temperaturę wrzenia około -78 stopni celsjusza i taka temperatura w zupełności wystarczy do wykrycia usterki. Polega to na tym, że jak na przykład przepali się połączenie wewnątrz układu to w momencie zamrożenia przewód łączy się.

Bartec napisał:
    Czy tym zamrażaczem moze byc gaz np propan-butan. Też potrafi zamrozić.

chyba nie za bardzo, a to dlatego że jego temperatura wrzenia wynosi od -0.5 do -20 stopni celsjusza. Te -20 to jest przy odpowiednim składzie mieszaniny gazów. Tak myślę (na pewno) do wykrycia usterki potrzebna jest niższa temperatura, coś około -80 stopni.
  • Poziom 28  
    Nieumiejętne posługiwanie się zmrażaczem może stać się także przyczyną usterki, radze uważać a najlepiej sobie darować czary mary. Procesor raczej jest dobry skoro napisałeś, że widać jakieś logiczne rzeczy na wyświetlaczu po wlutowaniu tranzystorów. Jak to zwykle bywa pewnie chcieli nabic sobie troche kasy za "procesor". Lepiej posiedz nad schematem i pomyśl które z pobliskich elementów są w bezpośrednim kontakcie z "plusem" zasilania i mogły się uszkodzić. Sprawdz czy działa VCO.

Powiem Ci tak od siebie, że jeżeli ktos wpada do mnie z josanem do naprawy to dostaje gęsiej skóry. Elementy są bardzo dokładnie wpasowane średnicą do otworów na płycie. Próby ich wymiany bardzo często kończą się zerwanymi scieżkami, zimnymi lutami i takie tam. Do tego radia trzeba naprawdę dobrej ręki a nie zwykłego naprawiacza RTV.
  • Poziom 40  
    medicb napisał:
    Powiem Ci tak od siebie, że jeżeli ktos wpada do mnie z josanem do naprawy to dostaje gęsiej skóry. Elementy są bardzo dokładnie wpasowane średnicą do otworów na płycie. Próby ich wymiany bardzo często kończą się zerwanymi scieżkami, zimnymi lutami i takie tam. .

Polecam HOT-AIR lub opalarkę z termoregulatorem (czasami lepsze).
  • Poziom 14  
    Witam
    Odebralem wkońcu Yosana. "Fachowiec" dalej upierał sie ze procek jest padniety. Spytałem więc na jakiej podstawie twierdzi ze jest spalony. Powiedział że to widać na pierwszy rzut oka spoglądajac na wyswietlacz. Że nie wszystkie segmenty sie wyswietlają itp.
    Watpie żeby wogóle go rozkręcał itd ale ok.
    Bede musiał sam sobie poradzic oczywiscie z Waszą pomocą mam nadzieje :)

Przy okazji pytanie. Da sie sprawdzić NE555 nie wylutuwując go z układu??
  • Poziom 27  
    Bartec idź do innego fachowca, skoro na podstawie wyświetlacza stwierdza uszkodzenie procesora...
  • Poziom 40  
    Bartec napisał:
    Da sie sprawdzić NE555 nie wylutuwując go z układu??

Sie da - wystarczy rzut oka na aplikację. Jak nie znasz się na działaniu układu 555 podmień na nowy.