Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przystąpienie do budowy wzmacniacza

Angus MacGyver 29 Lip 2007 15:15 7377 41
    Angus MacGyver
    Poziom 11  
    Witam po przerwie.

Złożyłem ten przedwzmacniacz.

Mam tylko kilka pytań:

1) Nie wiem jak podłączyć mikrofon elektretowy. (mój przedwzmacniacz ma 3 kabelki do mikrofonu, natomiast od mikrofonu elektretowego odchodzą tylko dwa). Jak to podłaczyć ?

2)Chciałbym wprowadzić do tego przedwzmacniacza potencjometr do regulacji "czułości" mikrofonu. Nie wiem gdzie ;(

3)Chcę wprowadzić wyłacznik i diodę led (zieloną) do sygnalizacji że układ działa. (chyba sobie z tym poradzę)

Bardzo proszę was o pomoc.

Proszę o wyrozumiałość (jestem początkujący). Dopiero co złożyłem ten przedwzmacniacz.

Pozdrawiam MacGyver.
    Adam-T
    Poziom 39  
    Witam
    Ad1. Obudowa jest metalowa --> to jest trzecie podłączenie.
    Ad2. Po co? Na wejściu wzmacniacza masz potencjometr i to Ci wystarczy.
    Ad3. Jak sobie poradzisz, no to nic nie napiszę ;)

Pozdrawiam
    Adam
  • Pomocny post
    joozwa
    Poziom 31  
    Adam-T napisał:
    Witam
    Ad1. Obudowa jest metalowa --> to jest trzecie podłączenie.

Tu się nie zgadzam się niestety :( Jedno z dwóch wyprowadzeń jest połączone z obudową mikrofonu (widać to od spodu na płytce kontaktowej - jest poprowadzona ścieżka). I właśnie to wyprowadzenie to minus mikrofonu :), który włączasz tak:
    Przystąpienie do budowy wzmacniacza
    Potencjometr na wejścu wzmacniacza wystarczy, natomiast można chyba jeszcze popróbować z doborem wartości rezystora R4, który ma największy wpływ na wzmocnienie układu (uwaga na wzbudzanie się!)Powodzenia !!
    Adam-T
    Poziom 39  
    joozwa napisał:

Tu się nie zgadzam się niestety :( Jedno z dwóch wyprowadzeń jest połączone z obudową mikrofonu (widać to od spodu na płytce kontaktowej - jest poprowadzona ścieżka).

Faktycznie mój błąd, bije się w pierś. Nie sprawdziłem tego "organoleptycznie" (nie miałem takiego pod ręką). Przepraszam.

Pozdrawiam
    Adam
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  
    Witam.
    Złożyłem sobie też taki przedwzmacniacz i wszystko fajnie gra tylko że z baterii, a chciałem go podłączyć pod zasilacz komputerowy-da się? Bo jak podłączyłem to słychać pisk jak wgrywanie gier w comodore 64-chyba jakieś zakłócenia.
    Pozdrawiam!
    joozwa
    Poziom 31  
    Witam. A podłączyłeś do linii 12V? Ogólnie to stawiałbym na to, że źródłem zakłóceń (pisków) jest zasilacz (jest przecież impulsowy). Jest szansa, że lepsze odfiltrowanie napięcia z zasilacza (równolegle z C5 dałbym jeszcze jakiś mały np.100n), pomoże. Pozdro!! :)
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  
    Podłączyłem pod 12V, dałem ten 100n i nic-jednak to ten zasilacz... Inaczej się nic nie da zrobić? Dźwięk jest taki jak w załączniku
    joozwa
    Poziom 31  
    Jak stare radio :D ... Spróbuj dać jeszcze mniejsze kondensatorki, próbuj z różnymi pojemnościami po prostu (nie lutuj na stałe, tylko podłączaj prowizorycznie). Być może jeszcze mikrofon i w ogóle cały układ zbiera zakłócenia (ja bym próbował ekranowanej obudowy i kabelków, zwłaszcza tych od mikrofonu, kabelki sygnału wejściowego muszą być ekranowane od kabelków z sygnałem wyjściowym i zasilających - to jest pewne)... Niby układ na 2 tranzystorkach, a taki czuły ... :?
    Angus MacGyver
    Poziom 11  
    Dzięki za pomoc.

ps. U mnie przedwzmacniacz działa piekinie z wzmacniaczem.

Jestem na wakacjach odezwę sie po nich.

Pozdrawiam MacGyver
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  
    Witam. Nie pomogło mikro, nano, piko itd. Ja potrzebowałbym go do komputera z tego powodu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4119861#4119861
    Są jakieś filtry albo coś, żeby działało to normalnie? Mam dużo czasu i nie nudzi mi się takie bawienie, więc jeśli ktoś by mógł mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam!
    joozwa
    Poziom 31  
    Witam. A może (oprócz wspomnianego starannego ekranowania kabelków i ogólnie całego układu) na zasilaniu podpiąć filtr taki, jakie są stosowane w zwrotnicach do kolumn, tylko dobrany na odpowiednią częstotliwość? (no właśnie, tylko na jaką ?? :( ). Kiedyś widziałem parę stronek, gdzie wszystko o tych zwrotnicach było wyjaśnione, były też kalkulatorki do obliczania wartości wszystkich elementów (wystarczyło podać częstotliwość graniczną), ale teraz za nic nie mogę znaleźć, jedna wygasła, miałem w "zakładkach"... ale jak mimo wszystko uda mi się znaleźć, to wkleję link w tym poście :)