Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie systemu automatyki inteligentnego budynku

10 Lip 2007 20:42 1308 8
  • Poziom 10  
    Tworze sobie takie cudo jak w temacie i nie wiem jak rozwiązać kwestie zasilania. A mianowicie komunikacje mam puszczoną po skrętce i tym samym przewodem chciałbym puścić zasilanie. Mam wolne 4 przewody po których chciałbym puścić zasilanie drobnych urządzeń (np. sterownika światła) i stąd jakie parametry powinien mieć prąd tam płynący (czy stały, przemienny, jakie napięcie). Osobiście skłaniałbym się prze prądzie stałym (zawsze to mostek prostowniczy mniej w urządzeniach).
    Dodam jeszcze że chciałbym wrazie braku prądu w sieci zasilać system z akumulatora. Chciałbym tak dobrać parametry tego zasilanie żeby były jak najmniejsze straty mocy przy przesyle prądu i dostosowywaniu go na potrzeby konkretnych urządzeń, oraz układy zasilania urządzeń zabardzo się nie rozrosły.
    Mógłbym prosić o pomoc w doborze parametrów i wskazówki w konstrukcji i ewentualne plusy i minusy konkretnych rozwiązań.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam

Oczywiście zastosowanie jednego mostka jest ekonomiczniejsze. Proponowałbym jednak poprzestać na mostku Graetz'a i kondensatorze filtrującym. Jak wiadomo na płynącym kablu wystąpią spadki napięcia mogłoby to prowadzić do niestabilności pracy niektórych elementów systemu szczególnie tych na końcu przy założeniu, że napięcie stabilizowane jest w jednym miejscu. Jak napisałem wcześniej dałbym mostek Graetz'a z kondensatorem filtrującym i przy pomocy dwóch diod sprzęgnłąbym to z akumulatorem 12V. Napięcie ładowanego akumulatora powinno być mniejsze d napięcia występującego na zaciskach kondensatora filtrującego. Spowoduje to, że podczas zasilania sieciowego prąd zasilający będzie płynął z transformatora a nie akumulatora.

Jak wiadomo moduły wykonawcze powinny być jak najmniej prądożerne aby spadki na kablachbyły jak najmniejsze.

--
    pozdrawiam
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 10  
    Czyli tak na kabel puścić prąd stały o napięciu około 12V z mostkiem i kondensatorem (1000uF??) na zasilaczu (pomijam akumulator). A na urządzeniach końcowych zrobić sobie z niego np 5V za pomocą L7805? Tak dobrze łapie??

A i jaki maksymalny prąd można puścić po skrętce UTP 5e (2 przewody na masę, 2 na +)?
  • Poziom 14  
    A gdyby to zrobić tak: W każdym punkcie jest mikroprocesor i przekaźniki bistabilne (drogie), zasilanie tych mikroprocesorów włączamy tylko, gdy chcemy coś zrobić i natychmiast wyłączamy. Oczywiście każdy wyłącznik naścienny będzie "budził" na chwilę całą sieć, żeby zadziałał jego procesor i wysłał do nadrzędnego komputera to co trzeba. Czujniki temperatury itp. zasilamy oddzielnie albo po prostu co jakiś czas włączamy zasilanie i sprawdzamy.
  • Poziom 10  
    Ciekawe rozwiązanie ale zabardzo ogranicza funkcjonalność. Koncept mam taki że jak braknie prądu to zasilacz wyśle na magistrale ram nakazującą wszystkim urządzeniom przejść w stan uśpienia w celu minimalizacji poboru prądu. Jak narazie w trybie "uśpienia" udało mi się zejść do 40-45mA poboru prądu przez urządzenie. W tym stanie uśpienia całą swoją funkcjonalność komunikacyjną urządzenia zachowuje i może być w każdej chwili wybudzone. To 40-45mA jest przy zasilaniu 12V urządzenia z mostkiem i stabilizatorem L7805.

Ponawiam pytanie z mojego drugiego posta i czekam na inne propozycje:)
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Te 45 mA w całości idzie przez 7805 na 5V? Jeśli tak, to lepiej dać w stacjach końcowych układy impulsowe, które pozwolą podnieść sprawność stabilizatora z powiedzmy 40% do powiedzmy 70-80%. Jeśli straty w przewodach będą znaczące (duże odległości), warto też pomyśleć nad podwyższeniem napięcia, co proporcjonalnie zmniejszy prąd i straty. Przy przejściu z 12 na 24 zmniejszasz straty w przewodach i podwyższasz przepustowość energii o 50%
  • Poziom 10  
    Tak te 45mA to już idzie przez 7805 mierzone przy zasilaniu 12V. Impulsowymi się jeszcze nie bawiłem możesz podać jakieś konkretne symbole?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Ja używam MC34063. Bardzo tani i wygodny układ. Ostatnio testowałem go z małymi dławikami SMD, ale te się nie sprawdzają. Niezłe są tzw przeciwzakłóceniowe z TME. Szczegóły w datasheet i pod "Szukaj"

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic736802.html

W przypadku małych prądów (kilkanaście mA) stosowanie TAKIEGO układu impulsowego może być nieopłacalne, natomiast wyżej sprawność tego zasilacza rośnie.

dodano po kilku dniach
    Jeśli sprawność układu jest ważniejsza od jego ceny, mamy układy z niskim prądem jałowym np. LTC1174

http://www.linear.com/pc/downloadDocument.do?navId=H0,C1,C1003,C1042,C1033,P1391,D4282
    http://www.linear.com/pc/productDetail.jsp?navId=H0,C1,C1003,C1042,C1033,P1391

Stosując taki układ jesteś zielony (EKOenergetyczny) ;-) w szerokim zakresie prądów wyjściowych. Niestety taki układzik kosztuje coś koło 30 zł