Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini Piła do pcb i drobnych przedmiotów

12 Lip 2007 07:40 9297 20
  • Poziom 32  
    Witam serdecznie :)

Wiem, że to może nie do końca elektryczny temat ale jeśli jest w złym dziale to proszę o przeniesienie :)

Chciałbym zmajstrować mini-piłę tarczową, którą mógłbym postawić na blacie, przycinać nią płytki PCB i ewentualnie jakieś drobne listewki czy sklejkę. Teraz pytanie - jaki napęd ?
    Rozważam 2 możliwości - silnik od miksera lub silnik od maszyny do szycia ( tyle narazie udało mi się zdobyć ). Myślę, że jako ostrze dobra byłaby taka cienka tarcza do szlifierki tarczowej ( flex popularnie ). Szybkie ścieranie się nie jest dużym problemem, takie tarcze drogie nie są.

Wiem,ze lepiej byłoby kupić piłę włośnicową czy coś takiego ale nie stać mnie, to ma być konstrukcja jak najbardziej budżetowa :)
  • PCBway
  • Poziom 17  
    19 .99 sklep Bied...stonka.Kupujesz szlifierke katowa .Wycinasz w jakims kawalku blatu otwór na wielkosc tarczy i przykrecasz od spodu szlifierke .I masz mini cerkulatke .Silnik od maszyny czy miksera bedzie troche za slaby .Zrobilem kiedys mini pile z silnikiem od ruskiej Wiatki na przelozeniu i czasem pila stawala przy cieciu pilsni.
  • Poziom 32  
    akurat u mnie nie ma promocji zadnych ;p
    poza tym jak wygladalaby kwestia mocowania, musialoby byc dosyc solidne a opaski z blachy srednio widze... a moze jest jakis sposob inny :)

propozycja ciekawa aczkolwiek szukam jeszcze jakichs pomyslow :)
  • PCBway
  • Poziom 35  
    Witam !! Pracowałem u - powiedzmy - stolarza precyzyjnego i zrobiłem chyba z 5 piłek do cięcia listewek , sklejki ( cienkiej ) i generalnie drobiazgów . Piłka z silnikiem z wiatki również była - cięła całkiem dobrze . Niestety co do PCB to raczej kanał - frezy i piłki do drzewa miały krótki żywot ( w końcu to laminat szklany ) . Prawdę powiedziawszy jak bym miał szlifierkę kątową na blacie i nią przecinał to chyba bym po godzinie oszalał ( o ile szlifierka by nie padła ) . Silniki do takich małych piłek stosowałem z pralki ' frania " ( były dwie wersje ) , miały po 180W i dawały sobie radę . pozdrawiam !!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Może poszukać wśród narzędzi dla modelarzy lub zaopatrzyć się w Dremela lub jakiś jego tańszy klon...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    Coś powiadomienia o odpowiedzi średnio działają :/
    Dremel - taaak super ale nie na moją kieszeń ( jak narazie ) :(
    Elektrit - szpikulec tak, ale przy prostych cięciach, a co jak płytka musi mieć np. trójkątne wcięcie ? Średnio tak chce się łamać :/

Z tymi silnikami od pralki pomyślę, zdaje mi się że wujek dziewczyny ma gdzieś starą Franie :)

A co z silnikami od odkurzacza ?

Narazie temat otwarty :)
    Stosując silniki od pralek, odkurzaczy, przypominasz myśliwych z Monthy Pythona, którzy się wybrali z artylerią na komary... Po prostu za duże to jest... Sam napęd będzie wielkich rozmiarów. Już lepiej zespół napędowy od maszyny do szycia. A najlepiej spróbować jakiś silnik na niższe napięcie. A jakieś "odpowiedniki" Dremela można już mieć za około 100 zł. A to chyba nie jest jakaś straszna suma.
    Zastanów się jeszcze nad wykorzystaniem napędu z małej frezarki górnowrzecionowej do drewna. Koszt takiej supermarketowej, to też jakieś 100 - 130zł. Możesz sobie zamontować taką od spodu jakiegoś stołu i wypuścić na górę mały frez. I będziesz mógł ciąć każdą linię.
  • Poziom 42  
    tarcza typu "flex" nie nadake się do drewna...
    tanim i BEZPIECZNYM rozwiązaniem jest zakup gotowego urządzenia...
    http://www.allegro.pl/item215541830_pilarka_stolowa_do_drewna_1050_w_firmy_eurotec.html
    co do budowy to 300 w silnik to bardzo ubogie minimum, silnik od odkurzacza się nie nadaje bo ma za wysokie obroty, po za tym w tego typu urzadzeniach nie stosuje sie rzczej silników komutatorowych
  • Poziom 32  
    Takie urządzenie jak wyżej połamie mi płytki - zobacz jakie to ma zęby :/

W sumie z tym silnikiem od pralki to macie rację - za dużo.

Ta frezarka mnie zaciekawiła, masz może jakieś foty ?
    Kortyleski, a jak ty sobie wyobrażasz cięcie taką tarczą płytek pcb? 8-O :D
    Do drewna, ale też nie do drobnych prac, się nadaje. Ale ja bym w to płytki drukowanej nie włożył... Do tego jednak przydała by się jakaś delikatniejsza maszyna. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Wklep sobie w alledrogo lub google: frezarka górnowrzecionowa.

PS. Proszę nie podawać linków do aukcji. Wygasną one wkrótce i będą prowadzić donikąd i zaśmiecać dyskusję. Dziękuję.
  • Poziom 35  
    Witam !! Z pewnością inna musi być maszynka do cięcia PCB a inna do drewna . Co np. znaczy małe detale drewniane ? . Dla jednego małe to deska 20mm dla innego listewki 2mm . Pcb tnie się ( profesjonalnie ) kilkoma metodami - noże krążkowe , frezy palcowe w kształcie litery V , tarcze diamentowe . Osobiście od wielu lat tnę PCB nożycami stołowymi do blachy - cicho , dokładnie . Piłki do drewna z silników od " franki " nie są wcale duże a dokładność możliwa do uzyskania ( o ile o to chodzi ) jest wystarczająca . Można przycinać detale co do dziesiątych milimetra . Nacinałem tak podstrunnice do gitar - a tam musi być dokładnie . pozdrawiam !!
  • Poziom 32  
    Drobne - jakieś małe listewki, cienka sklejka... do dużych rzeczy to przyszły teściu ma prawdziwą piłę ;)

Jeśli powiedzmy wybrałbym silnik od frani lub podobny to czym ciąć jeśli tarcza od flexa nie jest dobra ( oczywiście taka cieniutka ) ?

Ogólnie chodzi mi o to, ze to przy naprawie bądź majsterkowaniu o wiele więcej czasu zajmuje mi babranie się z docinaniem, piłowaniem itp niż sama elektronika a że jestem leniwy to chciałem mieć takie 'cuś' ;)

Nie będzie to zbytnio przeciążane, żadnej produkcji seryjnej itp.

--EDIT--

Znalazłem takie coś najtańsze - tym się jeździ po materiale czy jak
    Tak. Tym się jeździ o materiale lub przykręca do ramienia i na zasadzie cyrkla wycina okręgi. Można też to cudo obrócić, przykręcić od spodu do stołu, wypuścić przez ten stół tylko trzpień z frezem i mieć maszynkę, an której można frezować różne kształty.
  • Poziom 32  
    A jak z jakością takich skili ? Wydam 100 a za pol roku rozleci sie od luzow na lozyskach....

A propos tej frezarki - jak to będzie wtedy z wymianą freza lub zanieczyszczeniami dostającymi się 'do dziury' z frezem ? Nie zatrą mi maszyny ?
    Prosiłem by nie podawać linków do aukcji!
    Łożyska nie powinny się zatrzeć w tej górnowrzecionówce. Choć dobrze by było dać tam jakiś nawiew, czy jeszcze lepiej wyciąg do wiórów. A wymianę freza trzeba jakoś sprytnie obmyślić.
  • Poziom 34  
    neo_dc napisał:
    A jak z jakością takich skili ? Wydam 100 a za pol roku rozleci sie od luzow na lozyskach....

A propos tej frezarki - jak to będzie wtedy z wymianą freza lub zanieczyszczeniami dostającymi się 'do dziury' z frezem ? Nie zatrą mi maszyny ?

Mam taką (dremmel był trochę za drogi) od kilku miesięcy i dość często ją katuje (rurki miedziane, radiatory, blacha) i na razie się nic nie zanosi, że się rozleci. Jak dla mnie obowiązkowa rzecz w warsztacie. A kupiłem ją do usuwania blaszanych ekranów w komórkach więc do precyzyjnych rzeczy też się nadaje.
  • Poziom 42  
    pokazałem aukcję co trwa 7 dni.... jako przykład! tarcze sie zmienia na drobnozębną.....laminat tnie prawie jak laser...
  • Poziom 32  
    Hmmm na chwilę obecną doszedłem do wniosku, że nie opłaca się robić swojego urządzenia. Rozważam tę frezarkę, skila albo tą pilarke.

Do kolegi powyzej, uzywales takiego urzadzenia osobiscie ? Jakiej tarczy uzywasz do pcb ?

Jedno pytanie jeszcze co do tej pilarki - da się tym ciąć kafelki ? :D To tak poza tematem :)

dołączam obrazek pilarki jak aukcja juz wygaśnie :)
  • Poziom 32  
    Po dłuższym namyśle stwierdziłem, że zakupię takiego Skila. Dremmel zbyt drogi a pegasus szkoda kasy. Wygląda dość solidnie jak na swoją cenę.

Piła odpada ze względu na dość duże rozmiary i troszkę cenę. Przy mojej częstotliwości prac raczej nie jest niezbędna, a może ciąć tylko prosto :)

A frezarka ? Kusi oj kusi... ale to na przyszłość. Jednak taki Skil ma troszkę więcej zastosowań ( np. auto ).

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się wypowiedzieli, mam nadzieję, że punkciki doszły :) Czasem nie warto kombinować jak koń pod górę jak można kupić :) Temat tym samym zamykam.