Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czego uzyć do pomiaru ciśnienia w otwartym zbiorniku??

31 Paź 2003 13:23 2281 9
  • Poziom 11  
    albo bardziej precyzyjnie - chciałbym zrobić (dość) dokładny wskażnik poziomu paliwa w baku. po kilku pchaniach przestałem lubić obecny :wink:
    pierwsze, co wpadło mi do głowy, to pomiar ciśnienia paliwa nad czujnikiem....ale nie jest to jedyny sposób.w kazdym razie, nie wiem czy sa tak czułe cisnieniomierze (czy jak toi nazwac) które bedą reagowały na zmiane ciśnienia w 50 l zbiorniku.
    zawsze zostaje jeszcze metoda liniowa - ale tez nie wiem czego uzyc jako "pływaków".
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    może po prostu pływak ? czyli zwykły pusty w środku kawałek plastiku, lekkie drewno, korek. który podczas osiągnięcia odpowiedniego stanu podnosi magnes, który wchodzi przez prowdadke do kontaktronu, który zwiera obwód.

w sumie możesz na dnie zbiornika wywiercić dziure i dostawić tam zagłębienie na którego końcu byłby manometr, w zależności od dokładności manometru bedziesz uzyskiwał lepszy bądź gorszy pomiar, technika wykreowała różne rodzaje manometrów więc trzeba powybierać.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    cisnienie cieczy na dno , im większa masa słupa cieczy (benzyny) tym wyższe ciśnienie na powierzchnie. Czyli w rezultacie im większa objętość.
  • Poziom 37  
    Dobre są tensometryczne czujniki ciśnienia hydrostatycznego ,które mierzą ciśnienie zależne od wysokości słupa cieczy ,ale jak napisał JarekOr taki czujnik może kosztować więcej niż nowy zbiornik.
  • Poziom 30  
    Tyle tylko ze taki pomiar bedzie dokladny tylko wtedy gdy pojazd nie bedzie sie poruszal
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A nie wystarczy ordynarna lampka rezerwy? wykombinować jakiś czujnik/zestyk co jak się wynurzy zapali lampkę.
  • Poziom 11  
    po pierwsze dziekuje za zainteresowanie
    po drugie - gdzieś w sklepach imetrnetowych znalazłem taki tensometruychny czujnik cismnienia cena koło 60 zeta, tylko nie specjalnie wiem jak i do czego go popodłączac:) stad moje pytanie...
    po trzecie samochód nissan micra staruszek, wsie czesci sprowadzane i to ze szrotów najczesciej niemieckich - a co sie z tym wiaze, tanie nie sa:)
    po czwarte, tak naprawde, to nie wiem na ile zepsuty jest wskaźnik z pływakiem, nie byłbym soba, jak bym go nie wyciagnął i nie rozebrał. niby wszystko działa, ma deczko powycierane scieszki, lae wskazówka w analogowym zegarku sie podnosi i opada. cały szkopół tkwi w tym, ze rezerwe pokazuje mi gdzieś w połowie baku:))) i puźniej jezdze na oko:)

odnośnie rozwiazań z lampka na rezerwie, to chyba nie jest takie proste - jest to zbiornik paliwa, a kazdy łącznik raczej iskrzy,nawet przy minimalnym obciazeniu, a ajkoś nie usmiecha mi sie wiedziec, ze cos mi nagle moze zaiskrzyć w baku i.....bum , zegnaj doczesne istnienie:)))
    nawet zastanawiałem sie, czy nie zastosowac kilku rezystorów zbocznikowanych mikrowłącznikami z pływaczkami tak,ze w miare wzrostu poziomu paliwa zwiększa sie tylko rezystancja przewodu (coś na kształt rezystora nastawnego) i sterowanie tym tranzystorami połączobymi z diodami. ale również nie wiem, czy uniknę iskrzenia (nawet przy pomijalnie małym obciążeniu) i jaki układ mógł by to odbierac. niestety jestem elektrykiem od tych wyższych prądów:) i łatwiej dobrac mi przewody linii czy transformator niz takie maleństwa:)aczkolwiek, gdzies tam po drodze edukacji łyknąłem deczko elektroniki - zbyt mało jak sie okazuje:)