Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki bezpiecznik do zasilacza?

CortheZ 13 Jul 2007 13:10 4542 6
Tespol
    CortheZ
    Level 10  
    Witam

Zbudowałem zasilacz do lodówki turystycznej, Na toroidzie 12V / 150W
    Stabilizator na mostku z diod schottkiego (10A). Zasilacz ma pracować na stałe z prądem ok 4A (lodówka mam moc 48W) jaki zastosować bezpiecznik lub bezpieczniki jak je policzyć ?

pozdrawiam
    CortheZ
  • Tespol
    robson24-78
    Level 19  
    Witam.

Trochę przesadziłeś z tym zasilaczem... Skoro lodówka ma 48W mocy, w zupełności starczyłoby trafo o mocy 100W (zaoszczędzone parę zł...) Przy tak dużym zasilaczu prędzej pójdzie z dymem lodówka (przy jakiejkolwiek awarii) ;) Ja użyłbym bezpiecznika 6,3A.

Pozdrawiam
  • Tespol
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Tak nawiasy to proponuję zastosować jeszcze jakiś kondensator elektrolityczny wygładzający napięcie na wyjściu zasilacza (równolegle), o ile ta lodówka jest na ogniwie Peltiera. Wtedy będzie lepiej działać - większa sprawność ogniwa. Najlepiej ogniwa Peltiera zasilać z przetwornic impulsowych bo dają cały czas napięcie na jednym poziomie a nie w postaci pulsów wyprostowanego sinusa. Kondensator powinien poprawić tą sytuację znacząco.

Co do bezpiecznika (po pierwotnej stronie trafo - o ile o to chodzi):
    Ten trafo przy obciążeniu znamionowym pobiera z sieci około 0,6A. Zakładając margines i zwiększając bezpiecznik do wartości najbliższej pewnie okaże sie że 1A czy 1,5A będzie za mało i przy załączaniu się spali. Powodem jest impuls prądu przy załączaniu na magnesowanie rdzenia i na ładowanie kondensatora (tego dołożonego). Zaradzić temu można dodając do zasilacza układ softstartu (słowo kluczowe softstart do toroida). Jest o tym sporo na forum np tu: schemat w 14 poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic126522.html
    Układ ten najpierw załącza trafo do sieci przez rezystory - ograniczając impuls prądu, a po chwili załącza trafo na pełne napięcie sieci.
    Takim najprostszym softstartem może tu być termistor (albo i dwa) włączony szeregowo w uzwojenie pierwotne. Taki termistor można kupić albo pozyskać ze starego zasilacza komputerowego. W każdym bądź razie takie łatwe to nie jest. Trzeba popróbować i dać najmniejszy jakiego nie będzie paliło przy załączaniu.
    CortheZ
    Level 10  
    Witam

Takie trafo miałem poprostu pod ręką wiem że jest z dużym zapasem ale za darmo ;)
    Co do kondensatora to masz rację powinien być mam przygotowany 10000uF/35V ale po kilku perypetiach z mostkami które strasznie sie nagrzewały zrobiłem mostek na diodach Schottky'ego mają one mniejszy spadek napięcia od zwykłych prostowniczych w wyniku czego napięcie wyjściowe też jest większe i tu jest spoko lecz bez kondensatora a po dołożeniu kondensatora napięcie przy pracującej lodówce jest około 18V i wtedy lodówka strasznie chałasuje wentylatorami. Myślałem nawet żeby odwinąć kilka zwojów z uzwojenia wtórnego tak by uzyskać około 14V-15V. Czy bezpiecznik 6,3A wystarczy ? A co z tym układem softstartu powinien być do tego toroida, czy mniejszy toroid bedzie sprawiał mniej problemów przy włączaniu?

Pozdrawiam
    Corthez
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Jak wkładasz wtyczkę do gniazdka i idą iskry to można dać softstarta w postaci termistora, jak masz pod ręką. 150W to nie jest tak dużo, i jak nie sprawia kłopotów to nie musi koniecznie być układu softstartu.
    Przy większych trafo, np w zasilaczach solidniejszych wzmacniaczy gdzie nie dość impulsu prądu magnesowania rdzenia jeszcze trzeba naładować ogromne pojemności filtru to układ softstartu jest niemal niezbędny, gdyż bez niego wyskakują bezpieczniki w domu. W tym wypadku, jak już masz 150W, to zmiana na nieco mniejszy niewiele zmieni. Powinno wystarczyć.
    G.A.P.A
    Level 16  
    Witam
    Koledzy nie przesadzajmy z tym softem. Z tego co mi wiadomo softa stosuje się od 250W w góre poniżej nie ma to zbytniego sensu.
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Co prawda to prawda, ale softstarcik pozwala elegancko dobrać bezpiecznik od strony sieci, który pozwoli tafku pracować przy obciążeniu znamionowym, a jak będzie przeciążenie to "mu odpuści". Tak ogólnie. Pozdrawiam