Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki bezpiecznik do zasilacza?

13 Lip 2007 13:10 3525 6
  • Poziom 10  
    Witam

Zbudowałem zasilacz do lodówki turystycznej, Na toroidzie 12V / 150W
    Stabilizator na mostku z diod schottkiego (10A). Zasilacz ma pracować na stałe z prądem ok 4A (lodówka mam moc 48W) jaki zastosować bezpiecznik lub bezpieczniki jak je policzyć ?

pozdrawiam
    CortheZ
  • Poziom 19  
    Witam.

Trochę przesadziłeś z tym zasilaczem... Skoro lodówka ma 48W mocy, w zupełności starczyłoby trafo o mocy 100W (zaoszczędzone parę zł...) Przy tak dużym zasilaczu prędzej pójdzie z dymem lodówka (przy jakiejkolwiek awarii) ;) Ja użyłbym bezpiecznika 6,3A.

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Tak nawiasy to proponuję zastosować jeszcze jakiś kondensator elektrolityczny wygładzający napięcie na wyjściu zasilacza (równolegle), o ile ta lodówka jest na ogniwie Peltiera. Wtedy będzie lepiej działać - większa sprawność ogniwa. Najlepiej ogniwa Peltiera zasilać z przetwornic impulsowych bo dają cały czas napięcie na jednym poziomie a nie w postaci pulsów wyprostowanego sinusa. Kondensator powinien poprawić tą sytuację znacząco.

Co do bezpiecznika (po pierwotnej stronie trafo - o ile o to chodzi):
    Ten trafo przy obciążeniu znamionowym pobiera z sieci około 0,6A. Zakładając margines i zwiększając bezpiecznik do wartości najbliższej pewnie okaże sie że 1A czy 1,5A będzie za mało i przy załączaniu się spali. Powodem jest impuls prądu przy załączaniu na magnesowanie rdzenia i na ładowanie kondensatora (tego dołożonego). Zaradzić temu można dodając do zasilacza układ softstartu (słowo kluczowe softstart do toroida). Jest o tym sporo na forum np tu: schemat w 14 poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic126522.html
    Układ ten najpierw załącza trafo do sieci przez rezystory - ograniczając impuls prądu, a po chwili załącza trafo na pełne napięcie sieci.
    Takim najprostszym softstartem może tu być termistor (albo i dwa) włączony szeregowo w uzwojenie pierwotne. Taki termistor można kupić albo pozyskać ze starego zasilacza komputerowego. W każdym bądź razie takie łatwe to nie jest. Trzeba popróbować i dać najmniejszy jakiego nie będzie paliło przy załączaniu.
  • Poziom 10  
    Witam

Takie trafo miałem poprostu pod ręką wiem że jest z dużym zapasem ale za darmo ;)
    Co do kondensatora to masz rację powinien być mam przygotowany 10000uF/35V ale po kilku perypetiach z mostkami które strasznie sie nagrzewały zrobiłem mostek na diodach Schottky'ego mają one mniejszy spadek napięcia od zwykłych prostowniczych w wyniku czego napięcie wyjściowe też jest większe i tu jest spoko lecz bez kondensatora a po dołożeniu kondensatora napięcie przy pracującej lodówce jest około 18V i wtedy lodówka strasznie chałasuje wentylatorami. Myślałem nawet żeby odwinąć kilka zwojów z uzwojenia wtórnego tak by uzyskać około 14V-15V. Czy bezpiecznik 6,3A wystarczy ? A co z tym układem softstartu powinien być do tego toroida, czy mniejszy toroid bedzie sprawiał mniej problemów przy włączaniu?

Pozdrawiam
    Corthez
  • Poziom 24  
    Jak wkładasz wtyczkę do gniazdka i idą iskry to można dać softstarta w postaci termistora, jak masz pod ręką. 150W to nie jest tak dużo, i jak nie sprawia kłopotów to nie musi koniecznie być układu softstartu.
    Przy większych trafo, np w zasilaczach solidniejszych wzmacniaczy gdzie nie dość impulsu prądu magnesowania rdzenia jeszcze trzeba naładować ogromne pojemności filtru to układ softstartu jest niemal niezbędny, gdyż bez niego wyskakują bezpieczniki w domu. W tym wypadku, jak już masz 150W, to zmiana na nieco mniejszy niewiele zmieni. Powinno wystarczyć.
  • Poziom 16  
    Witam
    Koledzy nie przesadzajmy z tym softem. Z tego co mi wiadomo softa stosuje się od 250W w góre poniżej nie ma to zbytniego sensu.
  • Poziom 24  
    Co prawda to prawda, ale softstarcik pozwala elegancko dobrać bezpiecznik od strony sieci, który pozwoli tafku pracować przy obciążeniu znamionowym, a jak będzie przeciążenie to "mu odpuści". Tak ogólnie. Pozdrawiam