Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka (transformator) toroidalna

_milcek_ 13 Lip 2007 16:45 977 6
  • #1 13 Lip 2007 16:45
    _milcek_
    Poziom 19  

Witam
    Ostatnio kupiłem 3 trafa toroidalne 12V 33VA za 7zł sztuka no i wszystko dobrze do próby podłączenia, bo przewody podłączone do miedzianych uzwojeń są aluminiowe. To mnie jeszcze nie zadziwiło ale po podłączeniu przeżyłem niezły szok. Poczułem zapach spalenizny a dokładnie topiącej się parafiny bo troszkę pod trafem jej było. Jak się okazało trafo bez problemu topiło parafinę i nie dało się go utrzymać bo parzyło w ręce. Nie wiem czemu
    on się tak grzeje bo podłączony jest na 100 % prawidłowo grzeje się z obciążeniem i bez nawet jak podłączyłem malutki silniczek który pobiera 0,5A

0 6
  • Pomocny post
    #2 13 Lip 2007 16:53
    bodzio18
    Poziom 15  

sprawdź jeszcze raz podłączenia ponieważ nie powinien się tak grzać. chyba ze już wcześniej był przegrzany

0
  • #3 13 Lip 2007 17:04
    _milcek_
    Poziom 19  

Podłączenia sprawdzam w ten sposób, że z uzwojeniem szeregowo daje żarówkę 230V np, 50w i jeśli żarówka się zaświeci to znaczy że to jest uzwojenie niskonapięciowe a jeśli nie to znaczy że to jest uzwojenie 230V. Postaram się jeszcze sprawdzić resztę transformatorów.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Lip 2007 17:47
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Może to szajs z dalekiego wschodu z ilością zwojów uzwojenie pierwotnego dobraną na zasadzie "dopóki się izolacja nie topi to jest dobrze".
    A może transformator jest na 110V? Ostatnio właśnie widziałem takie na allegro, były w bardzo atrakcyjnej cenie, niestety przydatność w naszych warunkach niewielka.
    Może też być zwarty zwój, albo pęknięty rdzeń.

0
  • #5 14 Lip 2007 08:28
    _milcek_
    Poziom 19  

To jest ta aukcja http://allegro.pl/item202279003_202279003.html
    trafo jest na 220V ale muszę sprawdzić resztę traf bo dopiero wczoraj je w łapach miałem. Możliwe że w czasie transportu rdzeń pękł ale to wszystko było tak opakowane, że to niemożliwe. Jak zjem śniadanie to od razu biorę się za sprawdzanie.
    Dodano:
    Tylko jedno trafo jest zepsute reszta działa i jest zimna nawet po 10 minutowym pracowaniu. Nie wiem czy uda mi się odzyskać kasę za trafo bo komentarz wystawił mój brat który tak jak i ja myślał że trafa są dobre( podłączyłem jedno do sieci zobaczyłem że daje odpowiedni prąd więc wszystko powinno być dobrze). Nawet nie wiem czy ja bym oddał kasę za trafo bo kupujący mógł je uszkodzić samemu.

0
  • Pomocny post
    #6 15 Lip 2007 02:17
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

_milcek_ napisał:
    Możliwe że w czasie transportu rdzeń pękł ale to wszystko było tak opakowane, że to niemożliwe.

Jak to było pocztą polska wysłane, to wszystko jest możliwe. Raz widziałem jak z pociągu na peron wyfrunęła paczka z naklejką "uwaga szkło".

0
  • #7 15 Lip 2007 10:20
    _milcek_
    Poziom 19  

No i to było poczta polska wysłane ale już po ptokach bo za późno wysyłka dostarczona ok. 20 czerwca.

0