Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w budowie suba aktywnego

13 Lip 2007 19:35 2639 36
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam zamiar zbudowa subwoofer aktywny z 2 głosników STX GDN 32-150-8 ss napedzany wzmacniaczem irek 2 na mostku TDA7294
    czy do tego modułu wystarczy podpiąć zasilanie( trafo+kondensatory +mostek prostowniczy)
    czy w tym module wmontowane jest ciche załączanie kolumn(czy coś podobnego)??
  • Poziom 12  
    Cze.

1. Obawiam sie ze ten TDA jest za słaby.
    2. Opoznienia zalaczania glosnikow nie ma na pewno, ale... wszystko mozna dokupic. Jeszcze do scalaka bedziesz potrzebowal porządnego radiatorka.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Ja bym tych mułów nie kupił, a jak już to do mostu TDA wystarczy jeden głośnik. Z tym cichym załączaniem chodzi Ci o soft start dla suba? Jak zrobisz to będzie :) na schemacie jest (chyba mówimy o tym samym schemacie). Co do zasilania, to tak jak napisałeś: trafo+kondensatory +mostek prostowniczy.
  • Poziom 14  
    Chodzi mi o to ze po włączeniu wzmacniacza dopiero po chwili włączają sie kolumny.
    Jeden hmm.... jak jeden do Br to już chyba lepszy bezie GDN 27-150
  • Poziom 23  
    No to mówimy o tym samym ;) ten soft start musi być we wzmacniaczu od kolumn jak ma opóźniać ich włączanie.
    Tak wogóle to jest to głośnik do obudowy zamkniętej, ale zdecydowana większość wkłada go w BR i są zadowoleni, więc też możesz spróbować. Proponuje Ci najpierw go zamknąć, posłuchać jak gra a później dołożyć BR. Jak będzie gorzej to można go zakreić.
  • Poziom 14  
    mam jeszcze jedno pytanie czy z trafa 300w 2*35v da sie zasilić 2 mostki tda 7294??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    nie bardzo bo masz za wysokie napięcie trafo po wyprostowaniu i odfiltrowaniu przekroczy ono napięcie bezpieczne dla tej kości a po drugie moc tego trafa moze okazać sie za mała wszystko zalezy od tego czy planujesz czesto słuchać na tak zwanego maxa jak nie to mozna zaryzykować z taką mocą trafa
  • Poziom 14  
    jak za duże ??
    przecież ta kostka ma napięcie zasilające do 45v
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    tzn ze nie nadje sie nawet do jednego mostka?? :cry:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    to źle :cry:
    da sie jakoś zmniejszyć napięcie transformatora(odwinąć zwoje)??
  • Poziom 23  
    mkopec napisał:
    to źle :cry:
    da sie jakoś zmniejszyć napięcie transformatora(odwinąć zwoje)??

Właśnie sobie odpowiedziałeś :) jeśli to toroid, to kwestia kilku zwojów.
  • Poziom 14  
    tylko ze to jest zwykły transformator ze starego wzmacniacza
  • Poziom 14  
    zdjęcia mogę jedynie telefonem (nokia 6230) a zamieszczę je dopiero wieczorem;p

Dodano po 3 [godziny] 38 [minuty]:

aha i jeszcze jedno czy da sie zrobić końcówkę mono z 2 mostków tda7294 i jaka wtedy będzie moc takiego wzmacniacza??
  • Poziom 33  
    Witam czy kolega zakupił już kości tda 7294 jeśli nie to może warto sie zastanowić nad tym
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al35z&sid=493f1563
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?show=AltronZestawy&sort=id&sid=493f1563
    cena trocheę wyższa ale widze ze z rozebraniem trafa mogą być problemy może sie to udać ale potem trafo bedzie mocno bzyczeć a zasilanie tej końcówki z altrona to +-50 volt
    lub na tym
    Pomoc w budowie suba aktywnego
    wiem z doświadczenia ze kostki tda 7293 powinny wytrzymac to napiecie w tej konfiguracji i moc powinna być zadowalająca
  • Poziom 14  
    Jeszcze nie kupiłem. Zaniosłem te transformator do gości który sie na tym zna i powiedział mi ze bez problemu mogę pod niego podpinać TDA 7294.
    Co będę jeszcze musiał dokupić do tego modułu z altrona??
  • Poziom 33  
    to coś słabo sie zna za duże napięcie i tu nie ma co dyskutować do tego modułu potrzebny ci jeszcze filtr do suba tez np z altrona plus mostek prostowniczy i kilka kondensatorów do tego i twoje trafo bedzie do tego pasować najwazniejsze no i 200 watt jest
  • Poziom 14  
    zasilanie ma od starego wzmacniacza;p 4 kondensatoru 4700uF
    a soft start i zabezpieczenie kolumn??

Dodano po 2 [minuty]:

zasilanie ma od starego wzmacniacza;p 4 kondensatoru 4700uF
    a soft start i zabezpieczenie kolumn??
  • Poziom 14  
    wiem
    mostek tda miał być od irka2.
    a jakiegoś przed wzmacniacza nie potrzeba do tego??
  • Poziom 33  
    co do tego przedwzmacniacza to jego rolę przejmie filtr kótry w budowie suba jest bardzo potrzebny
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al18z&sid=61dfc29b
    możesz zrezta taki filtr zrobic samemu to koszt około 15 z do 20 zł i 1 godzina czasu
    przepraszam ze tak polecam tego altrona i jego zestawy ale ten sklep mam prawie za rogiem i wiem ze robia przyzwoite zestawy i wcale nie za wygórowaną cene mysle ze jak byś to wszystko poskładał i podłaczył to twojego trafo byłbyś bardzo zadowolony bardziej niz z kostek tda 7294
  • Poziom 14  
    Z tych części które wymieniłeś da sie już złożyć kompletny wzmacniacz??
    a ten Holton da sobie radę z 2 stx 32 150??
  • Poziom 33  
    A więc
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al18z&sid=61dfc29b
    plus
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al35z&sid=61dfc29b
    plus
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al24z&sid=61dfc29b
    plus twoje trafo i zasialacz(mostek i kondy) plus oczywiscie radiator to jest komplet
    co do mocy może być odczuwalny pewny niedosyt mocy jak sie przyzwycaisz już do drgań wszystkimebli i okien eheheh na pewno lepiej sobie poradzi niz mostek tda
    to bedzie potwór 2 głosniki nie za duzo???
    P.S. skąd wiesz że to HOLTON?
  • Poziom 14  
    wiem ze skarbnicy wiedzy elektroda.pl ;p
    mam pokój 4,5X4,5m i nie wiem czy jeden głośnik mi w nim nie "zginie"
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    JA MAM POKÓJ 4 NA 7 I MI STX 32-150-4 SC NIE GINIE HEEHEH ALE MOŻE WARTO ZROBIĆ TAKIEGO POTWORA W CELACH EDUKACYJNYCH SWOJA DROGĄ jak już to ten wzmacniacz który podałem mogł by upalic jeden głośnik jak beda dwa to powinno byc ok. No i chyba to by było tyle w tym temacie i jeszcze jedno tak jak kolega Joker2 proponował może warto zrobic to w obudowie zamnknietej na początek i go posłuchać a potem ewentualnie w br
    jestem bardzo ciekawy efektu koncowego prosiłbym o info jak kolega skonczy tego potwora pozdrawiam i zycze sukcesów w budowaniu