Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory LCD - pytania dotyczące wyświetlania obrazu

13 Lip 2007 23:23 3883 4
  • Poziom 28  
    Monitor LCD ma z góry zdefiniowaną fizyczną rozdzielczość. Puszczenie do tego monitora obrazu w innej rozdzielczości spowoduje, że obraz będzie niewyraźny. Jednak jest pewna ciekawa sprawa:

Istnieją monitory mające rozdzielczość 1280*1024. Wiele gier i programów dla DOS oraz gier dla Windows pracuje w rozdzielczości 640*480. Po pomnożeniu wymiarów obrazu otrzymujemy rozdzielczość 1280x960. Wydaje się, że w tym przypadku monitor powinien wyświetlać ostry obraz. Piksel obrazu zajmowałby 4 piksele wyświetlacza. Na górze i na dole obrazu byłyby niewielkie czarne marginesy o szerokości 32 piksele, ponieważ ((1024-960)/2)=32.

W związku z tym pojawia się pytanie:
    Czy jak się na monitor 1280x1024 puści obraz 640x480 to czy obraz będzie wyraźny właśnie z opisanego powodu, czy monitor będzie go i tak interpolować przez co obraz będzie nieco rozmazany? A jak interpolować, to czy będzie to robić proporcjonalnie (wysokość i szerokość 2x więc zostaną marginesy) czy na cały ekran, co spowoduje obniżenie jakości?

W pliku LCD.RAR załączam przykładowe obrazy wygenerowany w emulatorze DosBox. Który z nich jest najbliższy temu, jaki zobaczę na monitorze LCD 1280x1024?

W pliku SZTUCZKA.RAR zamieściłem opis pewnej sztuczki, który kiedyś sam napisałem. Ona jest przedstawiona na monitorze kineskopowym. Wydaje mi się, że na LCD połączonym przez D-Sub też ta sztuczka powinna działać. Czy będzie działać z takim samym skutkiem również na złączu DVI? Celem tej sztuczki jest uzyskanie obrazu niższej rozdzielczości niż rozdzielczość matrycy, ale bez interpolacji (monitor jest oszukiwany, bo sygnał, jaki dostaje, jest dostosowany do matrycy). przez to obraz zajmuje część ekranu ale jest bardzo wysokiej jakości.
    Chodzi o to, że ja nie posiadam LCD i nie miałem okazji na LCD tego wypróbować.
  • Poziom 22  
    Mi się wydaje że jak rozdzielczość którą chcemy puścić jest jakąś pod wielokrotnością tej rozdziałki ekranu to wtedy monitor potrafi sobie poradzić z dopasowanie rozmiaru piksela obrazu źródłowego. Inaczej robi się znana kiszka i obraz się rozmywa.
  • Poziom 11  
    Obraz 640x480 będzie rozciągnięty do rozdzielczości matrycy bez marginesów (więc będzie rozmyty). Jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu, tak aby był mały (n te 640x480) w wokół czarna przestrzeń - wtedy powinien pozostać ostry.
  • Poziom 28  
    Jozku napisał:
    Jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu, tak aby był mały (n te 640x480) w wokół czarna przestrzeń - wtedy powinien pozostać ostry.

I właśnie szukam odpowiedzi na to pytanie: Czy wszystkie monitory (lub przynajmniej większość) posiada taką funkcję? Jeżeli nie, to czy idzie "oszukać" monitor w opisany sposób także, jak jest na DVI?
  • Poziom 35  
    Jeśli podłączysz monitor LCD przez DVI, to będziesz miał kilka ustawień dotyczących wyświetlania rozdzielczości nie-natywnych. Np. sterowniki NVidii dają takie możliwości:

Monitory LCD - pytania dotyczące wyświetlania obrazu

1. Skalowanie z poziomu karty (rozciągnięcie na całą powierzchnię ekranu).
    2. Skalowanie z poziomu karty (z zachowaniem proporcji - czarne paski góra/dół lub po bokach).
    3. Skalowanie z poziomu monitora (rozciągnięcie na całą powierzchnię ekranu).
    4. Bez skalowania (1 piksel obrazu to 1 piksel monitora).

Niestety w przypadkach 1-3 jest to tylko interpolacja z filtrowaniem - nawet gdy rozdzielczość obrazu jest o cały rząd niższa (1280x1024 -> 640x512 -> 320x256). Mam wrażenie, że technicznie jest możliwość manipulowania metodą interpolacji przy skalowaniu (oczywiście tym z poziomu karty/sterowników) - gdyby można było na żądanie włączyć interpolację metodą "nearest", to by załatwiało sprawę (choć nie wiem, czy taki ostry obraz nie byłby bardziej męczący na dłuższą metę)...