Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

elemis monitor 6311ST po wymianie trafopowielacza

bedzyn 14 Jul 2007 22:08 1905 23
Computer Controls
    bedzyn
    Level 11  
    Mam z nim problem. Wymienilem trafopowielacz na HB 201. Wyminilem wiekszosc elementow, ktore proponowane byly na forum, oprocz M536 i C588. Nie moge zlokalizowac tych elementow. Ponadto pomiedzy dekoderem a modulem eurozlacza byl rezystor, ktory spalil sie i wypalil dziure w plycie, wiec nie wiem, jakie tam bylo oznaczenie, nie wiem tez jaka byla wartosc tej rezystancji. Na razie stawilem tam zwore. To miejsce laczylo sie z polem R606. Zamiast PR, w tym miejscu byla zwora i rezystor. Zamiast rezystora i zwory w miejsce R606 wsadzilem PR o wartosci 2,2k (wg schematu).
    Po wymianie trafopowielacza mam znieksztalcenia geometrii, pompowanie obrazu, tv wylacza sie przy pojawieniu sie jasniejszych obrazow. Efekt jest taki, ze jak pojawi sie cos jasnego, to najpierw obraz maleje, gubiac kolory, potem telewizor wylcza sie. Nie wiem, co jest. Acha, gdzie ustawic napiecie 142V? Nie znajduje zadnej regulacji w poblizu trafopowielacza. Trafopowielacz ustawilem tak, zeby obraz byl ostry i zeby nie widac bylo powrotow.
  • Computer Controls
    btomko
    Level 34  
    Masz schemat , napięcie 142V ustawia się perkiem w zasilaczu. Po co się za coś bierzesz jak nie masz pojęcia
    bedzyn
    Level 11  
    Nigdy nie wstawialem zamiennikow w telewizory i nie mialem takich problemow. Zawsze jest ten pierwszy raz. Znalzlem ten PR, oki, dzieki, co do reszty, to nadal czekam na sugestie.
    Mirek Z.
    Moderator
    bedzyn wrote:
    nie wiem tez jaka byla wartosc tej rezystancji. Na razie stawilem tam zwore.

Problem to chyba masz z czytaniem schematu. Akurat obwód z tym rezystorem jest istotny.
    Zwory są opisane na płycie.
    bedzyn
    Level 11  
    Mirek Z. wrote:
    bedzyn wrote:
    nie wiem tez jaka byla wartosc tej rezystancji. Na razie stawilem tam zwore.

Problem to chyba masz z czytaniem schematu. Akurat obwód z tym rezystorem jest istotny.
    Zwory są opisane na płycie.

Jak przeczytasz, to napisalem, ze rezystor wypalil dziure w plycie i wypalil oznaczenie tego miejsca. W modelu STP tam jest zwora, to tymczasowo tam wstawilem. A jaki tam byl rezystor to nie wiem, bo na schemacie GO NIE MA!!! Co wiecej.. w szeregu z tym rezystorem jest dioda, ktorej na schemacie tez nie ma. Opis diody: M510. Z tego co wiem, opis tego miejsca, to M... Mnostwo informacji, nie? Reszta jest.. wlasciwie nie ma.. dziura tam jest. Ona jest miedzy M514 a M590. Wiecej na temat tego miejsca nie wiem.
    Remeknapr
    Level 33  
    bedzyn wrote:
    Nigdy nie wstawialem zamiennikow w telewizory i nie mialem takich problemow. Zawsze jest ten pierwszy raz. Znalzlem ten PR, oki, dzieki, co do reszty, to nadal czekam na sugestie.

Długo naprawiasz te telewizory? Skoro nie wiesz nawet, gdzie ustawia się napięcie +B w Elemisie? To o co pytasz, to przedszkole, wręcz abecadło. Proponuję, abyś pytał w dziale dla początkujących.
    bedzyn
    Level 11  
    Problem w tym, ze w miejscu ktore mi sie wydawalo, ze to jest wlasnie ta regulacja, a ktora wszyscy mowicie mi, ze to jest wlasnie to, to jak tam probuje cokolwiek zmierzyc, to telewizor wylacza sie w momencie dotyku. Jak podepne sie na stale miernikiem, to tv nie wlacza sie, tylko miga zielona diodka.
    Jak chcecie, to przerzuccie temat do poczatkujacych, ale no sorki.. z takim problemem nie spotkalem sie jeszcze i tyle.
    A elemisa mam pierwszy raz.
  • Computer Controls
    Mirek Z.
    Moderator
    Rezystorek chyba ma 1k-2k2, diodę lepiej wymień (BAV21 ewent. 1N4148) ale przede wszystkim (o to mi chodziło) sprawdź dalsze elementy w tym obwodzie (ogr. Ik) - na module dekodera. No i znajdź tą zworę. Akurat na trafach HB się nie znam, ale jak znalazłeś opisy, to dokończ prace montażowe.

Dodano po 3 [minuty]:

Napięcia regulować praktycznie nie ma potrzeby, jeśli zostały wymienione przynajmniej 2 małe elektrolity po stronie pierwotnej zasilacza. Chociaż te po wtórnej też są wiekowe.
    bedzyn
    Level 11  
    Mirek Z. wrote:
    Rezystorek chyba ma 1k-2k2, diodę lepiej wymień (BAV21 ewent. 1N4148) ale przede wszystkim (o to mi chodziło) sprawdź dalsze elementy w tym obwodzie (ogr. Ik) - na module dekodera. No i znajdź tą zworę. Akurat na trafach HB się nie znam, ale jak znalazłeś opisy, to dokończ prace montażowe.

Dodano po 3 [minuty]:

Napięcia regulować praktycznie nie ma potrzeby, jeśli zostały wymienione przynajmniej 2 małe elektrolity po stronie pierwotnej zasilacza. Chociaż te po wtórnej też są wiekowe.

Rany, dzieki, takiej odpowiedzi oczekwialem. Ta dioda i rezystor jest wlasnie w ograniczeniu Ik, wywale te PR co wstawilem tymczasowo i zaloze tak jak bylo wczesniej. Szukam jeszcze lokaliozacji M536 i C588, albo nie widze, albo nie wiem...
  • Helpful post
    Mirek Z.
    Moderator
    Ale zauważ, ze dodatkowe elementy, brakujące na schemacie, to tylko usprawnienie dodane przez fabrykę. Najważniejsze elementy - dalsze rezystory, tranzystor, elko, wreszcie scalak (raczej nie widziałem uszkodzonego scalaka z tej okazji) - są na module.
    W kwestii mostka w okolicy trafopowielacza nie pomogę - wieki całe już nie widziałem takiego TV.
    bedzyn
    Level 11  
    Mirek Z. wrote:
    Ale zauważ, ze dodatkowe elementy, brakujące na schemacie, to tylko usprawnienie dodane przez fabrykę. Najważniejsze elementy - dalsze rezystory, tranzystor, elko, wreszcie scalak (raczej nie widziałem uszkodzonego scalaka z tej okazji) - są na module.
    W kwestii mostka w okolicy trafopowielacza nie pomogę - wieki całe już nie widziałem takiego TV.

Powymieniam elki, zobacze co sie zmini.
    Telewizor byl w serwisie niedawno. Serwisant cos podlubal w nim, z tego co zobaczylem, to wszystkie elementy, ktore potrafia sie grzac podociskal do elektrolitow. Efekty juz sa widoczne, bo izolacja na nich zaczela juz sie kurczyc. Cwaniak porobil juz sobie awarie, ktore zaczna wychodzic po kilku miesiacach.
    Dzieki za porade nt. tego rezysora i diody.
    bedzyn
    Level 11  
    Mirek Z. wrote:

Dodano po 3 [minuty]:

Wstawilem 2k2 i zaczelo dzialac. Dioda byla sprawna. Znalazlem to m536 i C588 ( nie bylo na schematcie. Na plycie glownej byly tylko puste otwory, ktore przeoczylem)
    Napiecia zasilania nie ruszalem. Jak tylko dotykalem miernikiem, telewizor przechodzil do standby. Jak wpialem sie na stale, to nie chcial sie wlaczyc (103V mial). Ustawilem na czuja tak, zeby obaz mial wlasciwe proporcje.
    ALUŚ
    Level 36  
    Witam !

Podczas pomiaru napięć TV nie powinien się wyłączać , więc albo mierzysz nie w tym miejscu albo przetwornica nie w pełni sprawna .

+A mierzysz na D 509 .
    bedzyn
    Level 11  
    ALUŚ wrote:
    Witam !

Podczas pomiaru napięć TV nie powinien się wyłączać , więc albo mierzysz nie w tym miejscu albo przetwornica nie w pełni sprawna .

+A mierzysz na D 509 .

Dobrze mierzylem. Ale na r600... Macnalem te diode i zgasl... zimny lut :) dzieki za rade.
    Mirek Z.
    Moderator
    bedzyn wrote:
    Ustawilem na czuja tak, zeby obaz mial wlasciwe proporcje.

Napięcia chyba powinny się zgadzać z podanymi na schemacie?
    bedzyn
    Level 11  
    Mirek Z. wrote:
    bedzyn wrote:
    Ustawilem na czuja tak, zeby obaz mial wlasciwe proporcje.

Napięcia chyba powinny się zgadzać z podanymi na schemacie?

141,8V, wiec mam dobrego czuja:) Ograniczenie pradu kineskopu tez ustawilem tak, zeby obraz byl wyrazny, ostry i jasny... Aczkolwiek pierowtnie dzielnik byl zrobiony za pomoca rezystorka i zworki. Jak przywrocilem dawny uklad, to obraz byl blady i bez polotu. Wsadzilem PR2,2K i obraz zrobil sie bardziej soczysty. Niestety pojawil sie zgrzyt. Mimo ograniczenia pradu do minimum, jak podkrecam ostrosc z OSD, to na bardzo jasnych scenach, tv potrafi sie wylaczyc (PR ma jakas rezystancje stykow). Popracuje jeszcze nad tym, ale wymiana kilku elek powinna pomoc. Tak mi sie przynajmniej wydaje.

P.s. Na schemacie nie dopatrzylem sie napiec i patrzylem z tego, co zamiescili forumowicze o zamiennikach do tego kieskopu
    Mirek Z.
    Moderator
    Większa jaskrawość = większy pobór prądu z zasilacza. Sprawdź napięcia na wyjściach zaraz za diodami - prawdopodobnie któreś "siada". Wtedy elektrolity w tej gałęzi lub nawet główny na 400V po pierwotnej.
    Na module w ogr. Ik nic nie znalazłeś? Wydaje się, że tak duży prąd, który spalił rezystor, musiał uszkodzić coś jeszcze.
    Regulacja pr-kiem sprowadza się do tego, żeby biel przy max. kontraście była jeszcze bielą, a nie białą plamą (lub w innym odcieniu) i nie ma tu co przesadzać.
    Co do bieli - potrafią też się uszkadzać elementy na płytce kineskopu w obwodzie S1, ale wtedy jest wręcz przekontrastowanie.
    Tak czy inaczej duży poziom bieli/jaskrawości nie powinien powodować wyłączania się tego TV.
    bedzyn
    Level 11  
    Mirek Z. wrote:
    Większa jaskrawość = większy pobór prądu z zasilacza. Sprawdź napięcia na wyjściach zaraz za diodami - prawdopodobnie któreś "siada". Wtedy elektrolity w tej gałęzi lub nawet główny na 400V po pierwotnej.
    Na module w ogr. Ik nic nie znalazłeś? Wydaje się, że tak duży prąd, który spalił rezystor, musiał uszkodzić coś jeszcze.
    Regulacja pr-kiem sprowadza się do tego, żeby biel przy max. kontraście była jeszcze bielą, a nie białą plamą (lub w innym odcieniu) i nie ma tu co przesadzać.
    Co do bieli - potrafią też się uszkadzać elementy na płytce kineskopu w obwodzie S1, ale wtedy jest wręcz przekontrastowanie.
    Tak czy inaczej duży poziom bieli/jaskrawości nie powinien powodować wyłączania się tego TV.

No to mnie pocieszyles. Wydaje mi sie, ze przy duzej jaskrawosci jest przeciazenie zasilacza i dlatego tv wylacza sie. Napiecia sprawdzilem miernikiem, sa ok. Mozliwe ze elki padly i sa tetnienia. Powymieniam je dla swietego spokoju. Jak nie pomoze to pomacam na plytce kineskopu. Dla pewnosci wymienie tez diode w torze Ik, na taka, jak mi poradziles. Dioda nie jest droga, a wymienic zawsze warto
    bedzyn
    Level 11  
    Wymienilem wszystkie elektrolity w zasilaczu po stronie pierwotnej i wotrnej. Wymienilem tez elki w torze zasilania trafopowielacza i kineskopu. Wymienile te diode w galezi ograniczenia Ik, rezystor zmniejszylem do 1k i zastosowalem oryginalny patent ze zwora i rezystorem zamiast R606. Nie wylacza sie teraz i ladnie dziala.
    Kineskop, to nokia A59ECF10X05 i jego napiecie zasilania nie jest 142V. Dlatego mi sie wylaczal wczesniej, bo jak dociagnalem do 142, to tv wylaczal sie. Na stanby owszem jest tam 142V, ale jak sie go wlaczy, to jest 135,5V i proba dokrecenia wiecej powoduje wylaczenie TV, wiec zostawilem tak jak jest. Sa jeszcze lekkie przekoszenia obrazu, ale to moze byc wina tego, ze kabelek od kablowki wtykalem w gniazdo bez wtyczki. Oczywiscie bezzwarc i z pelnym wyczuciem. Ogolnie tv dziala i chyba ma sie dobrze.
    Mirek Z.
    Moderator
    Schemat "oczywiście" nic nie wspomina o Nokii, ale chyba nie powinien sie różnić od Videocolor. Możesz sprawdzić napięcie na n.9 pionu - 26-max29V oraz zasilanie PK - ok. 200V.
    Co do "przekoszenia" - nie wiem, jak dokładnie rozumieć to słowo :) , może trzeba doregulować ARW i ewent. wymienić elko z n.10 TDA8305.
    ALUŚ
    Level 36  
    Może US-2 masz za wysokie , pokręć dolnym potencjometrem na trafopowielaczu .
    W zasilaniu 200v na PK , sprawdź elektrolit C 577.
    Sprawdź 12v na PK .
    bedzyn
    Level 11  
    Mirek Z. wrote:
    Schemat "oczywiście" nic nie wspomina o Nokii, ale chyba nie powinien sie różnić od Videocolor. Możesz sprawdzić napięcie na n.9 pionu - 26-max29V oraz zasilanie PK - ok. 200V.
    Co do "przekoszenia" - nie wiem, jak dokładnie rozumieć to słowo :) , może trzeba doregulować ARW i ewent. wymienić elko z n.10 TDA8305.

Ok, jeszcze raz go rozbiore i pomierze, ale juz powoli mam go dosyc.
    Przekoszenie polega na tym, ze jak jest jasny obraz we w miare jednolitym kolorze, to pojawia sie centymetrowe przesuniecie obrazu, no tak pod skosem w prawo. Przesuniecie jest w w roznych czesciach obrazu, nie ma reguly na to. Czasami sa dwa lub trzy. Wymienie ten kondziolek na tda8305. Jak nie pomoze, to pobawie sie ARW, akurat tego nie dotykalem. Probowalem to doreguloac geometria, ale bez rezultatu.

Dodano po 11 [minuty]:

ALUŚ wrote:
    Może US-2 masz za wysokie , pokręć dolnym potencjometrem na trafopowielaczu .
    W zasilaniu 200v na PK , sprawdź elektrolit C 577.
    Sprawdź 12v na PK .

S2 wyregulowalem tak, zeby nie bylo widac powrotow, ani zeby obraz nie byl przekontrastowiony. C577 wymienilem na nowy. Napiecia jeszcze sprawdze. Jakby cos z nimi bylo nie tak, to gdzie je podregulowac?
    ALUŚ
    Level 36  
    Jeżeli napięcia z przetwornicy masz prawidłowe i to napięcie wynosi 200v to jest OK.
    Mirek Z.
    Moderator
    Wszystkie napięcia reguluje sie jednocześnie - pr-kiem w zasilaczu. Poszczególne napięcia często odbiegają od schematowych, szczególnie wychodzące z trafopowielacza zależą często od jakości (firmy) trafo. Najważniejszym w sumie powinno być tzw. +B zasilania linii, ale ponieważ są pewne wątpliwości - proponowałem zmierzyć pozostałe. Decyzja - jakie zostawić - i tak należy do Ciebie.
    Jak już będziesz miał dość pisania w tym temacie - kliknij na kłódkę u dołu :)