Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przestroić Tuner Diora AS 6411

15 Lip 2007 12:27 3519 13
  • Poziom 10  
    Witam, mam taki problem poniewarz niewiem jak przestroić ten tuner diory AS 6411 z głowicą GFE 110, znalazłem na elektrodzie taki opis:

1. Usunąć: C29(27p), C30(27p), C31(22p), C32(18p)
    2. Włączyć AFC/MUTING, wyłączyć ARcz
    3. Stroić heterodynę: C20 na 108MHz, L5 na 87,5MHz. Odczyt f na wskaźniku częstotliwości.
    4. Stroić obw.wej. i w.w.cz. C1, C6, C8, oraz L1/2, L3/4, L6 wg ogólnych zasad.
    5. Wzmocnienie głowicy można obserwować na wskaźniku sygnału AM/FM.

tylko jest taki problem że niewiem które te kondensatory usunąć, i które to są te:
    3. Stroić heterodynę: C20 na 108MHz, L5 na 87,5MHz. Odczyt f na wskaźniku częstotliwości.
    4. Stroić obw.wej. i w.w.cz. C1, C6, C8, oraz L1/2, L3/4, L6 wg ogólnych zasad.

załanczam zdjęcie tej głowicy, jak by ktoś mógł zaznaczyć te elementy do usunięcia na zdjęciu to był bym wdzięczny, z resztą jakoś sobie poradze

Jak przestroić Tuner Diora AS 6411
  • Spec od sprzętu Unitra
    To sobie ściągnij schemat i jeśli nadal nie będziesz wiedział to serwisu RTV się udaj.
  • Poziom 10  
    Szukałem schematu ale nie znalazłem

Dodano po 4 [minuty]:

i jheszcze jedno jeżeli ktoś ma mi takie wskazówki pisać to niech zachowa je dla siebie!!!!!!!!!
    Dlatego że w serwisie RTV za takie coś za drogo by policzyli za zrobienie, przwdopodobnie bym mógł sobie zrobiony kupić na Allegro.
  • Poziom 23  
    Poszukaj innych schematów polskich tunerów ze sttrojeniem napieciowym; głowice większości z nich są podobne do siebie jak dwie krople wody;-)
    Patrząc na zdjecie trudno jest o wskazówkę typu usuń ten a zmień ten i ten...
    Możesz też po prostu rozrysować sobie schemat samemu; to zajmie parenaście minut, może tyle, co szukanie po internecie.
  • Poziom 37  
    Kolego, nie unoś się, ale po prostu poszukaj dobrze. Głowica jest typu
    GFE-112, występuje np. w AS-952. Na forum masz szczegółowy opis
    zestrojenia, w twoim poście jest nieścisłość dotycząca strojenia heterodyny.
    Trymerem C29 stroi się ustawiając napięcie strojenia równe 25 V, dla
    108 MHz, a cewką L5 ustawia się napięcie 3 V dla 87,5 MHz.
  • Poziom 10  
    znalazłem na forum fajny opis jak przestroić tą głowice, nawet był dołonczony rysunek i było zaznaczone gdzie co i jak, usunołem elementy, udało się ale tylko częściowo, poniewarz na ekraniku pokazuje tą częstotliwość od 87,5 do 108, ale jeżeli puszczony jest sygnał przez wejście antenowe to nic nadal nie odbiera, dopiero łapie stacje jeżeli kawałek kabla przylutuje do takiego druta co wystaje w głowicy w tej metalowej puszce, ale tak chyba nie powinno być, czy można z tym coś zrobić.
    Dodam tylko że te staje co w ten sposub łapie nawet dobrze ziałają, troche śnieży te co mają słabszy sygnał, a częstotliwość pokazywana na ekraniku i częstotliwość odbierana się zgadzają.
  • Specjalista AGD
    teraz zostaje ci tylko dobrze zestroić obwody wejściowe głowicy a to potrafi już sprawić nie lada kłopot komuś kto nie ma doświadczenia i dlatego tyle kasy chcą w serwisie rtv bo cały sukces przestrojenia to dobrze zestrojona głowica
  • Poziom 10  
    A czym to się przestraja te obwody wejściowe
  • Poziom 10  
    Czy te obwody zestraja się w głowicy czy w innym miejscu
  • Poziom 20  
    Czy to się dzieje przy dotknięciu punktu pomiarowego w głowicy, a na zwykłym wejściu nie? Zdaje się, że usunąłeś kondensator łączący sygnał z anteny z głowicą. Miałem podobny problem, co prawda z inną głowicą, bo w AS 252 ale obajwy identycze. W opisie przestrajania kazali usunąć o jeden kondensator za dużo, musiałem go wlutować spowrotem i działa :)
  • Poziom 10  
    Sprubuje wlutować ponownie tamten kondensator i zobacze, może pomoże, a tuner odbiera dopiero gdy dotkne kakiego druta czy co to jest , ale wystaje w głowicy, taka nużka, czy coś.
  • Poziom 17  
    Witam. Nie ma takiej opcji żeby ten zakres odbierał.Jak to się określa bez odcinka drutu ze 30 cm .Zależnie od bliskości nadajnika lub siły sygnału.A
    samo strojenie polega właśnie na podbiciu częstotliwosci do górnego pasma.
    Na schemacie głowicy to co trzeba zmniejszyć lub usunąć jest pokazane.
    Przypadkowo coś się uda,ale gdy sygnał ucieknie dopiero są schody.
    Ogólnie Bardzo fajna zabawa.
    Pozdrawiam
  • Specjalista - spawarki
    darga104(małpa)op.pl napisał:
    Witam. Nie ma takiej opcji żeby ten zakres odbierał.Jak to się określa bez odcinka drutu ze 30 cm .Zależnie od bliskości nadajnika lub siły sygnału.A
    samo strojenie polega właśnie na podbiciu częstotliwosci do górnego pasma.
    Na schemacie głowicy to co trzeba zmniejszyć lub usunąć jest pokazane.
    Przypadkowo coś się uda,ale gdy sygnał ucieknie dopiero są schody.
    Ogólnie Bardzo fajna zabawa.
    Pozdrawiam

Owszem, zabawa może i fajna, ale na większą skalę przestrajanie bez wobuloskopu to straszna męczarnia. Szczególnie jak są problem z pokryciem zakresu lub wzbudzaniem się heterodyny przy wyższych częstotliwościach. Wtedy dopiero zaczyna się kombinowanie.
  • Poziom 10  
    A mam takie pytanie czy ma ktoś zdjęcje tej głowicy po przestrojeniu, albo czy mugł by zrobić i zamieścić albo wysłać na e-mail, tylko chce porównać ze swoją.