Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Gigabyte M55Plus-S3G (am2) czujnik temperatury, a Bios

wojteklt 15 Lip 2007 12:37 3493 14
  • #1 15 Lip 2007 12:37
    wojteklt
    Poziom 12  

Mam plytę jak w temacie + procesor Athlon 64 3200+ .
    Chłodzenie wewnątrz obudowy jest bardzo dobre:
    3 wentylatory (wyciągowy oraz 2 jako nawiew:
    boczny i jescze z przodu obudowy).

Problem tkwi w niewłasciwych odczytach temperatury procesora przez BIOS.
    Dodam od razu ze nie jest to problem coolera (jest boxowy) ani tez pasty bo gdy problem wystąpił stara pasta została wymieniona na nową (Arctic Silver) - bez wiekszych zmian na lepsze.
    Nie ma zadnych przerw miedzy coolerem, a procesorem (prawidłowo założony) oraz (co bradzo wazne) faktycznie nie przegrzewa sie: temperatura coolera w poblizu procesora przy "idle" praktycznie niewyczuwalna, a przy właczonym "super pi" po 10-ciu minutach cooler jest zaledwie ciepły.
    Oczywiście nie ma mowy o parzeniu podczas dotyku (włozony czujnik temperatury do srodka coolera wskazywał niecałe 40 st. C).

Jednak temperatura czy w biosie czy w speedanie w stresie (gdy w domu temp. jest ok 26-27 st. - lato) siega ponad 100 st - bywało ze pokazywało już 114.
    BIOS przy takiej temp wyłacza całkiem komputer (chociaż realna temp. jest duzo duzo nizsza).
    Zastosowany cpuidle pomagał póki "trial" sie nie skończył.
    Teraz stosuje "crystal cpu".

Co ciekawe: na wiosne gdy temp. w mieszkaniu sięgała max 21 st - komputer sie nie wylaczał.
    Jednak wzrost w lecie temp. do 26 stopni juz powodował wyłaczenia (i co ciekawe: odczyt temperatury wcale nie zwiekszał sie o tę róznice 5 stopni tylko o co najmniej 15)

Próbowąłem upgrade BIOSu: początkowo miałem F5 - zmienilem na F11 - niestety odczyty temp. były jeszcze wieksze.
    Potem jeszcze wrzuciłem F7 - trochę lepiej, ale problem nadal nierozwiazany i temp. bez programów schładzających nadal siegać potrafi ponad 100 st (tzn odczyt).

Myslałem już o róznych sposobach "oszukania" owego czujnika - (modding czy coś) ale nia wiem co zrobić.

Dodam jeszcze ze mam zasilacz 350 W.
    Oraz karte grafiki PaliT GForce 7600.

• #2 15 Lip 2007 13:28
    riger
    Poziom 24  

Co to za zasilacz? Prosze o dokladny model oraz marke. Wogole to ja mam taki sam procesor i na boxowym collerku w stresie mam 38*C :| W budzie zadnych dodatkowych wentylatorow

• #3 15 Lip 2007 15:53
    wojteklt
    Poziom 12  

riger napisał:
    Co to za zasilacz? Prosze o dokladny model oraz marke. Wogole to ja mam taki sam procesor i na boxowym collerku w stresie mam 38*C :| W budzie zadnych dodatkowych wentylatorow

ModeCom Feel II 350 W

Ja też mam podobną REALNĄ temp. - tylko szkopuł w tym ze dla komputera to jest ponad 100 st. :(

• #4 15 Lip 2007 20:53
    riger
    Poziom 24  

Sprobuj podmienic zasilacz na jakis porzadny. Wogole to kolega jest odwazny, taki konfig, a taki gow***ny zasilacz podpinac :D Tylko please niech to bedzie jakis chieftec/fortron/tagan albo cos z wyzszej polki.

• #5 28 Lip 2007 09:00
    wojteklt
    Poziom 12  

Zasilacz owszem - niezbyt ciekawy - ale własnie go pomierzyłem dobrym miernikiem i w stresie wzorcowo niemal trzyma napiecia (12,19 V 5,16 V i 3,33 V) Poza tym, podpiąłem inny zasilacz w miejsce tego i niestety efekt temperaturowy ten sam - więc nie w zasilaczu sęk tkwi.

• #6 28 Lip 2007 09:22
    Usunięty
  • #7 28 Lip 2007 18:56
    wojteklt
    Poziom 12  

Nirvanowiec napisał:
    Wyłącz ochronę temperatury w biosie możesz tez podmienić czujnik temperatury na inny.

Bios ma ochronę temp. już dawno wyłączoną.
    Podmienić czujnik? Tylko jak – skoro, albo jest on w samym procesorze, lub pod nim - w podstawce.
    Natomiast rozbrajać podstawkę, wymieniać czujnik i oczywiście znaleźć taki sam nowy - nie wiem czy to dobry pomysł!
    Myślę ze sprawa wiąże sie jednak z interpretacją temp. przez Bios.
    Albowiem jeśli już mówić o temperaturze, to zauważyłem ostatnio że temperatura w stresie osiągnęła 120 stopni - pokazywana oczywiście (w Speedfanie).
    Akurat się wtedy nie wyłączył. Myślę sobie że trochę to dziwne gdyż Bios jeśli już "widzi" ponad 100 stopni dawno powinien wyłączyć komputer!
    Chyba że to z samego procesora wychodzi sygnał wyłączenia?
    Słyszałem coś o diodzie termicznej, nie znam tematu za dokładnie).
    Więc może niekoniecznie wysoka temp. (w odczycie) jest powodem.
    Gdyby np. faktyczne napięcie na procesorze było trochę za niskie to w stresie bankowo byłby Shutdown.
    Kij ma jednak dwa końce: na wiosnę (brak upałów) restartów nie było!
    Sądzę wiec że to chyba jednak powrót do problemu temperatury, a raczej jej interpretacji przez Bios.
    Jeszcze jedno: czy napięcie Procesora 1,424 V (odczyt w "CPUz") mieści się w normie?
    CPUz informuje ze jądro to "Orleans", podaje jednak oznaczenie spisane z procesora: ADA3200IAA4CN
    Post poprawiłem i przeredagowałem TONI_2003

• #8 28 Lip 2007 19:58
    GREGORY84
    Poziom 10  

Witam.
    Problem polega na złym odczycie temperatury przez bios.
    Wymienione prze Ciebie 110 C to tak naprawdę 10 C.
    Pomóc może zmiana wersji biosa na nowszą, przed flashowaniem ustaw parametry biosa na self i dopiero potym fash biosa.
    Uwaga!
    Nie rób flashu przez samego biosa, ale z programu znajdującego sie na dyskietce.
    To pozwoli uniknąć błędów.

Dodano po 19 [minuty]:

Mam tą samą płytę inny procesor ATHLON 3000+ ale praktycznie jest to samo.
    Moim problemem jest rozładowująca sie bateria, która podtrzymuje zapisane ustawienia w biosie wszystko jest OK do rana bo wtedy muszę wszystko konfigurować od nowa. Zmieniałem baterie ale trzyma tylko 9 dni.
    Jeżeli możesz to napisz jaką masz wersje tej płyty. Ja mam REV 1.0

• #9 28 Lip 2007 21:27
    wojteklt
    Poziom 12  

GREGORY84 napisał:
    Witam.
    Problem polega na złym odczycie temperatury przez bios.
    Wymienione prze Ciebie 110 C to tak naprawdę 10 C.
    Pomóc może zmiana wersji biosa na nowszą, przed flashowaniem ustaw parametry biosa na self i dopiero potym fash biosa.
    Uwaga!
    Nie rób flashu przez samego biosa, ale z programu znajdującego sie na dyskietce.
    To pozwoli uniknąć błędów.

Dodano po 19 [minuty]:

Mam tą samą płytę inny procesor ATHLON 3000+ ale praktycznie jest to samo.
    Moim problemem jest rozładowująca sie bateria, która podtrzymuje zapisane ustawienia w biosie wszystko jest OK do rana bo wtedy muszę wszystko konfigurować od nowa. Zmieniałem baterie ale trzyma tylko 9 dni.
    Jeżeli możesz to napisz jaką masz wersje tej płyty. Ja mam REV 1.0

Jak na poczatku pisałem - próbowałem już 2 nowszych biosów w miejsce poczatkowego F5. Nic to nie daje.

Co prawda robiłem z programu flashującego zawartego w BIOSie ale wszystko poszło ok. Po flashowaniu dałem oczywiście "LOAD BIOS DEFAULTS"

Tez mam REV 1.0

A propos tej płyty i Athlonów na niej: podobno "ten typ tak ma" i sklepy dobrze wiedzą ze ta gigabyte + athlony = kłopoty z temperaturą (tak gdzieś czytałem).

• #10 28 Lip 2007 21:58
    Usunięty
  • #11 29 Lip 2007 00:15
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czy koledzy odróżniają stopnie Celsjusza od stopni Fahrenheita?

Wzór przeliczeniowy na stopnie Celsjusza: jeśli F to temperatura w stopniach Fahrenheita a C w stopniach Celsjusza, to:
    F = 1,8 ( C + 40 ) - 40
    C = (( F + 40 ) / 1,8 ) - 40

• #12 29 Lip 2007 09:54
    GREGORY84
    Poziom 10  

Cytat:
    I robi za lodówkę?
    Athlony mają technologię Cool And Quiet co obniża temperaturę.

Cytat:
    Co prawda robiłem z programu flashującego zawartego w BIOSie ale wszystko poszło ok. Po flashowaniu dałem oczywiście "LOAD BIOS DEFAULTS"

To że wszystko poszło OK przy flashowaniu nie oznacza że nie ma błędów.
    Natomiast: "LOAD BIOS DEFAULTS" ustawiasz przed flashowaniem
    :arrow:Przeczytaj na stronie Gigabyte.
    Czy te błędy z temperaturą były od początku?

• #13 29 Lip 2007 10:25
    wojteklt
    Poziom 12  

jankolo napisał:
    Czy koledzy odróżniają stopnie Celsjusza od stopni Fahrenheita?

SpeedFan podaje w Celsjuszach (w BIOSie też odczytac mozna w tej skali)
    GREGORY84 napisał:
    cytat :I robi za lodówkę? Athlony mają technologię Cool And Quiet co obniża temperaturę.[/tex]

Z tym C&Q pod win XP są problemy.
    Owszem - w biosach wyższych niż F5 (mam teraz F7) jest ta opcja, ale to i tak nie działa.
    Dałem sterownik ze strony AMD, wszystko wg. instrukcji tam podanej - nie ruszy.
    Dlatego stosuje CrystalCPU (spisuje sie bardzo dobrze)
    Cytat:
    To że wszystko poszło OK przy flashowaniu nie oznacza że nie ma błędów. A "LOAD BIOS DEFAULTS" USTAWIASZ PRZED FLASHOWANIEM !
    Przeczytaj na stronie gigabyte.

Nie wiem, ale dla mnie błąd przy flashowaniu oznacza zawiechę komputera na stałe i niemozność uruchomienia.
    Zapomniałem dopisać ze "Load Bios Defaults" dałem równiż PRZED - ale PO wszędzie zalecają.
    Cytat:
    Czy te błędy z temperaturą były od początku ?

Komputer był kupiony na wiosne - wtedy było ok (niska temp), zaczeło się jak się zrobiło ciepło w maju.

• #14 29 Lip 2007 10:45
    GREGORY84
    Poziom 10  

Byłeś z tym w serwisie? (reklamacja)

Nie wiem czy coś to da ale może coś tam znajdziesz http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/HowToReflashBIOS.aspx

Dodano po 7 [minuty]:

U mnie błędy z baterią też pojawiły się gdy zaczynało się robić ciepło więc jest to chyba wada wszystkich REV 1.0 nie wspominając gorącego mostka północnego( za gorącego).

Nie wiem jak Ci pomóc, jak usunę tą wadę u siebie to się to się odezwę.

• #15 29 Lip 2007 11:55
    wojteklt
    Poziom 12  

GREGORY84 napisał:
    Byłeś z tym w serwisie? (reklamacja)
    U mnie błędy z baterią też pojawiły się gdy zaczynało się robić ciepło więc jest to chyba wada wszystkich REV 1.0 nie wspominając gorącego mostka północnego( za gorącego).
    Nie wiem jak Ci pomóc, jak usunę tą wadę u siebie to się to się odezwę.

Procesor i płyta były kupowane w różnych miejscach.
    Poza tym, póki co - mysle czy byłoby rozwiązanie bez tego całego zamieszania reklamacyjnego.

Podany link zawiera informacje takie same jak w "manualu" dostarczonym wraz z płytą - wszystko to już czytałem.

Mostek północny - owszem - jest bardzo goracy, ale mysle ze to nie ma wpływu. Generalnie chodzi o procesor.

Jesli bym wpadł na jakiś pomysł to też dam znać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME