Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobrać Transformator ???

01 Lis 2003 12:19 2614 13
  • Poziom 11  
    Robie wzmacniacz z stereo dwóch układów NE107-K  i nie wiem jaki dobrać transformator zeby odrazu zasilał dwie płytki. Na jedną powinno być 350W +/- 55V. A na dwie ??
  • Poziom 34  
    powinien mieć dwa razy większą moc, przy tym samym napięciu

-------
    przy tak ogólnych informacjach ;). jak podasz dokładniejsze dane to można zastosować inny
  • Poziom 11  
    A jak bym zastosował 600W +/-55V a nie 700W to dużo by to zmieniło ??
  • Poziom 17  
    podales chyba za malo danych zeby ktos mogl ci odpowiedziec ,a co do transformatora to pamietj o rezerwie mocy,pewnie masz w zasilaczu elektrolity o duzych pojemnosciach, i jak wlaczysz zasilanei to sie zaczna ladowac i poplynie ci bardzi duzy prad i jesli dasz trafo o zbyt malej mocy to ci pojdzie
  • Poziom 11  
    Napisałeś że trafo "powinno być 350" tzn że trafo ma mieć taką moc, czy wzmacniacz?
    Dla mnie teafo powinno mieć minimum 20-30% większą moc niż ma końcówka mocy, a to z tego powodu, żeby nawet przy dużym obciążeniu zasilacza przez końcówke napięcie w nim nie spadało, a co równie ważne , by nie "wychodziły" na wierzch zakłucenia sieciowe (tętnienia).
    Po drugie : idąc tokiem myślowym producentów sprzętu AUDIO wysokiej jakości, którzy wymyślili jakiś czas temu technologie dual mono, czyli maksymalne odseparowanie kanałów wzmacniacza, nbależy się poważnie zastanowić nad zastosowaniem dwóch transformatorów.
    Osobiście do wzmacniacza 2x350W (jeśli oczywiście jest to moc rzeczywista a nie np. muzyczna) polecam dwa trafa o mocy 400-450 W
    każde.

Pozdrawiam
    MYST
  • Poziom 11  
    Ok już rozumiem. Dzięki za pomoc !!
  • Poziom 27  
    takie trafko kosztuje :)

w telto trafko 600w kosztuje 110 zl (+ koszt przesylki)
  • Poziom 31  
    Witam

A ja mam do kolegów następujące pytanie :

ile powinienem nawinąć zwojów na pierwotnym i na wtórnym żeby uzyskać z 12v(akumulator) +/- 30 , jakim drutem i w jaki sposób ?

Transformator ma być zastosowany do przetwornicy napięcia w samochodzie która będzie zasilać 2x tda 7294 , głośniki 4 ohm , moc transformatora w chwili obecnej jest 300 VA

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Ilość zwojów zależy od rdzenia i częstotliwości pracy przetwornicy. Podaj wiecej szczegółów.
    Arti
  • Poziom 29  
    seba_x napisał:
    Witam

A ja mam do kolegów następujące pytanie :

ile powinienem nawinąć zwojów na pierwotnym i na wtórnym żeby uzyskać z 12v(akumulator) +/- 30 , jakim drutem i w jaki sposób ?

Transformator ma być zastosowany do przetwornicy napięcia w samochodzie która będzie zasilać 2x tda 7294 , głośniki 4 ohm , moc transformatora w chwili obecnej jest 300 VA

Pozdrawiam

Trochę trudno będzie podać jak nawinąć transformator gdyż musisz zrobić przetwornicę z tych 12V na +/- 30V.
    Transformator nie przekształci Ci stałego napięcia a tylko "zmienne" !
    Poszukaj a znajdziesz sporo opisów tego typu przetwornic.
    Inną sprawą, że najczęściej te przetwornice nie pracują na przysłowiowych 50Hz a tylko "sporo" więcej !
    Zobacz w EE 12/94
    Zobacz też: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic72116.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic12176.html

Pozdrawiam !
  • Poziom 26  
    ok pozwolicie koledzy ze sie podepne do tematu, gdzie mozna dostac transformator(albo toroid) 100-150W o napieciach 2x22V + 2x12V ??? najlepiej w okolicach Katowic.albo wysyłkowo z jakiegos sklepu pożądnego
  • Poziom 16  
    a nie lepiej dac dwa trafa?
    wtedy jest pewnosc ze oba kanaly maja taka sama szanse oddac rowna moc przy duzych sygnalach, no i separacja kanalow sie polepszy czyli przestrzennosc dzwieku