Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebne napięcia na trafie Sony HCD-CP2A

powerm 15 Jul 2007 16:13 1266 8
    powerm
    Level 23  
    Witam
    Mam kłopocik z mini wieżą Sony HCD-CP2A - spalone trafo. Za radą z elektrody sprawdziłem czy przypadkiem nie padło zabezpieczenie termiczne (za radą postów z elektrody) no i nie padło bo go nie ma (pewnie oszczędności). W serwisie za trafo zaśpiewali 400 zł.
    Kupiłbym zamiennik (a właściwie zamienniki) ale nie znam napięć po wtórnym stąd prośba czy ktoś nie mogłby ich pomierzyć ew. podać dane katalogowe aby coś się dało dobrać. [/i]
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    Q-mac
    Level 24  
    Ściągnij sobie schemat i zobacz jakie zaznaczono napięcia. Podziel przez pierwiastek z dwóch (o ile są po wyprostowaniu) i masz napięcia ;)
    robert klimowski
    Level 21  
    są tam dwa uzwojenia symetryczne ,jedno po wyprostowaniu daje ±12V,drugie po wyprostowaniu daje ±22,5V.oczywiście napięcia odfiltrowane. ale tam przecież jest termik!! na pierwszej nóżce trafa.
  • Multimetr Fluke
    marck1
    Service technician RTV
    robert klimowski wrote:
    ale tam przecież jest termik!! na pierwszej nóżce trafa.

A gdzie Kol. to widzi?, bo ja widzę tylko zworę J902.
    robert klimowski
    Level 21  
    a ,bo jego nie widać ,on jest w trafie.dołączam rysunek (niezbyt piękny),trzeba nóżkę pierwszą zamienić z x i będzie ok
    powerm
    Level 23  
    Ogladnalem rysunek i niestety nie umiem sie domyslic co to jest to X na rysunku i gdzie sa na plytce te narysowane bezpieczniki (czy tez sam mam je zalozyc). Nie moge sie domyslic czy X to jest miejsce na plytce czy tez nozka na trafie. Na moim trafie nie ma nozki 3. Moglaby to byc noga nr 6 trafa bo jest niepodlaczona ale pewnosci nie mam a nie chce sie bawic w sapera. Dla uscislenia na trafie nogi sa oznaczone tak ze 1 nozka jest w lewym gornym rogu trafa i numerowane sa one w kierunku przeciwnym do ruchu wskazowek zegara, oczywiscie zakladajac ze trafo lezy tak ze uzwojenie pierwotne jest po lewej stronie a nozki stercza. Prosze o dokladniejszy opis bom dalej jest w tej materii ciemny.

Co do obliczania to te 22 volty to raczej bym pomnozyl przez pierwiastek z 2 bo jesli jeszcze dobrze pamietam elektrotechnike to napiecie po wyprostowaniu jest mniejsze o ten pierwiastek. Czyli byloby to 22.5 x √2 =32v zmiennego i 12 x √2 = 17.
    User removed account
    User removed account  
    robert klimowski
    Level 21  
    Widzę,że kolega ma problemy z zaskokiem .ścieżka która prowadzi od bezpiecznika do trafa wchodzi na nóżkę pierwszą ,obok jest nóżka nie podłączona do niczego ,to jest x ,i ścieżka z n.1 ma trafic na x czyli zworkę trzeba zrobic n.1 z x. druga sprawa, chyba kolega nie uważał na tej elektrotechnice zbytnio ,jest odwrotnie tzn. napięcia przed wyprostowaniem są niższe czyli ±12V to jest zmiennego 2×8,5V ,a ±22,5V to jakieś 2×16V
    powerm
    Level 23  
    Dzięki radzie pana Klimowskiego t.j zwarcie nóżki 6 i 7 wedlug oznaczeń z transformatora, trafo ruszyło, jednak tylko na chwile bo się grzeje i dymi, widać był jakiś powód dla którego się to trafo przepaliło. :/
    Mimo to udało mi się pomierzyć napięcia na stronie wtórnej i tak między nogą 10 i 12 zmierzyłem 35V (11 noga to odczep w połowie wartości). Między nogą 13 i 15 zmierzyłem 26V (noga 14 to odczep w połowie wartości). Oznaczenia nóżek są na karkasie transformatora a jakby nawet ich nie było to zaczynamy liczyć od lewego górnego wyprowadzenia w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

Co do obliczania to oczywiście w takim wypadku się dzieli na swoje usprawiedliwienie mam tylko tyle że książkę Bolkowskiego widziałem ostatni raz 15 lat temu. Różnice między wyliczeniami na podstawie schematu a moimi pomiarami pewnie można wytłumaczyć spadkiem napięcia na diodach prostowniczych.