Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Compaq EVO N410C nie widzi baterii?

lelekx 15 Lip 2007 20:40 4065 3
  • #1 15 Lip 2007 20:40
    lelekx
    Poziom 29  

Witam,
    mój osobisty prywatny ulubiony laptop obraził się na baterie.
    Nie żeby jedną, ale dwie baterie.
    Uporczywie ich nie widzi. Stało się to dziś.
    Po odłączeniu zasilania stwierdziłem, że komputer się wyłączył.
    Dał się włączyć dopiero na zasilaniu sieciowym, a baterii już nie widział.
    Sprawdziłem na płycie - do złącz baterii dociera +18V przy zasilaniu sieciowym, bez niego napięcie jest bliskie 0.
    Znaczenia pozostałych pinów nie znam.
    Sprawdziłem bezpieczniki w okolicy, wszystkie sprawne.
    Gdzie szukać usterki?

0 3
  • #2 16 Lip 2007 09:51
    suchy18
    Poziom 18  

Usterki należy szukać w okolicy LM2601 (U506) - od spodu płyty obok złącza dock station.

0
  • #3 16 Lip 2007 10:20
    lelekx
    Poziom 29  

@suchy18, dzięki, poszukam wieczorem.

Wczoraj usiłowałem zdemontować płytę, coś mi jeszcze blokowało po prawej stronie w okolicy złącza Cardbus.

Jeszcze jedna obserwacja: na odłączonej baterii, patrząc od spodu, mam napięcia

Code:
     [1] [2] [3] [4] [5] [6] 

[1]: VBATT = 0
    [2]: ? +5V, bardzo duża rezystancja, nawet obciążenie dużą rezystancją zmniejsza znacznie napięcie
    [3]...[5]: ? 0V
    [6] GND

Po podłączeniu do laptopa, bez zasilania zewnętrznego, wszędzie jest 0V

Po przyłączeniu zasilania do laptopa, na VBATT pojawia się +18V, na pinie [3] albo [4] pojawia się +5V z laptopa.

Czy powinienem się jednak skupić na uszkodzeniu baterii i szukać jakiegoś bezpiecznika? Może to zbieg okoliczności, że obydwie nie działają?

0
  • #4 21 Lip 2007 15:15
    lelekx
    Poziom 29  

Aktualizacja:
    - laptop zaczął widzieć baterie
    - baterie nie są ładowane, w systemie ikona ładowania zmienia swój stan ładuje-nie ładuje co ok. 1 sekundę
    - nawet po pozostawieniu wyłączonego laptopa bateria się nie doładowuje, energii tylko ubywa
    - laptop na samej baterii próbuje się uruchomić, zapalają się wszystkie diody na ok. 10 sekund, po czym się wyłącza
    - jeżeli zaraz po włączeniu zasilania na krótką chwilę podłączę zasilacz i szybko odłączę, komputer pracuje na baterii jeszcze ok. 10 sekund, po czym się wyłącza

Za fachową i skuteczną pomoc 250 punktów
    --------------------------------------------------------------------------

Aktualizacja #2:
    winę za awarię prawdopodobnie ponosi LPC47N252, jedno z wyprowadzeń połączonych ze złączami baterii, ma zwarte wewnątrz do masy. Układ jest w obudowie BGA, a w dodatku jest wyposażony w pamięć Flash programowaną przez producenta laptopa. Chyba nici z naprawy, bo musiałbym zdobyć taki sam układ z identycznego laptopa.

Aktualizacja #3:
    między baterią a LPC47N252 był przebity transil i on zwierał do . Po zdemontowaniu transila bateria jest poprawnie ładowana, ale laptop nadal pracuje nie więcej niż 10 sekund bez zasilacza. Także bez zasilacza nie daje się uruchomić, dlatego proszę o potwierdzenie czy faktycznie mam się skupić nad LM2601.

Aktualizacja #4
    Uszkodzony był również mały MOSFET w pobliżu usuniętego wcześniej transila, podłączony pod nogę MPS układu LM2601. Sam LM2601 zachowuje się najzupełniej poprawnie, jego wyjścia właściwie sygnalizują stany pracy zasilania. MOSFET odcinający gniazdo zasilacza jest również odpowiednio sterowany.

Aktualizacja #5
    W tej chwili zachowanie laptopa jest następujące:
    - próba uruchomienia laptopa z baterii powoduje jego włączenie, zapalenie się wszystkich diod na panelu na ok. 4 sekundy, po czym się wyłącza
    - próba uruchomienia z zasilacza lub baterii+zasilacza udaje się
    - po odłączeniu zasilacza komputer pracuje 8-10 sekund, po czym się wyłącza; przyłączenie zasilacza (przed wyłączeniem) po max 6-7 sekundach pozwala na dalszą pracę; wówczas można próbować odłączć zasilacz, a laptop znowu pracuje 8-10 sekund i tak w kółko
    - bateria się prawidłowo ładuje, przy kalibracji ładuje się do 100%, rozładowuje się do 0, ale wtedy kalibracja stoi na rozładowywaniu mimo że ogniwa są puste; przerwanie kalibracji uruchamia normalne ładowanie.

0