Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór fal radiowych b. długich ./VLF/

kolgreen 15 Jul 2007 21:43 10419 6
    kolgreen
    Level 16  
    Szukalem tu na forum informacji w tym temacie i jakoś niezbyt wiele tego.
    Czy ktoś zajmował się budową odbiornika VLF ? Czy może znacie jakieś strony o tej tematyce? Ja znalazlem: http://www.vlf.it/ oraz
    http://www.auroralchorus.com/ i jeszcze parę innych. Czy znacie jakieś polskie strony?

To tyle jeśli chodzi o teorię. Teraz praktyka. ;) Do odbioru VLF bardzo przydaje się karta dźwiękowa i dobre oprogramowanie. np. Spectrum LAB.
    Oraz prosty odbiornik. Widziałem schemat takiego odbiornika mającego trzy elementy (oparty o JFET). Ja postanowilem wybudować według schematu "McGreevy VLF Radio Receiver" (w zalaczniku). Działa on w zakresie od 100Hz do 11kHz, ale ja nie mam założonych filtrów i niestety słysze też buczenie sieci 50Hz. Jeśli ktoś jest zainteresowany budową to z góry mówię, że 2N3819 może być ciężko dostępny. Użyłem więc 2N4416 (nie wiem czy dobrze zrobiłem). Układ zbudowałem do C3 i z niego sygnał podaje na wzmacniacz (kit firmy NORD ELEKTRONIK) ne021. Jest on oparty o kostkę TBA820M. Według schematu wystarczy antena o długości 1-3 metrów. Ja podłączam różne antenki ;) i efekty też są różne.

Teraz przejdę do efektów, a raczej ich braku. :(
    Wybaczcie jeżeli palnę jakieś głupstwo, ale nie wiem czego mogę się po tym układzie spodziewać. Wiem jedynie czego się spodziewałem. Jak wiadomo w VLF można odebrać szereg ciekawych rzeczy. Od łączności z okrętami podwodnymi po wzorniki czasu i naturalne radio. Spodziewałem się więc usłyszeć zorzę polarną (aktywność ostatnio całkiem duża była). Albo jakieś zjawiska związane z burzami. Niestety nie wiele udaje mi się "wycisnąć" z tego odbiornika. :( Analizuje dane programem (wcześniej wspomnianym) Spectrum Lab. Jest tam FFT, więc ładnie wszystko widać.
    Myślę, że zaobserwowałem też rezonans Schumana (częstotliwość się zgadza. Poniżej screen z FFT dla częstotliwości od 0-500 Hz.

Mam pytanie jak się nagrywa coś takiego http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/inspire/wwwaufiles/chorussferics2.au
    Czy jest to robione w czasie rzeczywistym, czy też nagrywa się to i potem przyspiesza? Tak, że w rezultacie czas nagrania jest np. 30 min o odtwarza się to 3 min. ?
    Ja niestety nie słyszę nic "nadzwyczajnego" :| i nie wiem gdzie szukać
    przyczyny. Moze zrobić jednak filtr odcinający wszystko poniżej 100hz (w tym buczenie sieci na 50hz) i dodać jakieś stopnie wzmacniające?

Zapraszam do dyskusji ;)

---------------------------------------------------------
    Marcin Filipiak
    http://NoweEnergie.org
    ---------------------------------------------------------
    sgyver1
    Level 17  
    Ciekawy temat, pewnie dobrze sprawdzi się włoski program SPECTRAN(używany do łączności weak signal), ma on też funkcję eliminacji przydźwięku 50/60Hz.
    zobacz też : http://home.swipnet.se/sm6lkm/saqrx/saqrx.html
    Mnie też interesuje VLF , ale pasmo amatorskie 137kHz.
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam. Jedyne co mi przychodzi do głowy to, że antena powinna mieć inne wymiary niż podałeś, przy 11kHz długość fali wychodzi ponad 27km (o zgrozo). Przy antenie ćwierćfalowej wychodzi prawie 17km i taką musiał byś zastosować antenę, żeby mieć maksymalny zysk. Można też wykonać antenę magnetyczną. Jeżeli chodzi o przydźwięk (50Hz) to żeby go się pozbyć to trzeba zastosować selektywne filtry na wejściu. Kiedyś w Świecie Radio był projekt odbiornika na pasmo 137kHz. Filtry w obwodach wejściowych były krytyczne. Jeżeli dobrze pamiętam to cewki w filtrach wejściowych miały wartości w nH (ta wartość to przykład 2011nH), oczywiście cewki te są strojone i tak myśle aby odbiornik ten działał poprawnie to trzeba filtry te dokładnie zestroić (bardzo dokładnie). Na koniec to plus dla ciebie, że zająłeś się tematem ciekawym ale zarazem trudnym.
    User removed account
    User removed account  
    Gelo14
    Level 14  
    Moim zdaniem podstawą sukcesu jest prowadzenie nasłuchów w miejscu gdzie nie ma zakłóceń pochodzących od sieci energetycznej (np: działka). Odebrany sygnał można nagrać na magnetofon i w domu wrzucić na komputer. Dobre efekty uzyskałem stosując antenę wykonaną z krążka płaskiej taśmy składającej się z 12 kolorowych przewodów. Połączone są tak aby koniec 1 zwoju łączył się z początkiem 2 itd. Początek pierwszego zwoju i koniec ostatniego podłączone są do wejścia odbiornika (wzmacniacz zbudowany na scalaku TL082)
    Jap
    Level 28  
    Hi. Temat dość ciekawy - okręty podwodne etc... jednak mam pytanie - czy VLF do 22kHz to nie tylko "sztuka dla sztuki" ? Czy udaje się wam odebrać sygnały które jesteście w stanie zdekodować (i nie chodzi mi tu o wzorce czasu bo to robi za mnie automat w stacji pogodowej)? Chodzi mi tu o konkretne informacje, a nie np czy zorza polarna jest czy jej nie ma... Jeśli można coś wyskrobać z tych sygnałów to wchodzę w to :)
    Z góry dziękuję za info....