Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań o mikrokontroler i programator

VilQu 16 Lip 2007 01:07 1701 2
  • #1 16 Lip 2007 01:07
    VilQu
    Poziom 2  

Jestem narazie zielony w mikrokontrolerach i pytań kilka mam. A więc:
    -Jaki mikrokontroler najlepiej kupić? (żeby można było go programować bascomem AVR, żeby miał wbudowany oscylator, więcej niż 4KB pamięci,żebym mógł do niego alfanumeryczny wyświetlacz podłączyć i żeby po podłączeniu tego wyświetlacza zostało mi kilka wyjść tego mikrokontrolera)
    -Jaki kupić programator? (żeby pasował do bascomu AVR i żeby nie był za drogi)
    -Czy od programatora isp kable podłącza się bezpośrednio do wyjśc mikrokontrolera (programator isp--->mikrokontroler), czy trzeba jakieś dodatkowe bebechy dolutowywać (programator isp-->bebechy--->mikrokontroler)??
    -Czy jak jest w mikrokontrolerze wbudowany wewnętrzny oscylator to nie muszę dolutowywać kwarcu?
    Wiem że niektóre z tych pytań były banalne ale musiałem się na 100% upewnić że wszystko mi będzie działało :D
    I jeżeli macie jakieś Ebooki albo znacie jakieś strony z kursami programowania w bascomie to było by fajnie gdyby ktoś z was zapodał jakieś linki tutaj albo do mnie na mejla wilkudog(malpa)neostrada.pl

• Pomocny post
    #2 16 Lip 2007 02:19
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ponieważ jesteś zielony w temacie, to zacznij od książki w ZIELONEJ okładce, podanej na końcu :))) wyjaśni ci wszystko od początku.

-Jaki mikrokontroler najlepiej kupić?

Taki jaki jest potrzebny do konkretnego projektu. :))))

(żeby można było go programować bascomem AVR, żeby miał wbudowany oscylator, więcej niż 4KB pamięci,żebym mógł do niego alfanumeryczny wyświetlacz podłączyć i żeby po podłączeniu tego wyświetlacza zostało mi kilka wyjść tego mikrokontrolera)

Np. seria Atmega8: (Do tego książka, którą podaję na końcu jako przykład wykorzystuje ten procesor)

8-KB - pamięci programu
    1-Kbyte Static RAM (pamięć na zmienne programu)
    512 B EEPROM
    6 lub 8 kanałowy przetwornika analogowo-cyfrowy
    Prędkość do 16 MIPS (milionów instrukcji na sekundę) (Atmega8)
    Zasilanie od 2.7 - 5.5 V.
    Wewnętrzny oscylator RC
    28 odnóży w obudowie strawnej dla początkujących (DIP)

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/2486S.pdf
    http://www.atmel.com/dyn/products/product_card.asp?part_id=2004

-Jaki kupić programator? (żeby pasował do bascomu AVR i żeby nie był za drogi)

Poszukaj ZL2PRG (kosztuje ok. 65 zł lub taniej zależnie od źródła, gotowy zmontowany z kabelkami - podłączasz go do portu drukarkowego komputera a drugim końcem do złącza ISP podłączonego do procesora.

Nie oszczędzaj, a oszczędzisz sobie kłopotów i szukania "duchów" tam gdzie ich nie ma :)))

W Bascomie ustawiasz typ STK200 i doświadczalnie parametr opóźnienia (zależny od szybkości komputera). Dobrze jest wtedy jak Bascom poprawnie odczyta typ procesora przez złącze ISP.

http://www.semiconductors.com.pl/web/pliki/ZL2PRG.pdf

Jest co prawda jeszcze prostszy programator Sample Electronics (3 rezystory +złącze) ale nie polecam go, bo nie zawsze działał (dodał mi dużo problemów szukania nie tam gdzie trzeba, a to programator szwankował).

Używam ZL2PRG, który ma dodatkowo zaletę, że separuje mikroprocesor od złącza LPT komputera a także zapewnia dobrą jakość sygnałów (zbocza) czego nie można powiedzieć o tym Sample Electronics.

-Czy od programatora isp kable podłącza się bezpośrednio do wyjśc mikrokontrolera (programator isp--->mikrokontroler), czy trzeba jakieś dodatkowe bebechy dolutowywać (programator isp-->bebechy--->mikrokontroler)??

Bezpośrednio, tam są 4 linie sygnałowe: 3 do procesora (SCK, RESET, MOSI) i jedna z procesora (MISO).

-Czy jak jest w mikrokontrolerze wbudowany wewnętrzny oscylator to nie muszę dolutowywać kwarcu?

Kwarc jest potrzebny, jeżeli potrzebujesz dużej precyzji (np. zegar) lub szybkości procesora (powyżej 1 MHz). Do prostszych rozwiązań wystarcza wewn. oscylator RC (należy ustawić odpowiednio bity sterujące).

Wiem że niektóre z tych pytań były banalne ale musiałem się na 100% upewnić że wszystko mi będzie działało :D

Tej pewności nigdy nie będziesz miał na 100% :)))

I jeżeli macie jakieś Ebooki albo znacie jakieś strony z kursami programowania w bascomie to było by fajnie gdyby ktoś z was zapodał jakieś linki tutaj albo do mnie na mejla wilkudog(małpa)neostrada.pl

Kup książkę Marcina Wiązani "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom" wydaną przez wydawnictwo BTC.

ZACZNIJ OD NIEJ, TAM SIĘ DOWIESZ CO POTRZEBUJESZ BY ZREALIZOWAĆ DANY POMYSŁ.

Książka jest dużo poręczniejsza od e-booków, bo nie zajmuje ekranu, można ją czytać do snu i w WC (nie samym programowaniem człowiek żyje ;) albo wziąć ze sobą w drogę.

Masz tam opisane wszystko od początku: język Bascom, przykładowe schematy podłączeń procesora i układów peryferyjnych, omówione bloki procesora, współpraca z różnymi urządzeniami (przyciski, diody LED, wyświetlacze LCD, serwomechanizmy itd) PROGRAMATORY i przebieg procesu programowania.

I co najważniejsze masę programów przykładowych na różne okazje i ustrojstwa dodatkowe

• #3 16 Lip 2007 16:00
    VilQu
    Poziom 2  

Dzięki za szczegółowe odpowiedzi :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME