Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik różnicowo prądowy eprp6-40/2/0.03

elteka 16 Lip 2007 10:16 9027 8
  • #1 16 Lip 2007 10:16
    elteka
    Poziom 9  

Witam ,
    mam następujące pytanie , jeżeli ktoś mógłby mi pomóc , byłbym bardzo wdzięczny . Mam odziedziczoną łazienkę z niepodłączonym ogrzewaniem podłogowym . Doszedłem już , że jest to eko-mata , 100W kupiona w Leroy-Merlin . Dziś kupiłem do niej wyłącznik różnicowo-prądowy Electro-Plastu z Nasielska o symbolu EPRP6-40/2/0.03 . Na włączniku są symbole 1 , N z góry , i 2 , N u dołu wyłącznika . W załącznikach zeskanowałem instrukcję tej Eko-maty , i schemat wyłącznika . Czy ktoś mógłby pomóc mi w rozszyfrowaniu tych schematów ? Mam oczywiście swoje teorie w sprawie podłączenia , lecz nie chciałbym czegoś popsuć . Dziękuję z góry , Tomasz .

0 8
  • #2 16 Lip 2007 11:16
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

A masz sterownik do tego ogrzewania (termoregulator wg zdjęcia 1)?
    Termoregulator możesz zasilić poprzez wyłącznik różnicowo-prądowy wg następującego szkicu:
    wyłącznik różnicowo prądowy eprp6-40/2/0.03

0
  • #3 16 Lip 2007 11:30
    elteka
    Poziom 9  

Właśnie chciałbym pominąć termoregulator , ponieważ ta mata ma tylko 100W , będzie włączana wyłącznikiem różnicowym .
    Z powyższego schematu zrozumiałem , że do włącznika wchodzą faza , i zero ( 1 , N ) , na wyjściu wyłącznika ( 2 , N )podłączam matę , a uziemienie jet podłączone tylko do maty ?

0
  • #4 16 Lip 2007 11:40
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

Tak też da się podłączyć - ale termoregulator w zasadzie powinien być :wink:
    Oczywiście PE (żółto-zielony) z pominięciem różnicówki.

0
  • #5 16 Lip 2007 12:04
    elteka
    Poziom 9  

Ok , dziękuję bardzo . Zabieram się do roboty !

Dodano po 16 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie . Czy w wyłączniku różnicowym ma to znaczenie jak podłączy się przewody faza , i zero ? Chodzi mi o to , że jest to stara instalacja , i mam trudności w wyznaczeniu fazy , ponieważ próbnik świeci się na obu przewodach .

0
  • #6 16 Lip 2007 13:28
    s_ebo_l
    Poziom 17  

Podlczajac mate do roznicowki nie ma znaczenia gdzie faza a gdzie N , najwazniejsze zeby nie bylo uplywu przez PE ( stara instalacja).

0
  • #7 16 Lip 2007 15:39
    Elmont
    Poziom 23  

Drogo kolego jeżeli Masz problem w ustaleniu biegunowości instalacji ja
    proponuję o zlecenie wykonania tej instalacji doświadczonemu elektrykowi
    bo życie twoje i najbliższych jest Ci chyba nieobojętne??

0
  • #8 16 Lip 2007 16:16
    mczapski
    Poziom 38  

Chyba się niewyspałem. Jeśli nie stosujesz teroregulatora to jaką rolę pełni tutaj tzw różnicówka? Co się stanie jeśli nastąpi jakakolwiek upływność nikt nie wie a wyłącznik z założenia nie zadziała. Zatem zastoswać najzwyklejszy wyłącznik za 2 PLN chociaż nie będę nalegał.

0
  • #9 17 Lip 2007 13:52
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

Jeśli próbnik świeci na obu przewodach to ja bym zrobił najpierw przegląd wszystkich puszek od licznika zaczynając i szukał gdzie jest luźne "zero". Nawet w baardzo starej instalacji "zero" nie powinno "świecić".
    A próbowałeś innym próbnikiem?

0