Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrówka prześwietla zdjęcia robione na zewnątrz, pomocy!!

16 Lip 2007 12:33 2015 6
 • Poziom 9  
  Tak jak w temacie.. Mam Jenoptika JD2300 z3 który prześwietla zdjęcia- wewnątrz pomieszczeń wychodzą tylko nieco jaśniejsze niż powinny, i nie ma to dla mnie znaczenia. Ale jak robię je na zewnątrz to zawsze są tylko białe, ewentualnie widać ciemniejsze kontury w kolorze zbliżonym do zielonego. Właśnie rozłożyłem go na części, poszukując usterki na podstawie tego co przeczytałem wcześniej na tym forum. Mam wyjęty obiektyw, ale nie widać tam żadnej usterki. Pomiar światła jest dokonywany przez obiektyw (tak mi się przynajmniej wydaje). Zdjęcia wychodzą tragicznie i przy ustawieniach manualnych, i na pełnej automatyce (nie ma w zasadzie różnicy). Poza tym aparat działa prawidłowo. Jedyne co znalazłem to na obiektywie od tylnej strony (tam gdzie jest przykręcona matryca), na tej niebieskiej warstwie soczewki jest fioletowa smuga- czy to może być przyczyną problemów? Jak to da się naprawić?? Dodam że aparat mam wciąż rozkręcony, a jest mi teraz niezbędnie potrzebny ;-(

  Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

  Aha..dodam jeszcze że na podglądzie na monitorze bezpośrednio przed zrobieniem zdjęcia obraz jest całkiem w porządku..tylko po wykonaniu fotki obraz jest totalnie prześwietlony
 • Poziom 26  
  Smuga prawdopodobnie nie ma znaczenia, możliwe że coś z migawką, tak jakby zbyt długo naświetlał. A w ustawiemiach manualnych jest ustawienie czasów ostwrcia migawki, przesłony, ekspozycji, czułości (iso)?
 • Poziom 9  
  A w nim jest migawka? Bo myślałem że kompakty mają czas naświetlania regulowany wyłącznie elektroniką.. On ma w prawdzie zoom optyczny, ale nie widzę żeby miał migawkę jakoś sterowaną oddzielnie. Przeszedłem wszystkie opcje manualne, ustawiałem wszystkie możliwe, tj. lampa błyskowa, EV, oświetlenie dzienne i sztuczne,itd. Jest dokładnie to samo co w trybie auto. Wewnątrz pomieszczeń jest tylko nieznaczna różnica przy ustawianiu EV na + i na -. Zresztą tak jak pisałem w pomieszczeniach też nieco prześwietla ale nie jest to takie uciążliwe..znacznie gorzej na zewnątrz.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Możliwe że migawka jest elektroniczna, jeżeli nic nie słychać przy robieniu zdjęcia. W moim olympusie słychać jak pstryka i widać ruch w obiektywie. Możliwa usterka softu.
 • Poziom 9  
  Już naprawiłem! Tak jak zasugerowałeś to była jednak migawka.. za pomoc od razu dziękuję. Bardzo ciężko było się do niej dostać, musiałem rozkręcić cały obiektyw niemal na części pierwsze. A z zewnątrz w ogóle nie było widać że migawka jest zainstalowana- Jenoptik jednak nie robi całkiem tandetnych cyfrówek. Wewnątrz okazało się że smar chyba pod wpływem temperatury wyciekł na przesłony migawki i całkowicie ją zakleił. Po oczyszczeniu działa jak nowy. A że ja nigdy wcześniej aparatów cyfrowych naprawiać nie musiałem to też i wiedzy odpowiedniej nie miałem.. Dzięki za radę!!
 • Poziom 26  
  Ciesze sie że sie udało, nie raz rozbierałem obiektywy na wszystkie części, jazda niesamowita. Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  tak na marginesie to w obiektywie jest przysłona. Skleiły się listki przesłony. Masz szczęście, że to prymitywny kompakcik, bo ingerencja w obiektyw lustrzanki, który kosztuje np 15tyś zł to już poważna jazda bez trzymanki, na którą bym się nie zdecydował :)